Топ

Божий задум щодо праці людини

«І були скінчені небо й земля, і все воїнство їхнє. І скінчив Бог дня сьомого працю Свою, яку Він чинив. І Він відпочив у дні сьомім від усієї праці Своєї, яку був чинив. І поблагословив Бог день сьомий, і його освятив, бо в нім відпочив Він від усієї праці Своєї, яку, чинячи, Бог був створив…  І взяв Господь Бог людину, і в едемському раї вмістив був її, щоб порала його та його доглядала» (Бут.2:1-3, 15).

Робота була на початку

Біблія розповідає про роботу вже в той момент, коли починає говорити про щось взагалі, – ось наскільки важливою є праця, без якої не можна обійтися. Автор Книги Буття говорить про роботу Бога. Описуючи величний процес творення світу, він поміщає його в рамки звичайного семиденного тижня. А потім показує нам, як люди працюють у раю. Робота тісно пов’язана як з божественним впорядкуванням сотвореного, так і з задумом самої людини.

Спочатку Бог працював. Він працює і отримує від цього радість. У перших розділах Біблії Бог постійно зайнятий роботою. Більше того, Він отримував від цього задоволення. «І побачив Бог усе, що вчинив. І ото, вельми добре воно» (Бут.1:31). Другий розділ Книги Буття показує, що робота Бога полягає не лише у творенні, але і в турботі про створене. Бог творить людину, а потім насаджує для неї сад і поливає його, творить для Адама дружину. Далі ми дізнаємося, що Бог турбується про світ, орошає, дає їжу всьому творінню, допомагає стражденним і турбується про потреби всього живого (Пс. 144:14-16).

Бог не тільки працює, але і посилає працівників робити Його справи. У першій книзі Господь закликає людей «наповнювати землю і оволодівати нею». Дієслово «оволодівати» (покоряти) вказує на те, що хоч усе створене Богом добре, воно потребує опіки і праці. Бог дав великий потенціал людям, щоб вони довершували Його творіння своєю працею.

Праця – добра справа

Біблія повідомляє нам ще одну дивовижну істину – робота була частиною життя в раю. Абсолютно зрозуміло, що праця людини завжди входила в задум Бога. Ми можемо думати, що робота – зло і покарання, але це зовсім не так. Хоча умови роботи і результат дуже змінився після гріхопадіння. Робота є такою ж потребою людини, як їжа, краса, дружба, молитва і секс; це не просто ліки, але їжа душі. Без осмисленої роботи ми відчуваємо порожнечу. Люди, які залишилися без роботи з фізичних або інших причин, швидко розуміють, наскільки вона їм потрібна для емоційного, фізичного і духовного процвітання.

Робота дуже важлива для нашого формування. Біблія не каже, що маємо працювати один день, а шість відпочивати, або що робота має займати стільки часу, як і відпочинок, а пропонує нам зворотну пропорцію.

Якщо ви запитаєте жителів будинків перестарілих, чи госпіталів про те, як вони поживають, багато хто скаже, що хотіли би щось робити і приносити користь іншим людям. Вони багато відпочивають і мало працюють. Відсутність роботи глибоко бентежить нас, бо ми були створені для того, щоб приносити користь не тільки для себе, але і для інших. Якщо це зрозуміємо, то побачимо глибокий позитивний зміст праці на фоні уявлень багатьох людей про те, що робота є просто засобом для виживання. Згідно Писання, нам для життя потрібні не лише гроші, нам потрібна сама робота, щоб вижити і жити повноцінним життям.

Робота дозволяє нам зрозуміти, хто ми є, бо саме в праці починаємо бачити свої унікальні здібності і дари, важливі компоненти нашої ідентичності. В чому ж полягає християнське розуміння роботи? Перш за все в наступному: робота – те, що потрібно робити для виконання того, заради чого живемо. Вона виявляє, або хоча б повинна виявляти здібності працівника у всій повноті…

Свобода нашої праці

Якщо ми побачимо, що робота входить у нашу ДНК, в наше покликання, нам буде легше осягнути християнське розуміння свободи. Сучасні люди схильні думати, що свобода – це повна відсутність обмежень. Але уявіть собі, наприклад, рибу. Вона отримує кисень з води, а не з повітря, і тому вільна лише тоді, коли знаходиться у воді. Якщо звільнити рибу від води і помістити її на траву для вивчення, її свобода рухатися, а далі і свобода жити цим повністю забирається. Ми стаємо не більше, а менше вільними, якщо не можемо ставити на потрібне місце реальність своєї природи.

Свобода, це не стільки відсутність обмежень, скільки пошук правильних меж, які відповідають реальності нашої природи і реальності світу.

