Новини археології

Військові кампанії проти Ізраїлю, описані в Біблії, дійсно були – вчені

За допомогою нових даних та методів досліджень в археології, підтверджуються біблійні розповіді про єгипетську, арамейську, ассирійську та вавилонську військові кампанії проти Ізраїльського та Юдейського царств.

Джерело: bibliinaarkheolohiia

20 фахівців та дослідників взяли участь в роботі, де датували 21 шар руйнувань на 17 археологічних пам’ятках в Ізраїлі. Цю роботу називають своєрідним «науковим проривом».

По всьому Ізраїлю є багато стародавніх руїн, але дізнатися дату знищення буває проблематично. Проте за допомогою магнітного поля дослідникам вдалося ідентифікувати залишки воєн та конфліктів, описаних у Біблії.

Як описано в Біблії, Ізраїль часто потерпав від різних імперій та царств, які мали на меті його завоювати. Це і єгиптяни, і арамеяни, ассирійці та вавилоняни.

військові кампанії

Вони часто знищували поселення повністю, спалювавши їх. І хоча мешканці інколи відновлювали їх, через деякий час все могло повторюватись, через що археологам значно складніше з’ясувати, хто що знищив і коли.

Ведеться багато дискусій щодо правдивості подій, описаних в Біблії. Але тепер за допомогою нової наукової техніки, яка заснована на інформації про магнітне поле Землі, яке постійно змінюється, археологам значно простіше і точніше можна датувати свої знахідки та реконструювати біблійні конфлікти, що відбувалися в залізному віці — періоді, який триває з ХІІ по VI століття до нашої ери, і охоплює розквіт і падіння біблійних царств Ізраїлю та Юди.

Йоав Вакнін разом з колегами опублікували на сайті журналу «Праці Національної академії наук» палеомагнітне дослідження 21 зруйнованого поселення залізного віку на 17 різних місцях. Дослідження має назву «Реконструкція біблійних військових кампаній за допомогою даних геомагнітного поля».

Доктор Шаар зазначив:

«Магнітне поле Землі має вирішальне значення для нашого існування. Більшість людей не усвідомлюють, що без нього не могло б бути життя на Землі, оскільки воно захищає нас від космічної радіації та сонячного вітру. Крім того, як люди, так і тварини використовують його для навігації. Геомагнітне поле створюється зовнішнім ядром Землі на глибині 2900 кілометрів течіями рідкого заліза. Через хаотичний рух цього заліза з часом змінюється магнітне поле. Донедавна вчені вважали, що воно залишається досить стабільним протягом десятиліть, але археомагнітні дослідження суперечать цьому припущенню, оскільки були виявлені деякі екстремальні та непередбачувані зміни в давнину».

Тепер дослідники мають змогу реконструювати магнітні умови для певного часу та регіону, і за допомогою цього датувати стародавні руїни та артефакти.

Змога їх датувати можлива, тому що стародавні будівельні матеріали містять крихітні феромагнітні частинки, які сильно намагнічуються під дією зовнішнього магнітного поля. І коли їх нагріти дуже сильно, наприклад, під час пожежі, вони вирівнюються з магнітним полем Землі та намагнічуються залежно від напрямку та інтенсивності поля в той час.

Це ще і дає можливість дослідникам отримати інформацію про вигляд магнітного поля в той час.

Доктор Ліпшиц зазначає, що цей новий інструмент є унікальним, оскільки заснований на геомагнітних даних із місць, точні дати знищення яких відомі з історичних джерел.

військові кампанії

Результати цього дослідження дають відповіді на певні загадки біблійної археології.

Одна з них − це залишки великих споруд, які зруйнувала масштабна пожежа в Тель-Бет-Шеані. Засновуючись на типології залишків глиняного посуду на цьому місці, археологи зробили висновок, що це руйнування спричинило військо або фараона Шушака близько 925 року до нашої ери, або ж арамейське військо царя Арама в 842-796 роках до нашої ери, століттям пізніше.

Порівнявши обпалену цеглу в Бет-Шеані з магнітною картинкою з місць, що пов’язували з руйнуваннями, які завдав Газаїл, описаний в 2 Царів 8-13, виявилося, що саме це руйнування в Галілеї не належить до війни з арамеями.

