Богослів'я

Що Біблія говорить про душу?

Що таке душа? Це питання ставили й відповідали багато разів протягом багатьох років. І відповіді на це питання дуже різні. Повністю визначити природу душі складно, і я не претендую на повне розуміння теми. Але в цій статті ми проведемо короткий огляд Біблії та побачимо, що вона має сказати.

Душа в грецькій думці

Може здатися дивним обговорювати грецьке уявлення про душу в статті про те, чого вчить Біблія. Але важливо розуміти певний вплив грецької думки на християнську перспективу душі.

Для ранніх грецьких філософів душа була досить відмінною від тіла, утворюючи дуалізм. Душа була безсмертною, але ув’язненою в смертному тілі.

Багато з їхніх шкіл думки вважали, що душі містяться в низці фізичних тіл, доки вони не стануть достатньо доброчесними, щоб нарешті вирватися з циклу. Це схоже на реінкарнацію східних релігій, і можливо, що греки зазнали певного впливу.

Хоча християнство справедливо відкидає ідею реінкарнації, подвійність душі та тіла є концепцією, яку поділяють багато християнських мислителів. Подивившись на те, що сказано в Писаннях, ви зможете визначити, чи вірний цей погляд, чи ні.

Душа в Старому Завіті

Єврейське слово nepeš  — це слово, яке в Старому Завіті перекладається як «душа». Воно зустрічається 754 рази в Старому Завіті, а також перекладається різними іншими словами, включаючи буття, життя, я, ти, серце, люди та створіння.

Більшість із нас знайомі з розповіддю про створення Богом Адама в Буття, розділ 2. Бог створив його з пороху, вдихнув у нього дихання життя, і він став живою душею (nepeš) або істотою. Але це не перше використання nepeš в контексті створення.

У книзі Буття 1:20 Бог створив живих істот (nepeš), які населяли моря. А в Буття 1:24 Бог створив живих істот (nepeš) на землі відповідно до їхнього роду. І, нарешті, в Буття 1:30 Бог дав зелені рослини всьому, що мало дихання (nepeš) життя.

Нижче показано деякі інші місця, де використовується nepeš:

«Адам назвав кожну живу істоту (nepeš)» (Буття 2:19). «Бог вимагатиме звіту за життя (nepeš) людини» (Буття 9:5).

«І Аврам узяв Сару, свою жінку, та Лота, сина брата свого, і ввесь маєток, який набули, і людей (nepeš), що їх набули у Харані, та й вийшли, щоб піти до Краю ханаанського» (Буття 12:5).

«Рятуй свою душу (nepeš), не оглядайся позад себе, і не затримуйся ніде в околиці» (Буття 19:17).

«І пригорнулася душа (nepeš) його до Діни» (Буття 34:3).

«А якщо станеться нещастя, то даси душу (nepeš) за душу (nepeš)» (Вихід 21-23).

«А коли яка душа (nepeš) з народу землі невмисне згрішить громади згрішить ненавмисно» (Левіт 4:27).

«Ніхто з вас нехай не занечиститься через доторкнення до померлого серед свого народу (nepeš)» (Левіт 21:1).

«Люби Господа, Бога свого, усім серцем своїм, і всією душею своєю (nepeš) і всією силою своєю» (Повторення Закону 6:5).

Як ви можете бачити з цього короткого списку, старозавітне поняття душі – це не те, про що ми часто думаємо. У Старому Завіті кожна жива істота є душею (nepeš), а не тільки люди.

І nepeš використовується для позначення всієї людини, а не лише якоїсь її нетілесної частини. Nepeš може померти, і її може придбати інша людина як раба. Усі ці вживання суперечать тому, як більшість із нас думає про душу.

Один перерахований вище уривок, який можна використати для підтримки душі, відмінної від тіла, це Повторення Закону 6:5.

Але враховуючи інші способи використання  nepeš, ви повинні запитати, чи уривок із Повторення закону перераховує окремі частини людини, чи йдеться про цілісну особу та все, що вона є.

Душа в Новому Завіті

У Новому Завіті грецьке слово psychē перекладається як душа. Це слово зустрічається в Новому Завіті 102 рази й також перекладається як життя, серце, розум, ти та  людина, серед багатьох інших, причому життя є найпоширенішим словом.