Тому заповіді Божі в Біблії є засобом звільнення, оскільки через них Бог закликає нас стати такими, якими Він нас створив. Машини добре працюють у тому випадку, якщо ти виконуєш інструкцію виробника з їхньої експлуатації і з повагою відносишся до того, для чого ця модель створена. Якщо забудешся залити в неї масло, ніхто не оштрафує тебе, і не посадить в тюрму: машина просто вийде з ладу, бо ти застосував насильство до її природи. Це тягне за собою природні наслідки. Подібним чином життя людини йде добре, тільки коли воно відповідає «інструкції виробника», заповідям Божим. Якщо ти порушуєш заповіді, то не тільки засмучуєш чи ображаєш Бога, але і дієш всупереч своїй природі, яка задумана Богом. 

Межі будь-якої праці

Але всякій роботі є межа. Адже сам Бог відпочивав після праці, і це має глибокий зміст. Багато людей думають, що робота – це прокляття і що тільки якісь інші речі (бездіяльність, сім’я, духовний пошук) дозволяють знайти зміст у житті. Біблія, як ми бачили і як ще побачимо, показує оманливість цієї ідеї. Однак вона не дозволяє нам впасти і в протилежну крайність: вважати, що робота є єдиною значимою діяльністю людини, а все решта – зло, або те, що дозволяє перезарядити акумулятор, щоб повернутися до роботи.

Те, що ми знаємо про Бога, не дозволяє нам обманутися. Бог не потребував відновлення сил, але все ж відпочивав на сьомий день (Бут 2:1-3). Ми як істоти, створені за Його образом, вправі думати, що відпочинок і ті речі, які ми робимо на відпочинку, добрі самі по собі і дають нам життя. Життя не складається виключно з роботи. Без роботи немає свідомого життя, але не можна сказати, що робота є змістом життя. Якщо ти зробиш будь-яку роботу змістом свого життя – якщо це навіть служіння в церкві, – ти створиш ідола, який буде суперником Богу.

Твої відносини з Богом є найважливішою основою твого життя, і насправді вони не дозволяють нічому іншому – роботі, дружбі і сім’ї, відпочинку і задоволенню – стати чимось настільки важливим, що викличе залежність і займе місце, їм не передбачене.

Розум, одержимий роботою, схильний розглядати все з точки зору ефективності, цінності і швидкості. Але потрібно зберегти здібність насолоджуватися простими і звичними сторонами життя, навіть тим, що не має жодної користі, але приносить задоволення. Бог створив їжу не тільки для задоволення потреб у харчуванні, але для насолоди і задоволення. Одяг теж не тільки задовольняє потребу у захисті. Трава, древа і плоди, окрім того, що їх можна використовувати, ще гарно виглядають і приємно пахнуть.

Нам потрібно вділяти час для того, щоб поклонятися Богу, зупинятися заради того, щоби просто споглядати світ, у тому числі і плід нашої праці і ним насолоджуватися.

Отож, робота – багато роботи – є незамінною частиною свідомого людського життя. Це вищий дар від Бога і одна з тих головних речей, які ведуть до мети нашого життя. Але робота має грати належну роль, бути підвладною Богові. Потрібно регулярно зупиняти роботу не лише для того, щоб дати відпочити тілу, але і для того, щоб ми могли з радістю сприймати світ і звичайне життя, бачити діло рук Творця і поклонятися Йому.

В грішному світі робота часто не приносить задоволення і втомлює, ось тут і легко можна зробити висновок, що краще уникати праці або просто її терпіти. Оскільки в наших серцях царює хаос, потрібні визнання і позитивна оцінка, є ще не менш сильна спокуса вирушити у протилежний бік – побудувати все життя навколо кар’єрних досягнень, залишаючи мало місця для чогось ще. І коли ми перепрацьовуємо, це часто відображає страшне бажання як можна швидше завершити працю всього нашого життя, щоб можна було зовсім забути про роботу.

Більше про роботу:

Коли я кажу, що ненавиджу роботу, варто пам’ятати про те, що хоч робота з великою силою нагадує про прокляття гріха, яке лежить на всьому, сама вона не є прокляттям. Ми були створені для неї, вона нас звільняє. Але коли ми відчуваємо, що все наше життя повністю поглинуте роботою, потрібно пригадати про відношення праці і відпочинку.

Найкращим початком для усвідомлення себе і своїх талантів, є пізнання Творця, Його задуму щодо людини. А це, в свою чергу, дає правильне збалансоване розуміння змісту життя і своєї ролі у цьому гріховному світі. Допомагає визначитися з професією, дає розуміння балансу між роботою і відпочинком.

Підготував Анатолій Якобчук

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button