Світ

USCIRF закликає ООН розслідувати придушення протестів в Ірані після загибелі майже 200 осіб

Комісія США з міжнародної релігійної свободи закликала до створення Комісії ООН з розслідування ситуації в Ірані після того, як майже 200 протестувальників, у тому числі щонайменше 23 неповнолітніх, були вбиті під час придушення антиурядових виступів. Тижні безперервних протестів були спровоковані вбивством Махси Аміні, молодої жінки, заарештованої іранською «поліцією моралі» за неналежне носіння хіджабу минулого місяця.

Джерело: christianpost.com

З того часу, як 16 вересня поліція моралі вбила 22-річну Аміні, затримавши її за носіння «неналежного хіджабу», іранці протестують проти обов’язкових законів про носіння релігійних хусток (хіджабів), а іранська влада відповіла «жорстокими репресіями, арештами і вбивствами жінок, які мирно протестують», − йдеться в заяві комісії, опублікованій в п’ятницю.

«Застосування Іраном надмірної і смертоносної сили проти протестувальників, які відстоюють свою релігійну свободу, є прикрим порушенням міжнародного права, за яке має бути повна відповідальність, − заявив голова USCIRF Нурі Туркель. − Іранські протестувальники просять, щоб їхні голоси були почуті. Ми закликаємо адміністрацію Байдена підтримати Комісію ООН з розслідування щодо Ірану, щоб гарантувати, що іранські сили безпеки не зможуть безкарно змусити іранців, які прагнуть релігійної свободи, замовкнути».

Репресії включають вбивства членів релігійних меншин, в тому числі 19 сунітів, які виходили з мечеті Маккі в Захедані 30 вересня, згідно з даними комісії, двопартійного органу, завданням якого є консультування федерального уряду і Конгресу США з питань релігійної свободи.

«Давно настав час, щоб іранські силовики, які репресують тих, хто прагне свободи релігії, були притягнуті до відповідальності», − заявив Віце-голова USCIRF Абрахам Купер.

«Іранці, які ризикують своїм життям за більшу свободу віросповідання, заслуговують на непохитну підтримку міжнародної спільноти. Адміністрація Байдена повинна вжити всіх доступних заходів для об’єднання глобальної коаліції, яка буде діяти рішуче, оскільки іранські силовики продовжують відповідати насильством на заклики до більшої релігійної свободи».

Поліція моралі Ісламської Республіки Іран, відома як «Гашт-е Ершад» або «Патруль настанов», є частиною правоохоронних органів країни і забезпечує дотримання ісламської моралі, як її описує клерикальна влада.

Аміні допитували у слідчому ізоляторі Возара, де, за повідомленнями, під час допиту вона зазнала ударів по голові. Влада стверджує, що вона померла з природних причин, але критики ставляться до цього скептично.

Виконувачка обов’язків Верховного комісара ООН з прав людини Нада ан-Нашіф раніше закликала до неупередженого розслідування «незалежним компетентним органом, який забезпечить, зокрема, доступ її сім’ї до правосуддя і правди».

В ООН заявили, що смерть Аміні настала в той час, коли поліція моралі в останні місяці розширила вуличне патрулювання, «піддаючи жінок, які на їхню думку носять “вільний хіджаб”, словесним і фізичним переслідуванням і арештам». Управління ООН з прав людини отримало численні підтверджені відеозаписи насильницького поводження з жінками, включаючи побиття жінок кийками і кидання їх у поліцейські фургони.

Тим часом протести тривають, за повідомленням агентства Reuters, яке зазначає, що заворушення підкреслили приховане розчарування щодо свобод і прав в країні.

Іранська інтернет-підкована молодь відмовляється мовчати у своїй боротьбі, зазначає The Telegraph.

Під час протестів була вбита Ніка Шакарамі, 16-річна дівчина, яка була однією з тисяч сміливих школярок, що скинули хустки і «показали портретам верховного лідера середній палець», пише газета.

«Фактор страху в Ірані був розбитий мужньою молоддю країни», − цитує видання доктора Кайлі Мур-Гілберт, експертку з питань Ірану і колишню заручницю режиму.

«Це покоління, яке ніколи не знало іншого уряду, окрім Ісламської Республіки, і ніколи не знало іншого лідера, окрім [Верховного лідера Алі] Хаменеї. Еліта режиму в переважній більшості літня… проте 60 відсотків населення Ірану молодше 30 років».

Репресії уряду були особливо інтенсивними в курдських регіонах, де сили безпеки придушували заворушення курдської меншини в минулому, повідомляє Reuters, зазначаючи, що курди, які становлять близько 10 % населення, є одними з тих, хто стикається з дискримінацією з боку шиїтського клерикального істеблішменту Ірану.

Загальнонаціональні протести є найбільшими в Ірані з часів «Зеленого руху» 2019 року, антиурядового повстання, під час якого, за повідомленнями Reuters, було вбито 1 500 осіб в результаті придушення, повідомляє Reuters.

Іран посідає дев’яте місце у світі за рівнем переслідувань християн, згідно з рейтингом організації Open Doors USA.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button