Проте інтенсивність і напрямок магнітного поля, зареєстрованого в Бет-Шеані свідчить про те, що ці стіни так нагрівалися тоді, коли відбувалося вторгнення фараона Шушака, про що описано в Біблії, 1 Царів 14:25-26. Також цей напад згадується в написі на стіні храму Амона в Карнаку в Єгипті, де Бейт-Шеан згадано, як одне з завоювань фараона.

Ця подія так описана в Біблії: «На п’ятому році царювання царя Реговоама, Шишак, цар Єгипту, напав на Єрусалим. Він вивіз скарби храму Господнього й скарби царського палацу. Він забрав усе, в тому числі золоті щити, які зробив цар Соломон» (1 Царів 14:25-26).

Інший зв’язок між біблійним оповіданням і археологічними даними випливає з магнетичного дослідження Бет-Шемеша, стародавнього юдейського міста на захід від Єрусалима. За історичними даними, це місто було зруйноване на початку VIII століття до нашої ери. Але така інформація не відповідає вторгненням чужих держав. Проте узгоджується з біблійним епізодом внутрішнього конфлікту між царствами Ізраїля та Юди близько 790 року до н. е.

Тоді, згідно з 2 Царів 14:11-13, ізраїльський цар Йоаш бився з юдейським царем Амацією в Бет-Шемеші і переміг його.

Хоча про це в Біблії написано лише кілька віршів, подія була досить важливою, адже ця битва вирішила долю Юдеї протягом більшої частини VIII століття до нашої ери, поки Ізраїль не був переможений ассирійцями.

Цікаву знахідку було виявлено на руїнах Малхати, юдейського поселення у Неґеві на схід від Беер-Шеви. Залишки поселення не мають такої ж магнітної характеристики, як залишки руйнувань Єрусалиму та інших місць Юдеї, які, як відомо, були підпалені вавилонянами приблизно в 586 р. до н. е. Проте, це місто могло бути підпаленим значно пізніше падіння Юдеї та початку Вавилонського вигнання, коли магнітне поле не було таким сильним.

Це підтверджує те, про що написано в Біблії, зокрема в книзі пророка Овдія, яка описує, як під час ослаблення Ізраїлю вавилонянами, едомляни також зазіхали на їхні землі, користуючись їхньою слабкістю.

Робота команди Вакніна дійсно вражає, зазначає Ізраїль Фінкельштейн, археолог із Тель-Авівського та Хайфського університету.

Останнім часом серед вчених ведеться багато дискусій щодо реальності подій про царство Давида та Соломона. Існує думка, що цього царства насправді не існувало, а ті грандіозні будівництва, які велися того часу, були побудовані раніше іншою династією.

Більш консервативні археологи виявляли неточності цієї теорії, проте надто переконливих доказів не знаходили. Але за допомогою нового методу тепер можна точніше датувати стародавні руїни, і підтверджувати біблійні історії.

Звичайно, існує певна похибка і в цьому методі, але, як зазначає Вакнін, при використанні радіовуглецевого методу, а також палеомагнетичного, можна більш точно звіряти ці датування.

«Це чудова новина як для археологів, які тепер можуть використовувати геомагнітні дані для визначення віку стародавніх матеріалів, так і для геофізиків, які вивчають ядро Землі», − каже доктор Шаар.

Тепер за допомогою палеомагнетичного датування можна поєднувати такі напрямки біблійної археології, як розповідь біблійного тексту, небіблійні історичні джерела, а також артефакти, знайдені під час наукових розкопок. Це дає змогу вченим точніше датувати шари руйнування, і доводити історичну правдивість Біблії.

Переглянути відео про це дослідження:

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Також у Біблії – якщо дуже уважно та зацікавлено, прискіпливо й молитовно – проаналізувати певні пророцтва й обітниці, то том, вочевидь, можна побачити і СУЧАСНІ ворожі військові кампанії. Причому, як проти новітнього Ізраїлю, так, зокрема, і проти нинішньої незалежної України! Тобто країн і народів: як автентичного (тобто близькосхідного – ізраїльського), так і Другого (українського – Києва) Єрусалима.
    Але ГОЛОВНЕ – так це те, що там чітко вказано, чим усі ці зловорожі агресивні напади й атаки – проти ІзРАЇлю та УкРАЇни – неодмінно мають, зрештою, завершитися! Іншими словами, саме славною і тріумфальною Божою ПЕРЕМОГОЮ. Амінь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button