Psychē часто використовується для позначення людини в цілому. Але в інших випадках вона відрізняється від тіла.

Наступний список дасть вам приклад того, як це слово вживається в Новому Завіті:

«Не журіться про життя (psychē) своє що будете їсти та що будете пити, ні про тіло своє, у що зодягнетеся» (Матвія 6:25).

«І не лякайтеся тих, хто тіло вбиває, а душі (psychē) вбити не може; але бійтеся більше того, хто може й душу (psychē), і тіло вам занапастити в геєнні» (Матвія 10:28).

«Бо Син Людський прийшов не на те, щоб служили Йому, але щоб послужити, і душу (psychē) Свою дати на викуп за багатьох» (Марка 10:45).

«Як Отець знає Мене, так і Я знаю Отця — і кладу своє життя (psychē) за овець» (Івана 10:15).

«Людьми тими, що душі (psychē) свої віддали за Ім’я Господа нашого Ісуса Христа» (Дії 15:26).

Уривок у Євангелії від Матвія 6:25, на перший погляд, нібито розділяє psychē та тіло. Але якщо це справді так у цьому уривку, вам слід подумати про цінність їжі та напоїв для нетілесної сутності.

Здавалося б, це більше питання паралелізму, де psychē та тіло — це лише два різні способи сказати одне й те саме.

Євангелія від Матвія 10:28 чіткіше розрізняє психіку та тіло. Сатана може знищити тіло, але не може зашкодити psychē.

1 Солунян 5:23 також підтримує різницю між тілом і psychē, хоча додає третій компонент, дух.

Але якщо ми розглядаємо psychē як безсмертну нетілесну частину нас, то уривки, які стосуються закладення нашої psychē  або ризику нашої  psychē, стають складнішими.

І коли Ісус віддав для нас свою psychē, він, безперечно, мав на увазі своє фізичне життя, а не відмову від свого безсмертного «я».

Здебільшого здається, що psychē використовується дуже подібно до nepeš, маючи на увазі всю людину. Фізичні та духовні компоненти життя тісно пов’язані між собою. Принаймні до тих пір, поки їх не розлучить фізична смерть.

Душа і Тіло

З того, як nepeš і psychē використовуються в Біблії, має бути зрозуміло, що чітке розмежування між тілом і душею, нашими тілесними й нетілесними частинами, не підтримується. Ця різниця була прийнята в християнство з грецької думки.

У Писаннях я є душею, а не душею, що живе в тілі. Хоча деякі уривки підтримують певну різницю між ними, більша частина Святого Письма показує таку різницю. Настільки, що під час смерті кажуть, що помирає душа.

Великі створіння моря та звірі, що живуть на землі, також ідентифікуються як душі. Душа − це жива істота, яка дихає, і, можливо, мислить. Це не тільки для людей. Унікальним для нас є те, що смерть для нас не кінець.

Душа після смерті

Отже, що відбувається, коли фізична частина мене перестає функціонувати? Коли я помру? Що відбувається з нетілесною частиною мене, тією частиною, яку ми часто ідентифікуємо як душу?

Коротко кажучи, ми на деякий час не одягнені. Відсутні в наших тілах, але присутні з Господом. І з нетерпінням чекаємо воскресіння наприкінці віку, коли ми знову будемо з’єднані з тілом.

Що це означає?

Отже, що таке душа? Це щось більше, ніж просто нетілесна частина людини? Здається, Біблія вчить, що це так. Душа є інтегрованою живою істотою, яка складається як з фізичної, так і з нефізичної частин. І це стосується як людей, так і тварин.

Хоча можна провести різницю між тілесними та нетілесними частинами людини, це схоже на розмежування між рукою та ногою людини.

Читайте також:

Це не одне й те саме, але і те, і інше необхідне повноцінній людині. Попри це, як фізична, так і нефізична частини мене необхідні повноцінній людині, душі.

Душа буде тимчасово роздягнена в смерть. Але, принаймні для віруючих, цей роздягнений стан тимчасовий. Під час воскресіння наприкінці віку воно буде переодягнене в нове тіло, таке, яке триватиме вічність.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Джерело
christianity.com

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button