У Сирії церкви об’єдналися, щоб надати притулок постраждалим від землетрусу

«Смерть і сірий пил були скрізь, куди не глянь, − розповідає Лейла Самар. − Смерть оточувала мене. Будинки зрівнялися з землею».
Говорячи по розірваному зв’язку, Лейла, працівниця продовольчої допомоги Центрів надії «Відкриті двері» в Алеппо, намагалася знайти слова для того, що вона побачила, коли в’їхала в місто.
«Люди просто стояли на вулицях біля своїх автомобілів, − розповідає вона. − Вони кажуть: “Ця машина тепер мій дім».
11 років бомбардувань і обстрілів під час громадянської війни в Сирії залишили місто Алеппо з потрісканою, нестабільною кладкою і зруйнованою інфраструктурою. На відеозаписах із соціальних мереж, зроблених під час землетрусу (перевірених ВВС), видно, як цілі багатоквартирні будинки розгойдуються і руйнуються, а сім’ї з криками вибігають з-під них.
Очевидці описують параліч терору в місті. Серія сильних підземних поштовхів призвела до того, що люди були занадто налякані, щоб повернутися в ті будівлі, які залишилися стояти.
«Я була свідком ще одного землетрусу сьогодні вдень, − розповіла Лейла журналістам. − Люди скрізь переповнені страхом. Наша нагальна потреба полягає в тому, щоб кожна окрема будівля була оцінена на предмет безпеки, перш ніж хтось зможе повернутися всередину. Але зараз немає ніякої підтримки для цього».
Землетрус стався о 4 ранку в понеділок. Ті, хто встиг покинути свої домівки, опинилися вночі на морозі без теплого одягу і взуття.
Зараз, коли місто вступає в п’ятий день жалоби, волонтери та церковні працівники намагаються зібрати їжу, ковдри та гігієнічні набори. Партнери Центрів Надії «Відкриті двері» зараз роздають допомогу в семи місцях в Алеппо і Латакії, причому тільки в одній церкві понад тисячу людей.
За межами Алеппо значні території на північному заході Сирії досі залишаються недоступними для телефонного зв’язку. Регіон охоплений громадянською війною, і для тих районів, що перебувають під контролем опозиційних сил, існує лише один невеликий перехід на турецькому кордоні, через який можна доставити допомогу.
Глибше вкорінені у своїй вірі
Монастирі та церкви всіх конфесій − маронітські, православні, католицькі, греко-католицькі та багато інших − відчиняють свої двері для розв’язання проблеми масової бездомності.
Церковні лідери підкреслюють, що їм раді всі, незалежно від віри, національності чи політичних поглядів.
«Це відчайдушна гуманітарна ситуація, − сказав журналістам халдейський католицький архиєпископ Антуан Одо. У його резиденції проживає близько 50 осіб, включаючи літніх людей і крихітних немовлят. Інші знайшли притулок у маронітському соборі Святого Іллі, 1600 − у грецькому православному єпископаті і понад 2000 − у францисканському монастирі в Алеппо.
«Немає електрики, немає палива, зима дуже сувора, холодно всередині і зовні. Там дуже багато бідності», − розповідає Архиєпископ Аудо.
Центри надії «Відкриті двері» на сьогодні охоплюють близько 5400 осіб. Вони роздають дворазове харчування − переважно бутерброди − і надають ковдри та місце для відпочинку. Волонтери та священнослужителі слухають, як люди діляться своїм досвідом.
«Ми бачимо, що багато людей сприймають це як знак, щоб глибше вкоренитися у своїй вірі, − каже Лейла Самар.− Одна сім’я, жінка, яка живе на п’ятому поверсі свого будинку, зі своєю літньою матір’ю і сином, розповіла нам, як вони бігли, коли будівля навколо них руйнувалася. Її син, невіруючий, вигукував подяку Богові, коли вони рятувалися».
«Зміцнити» те, що залишилося
Землетрус став особливим ударом для тих, хто працює над відбудовою сирійської церкви.
Сирія має величезне значення для християнства − Антіохія і Дамаск були життєво важливими центрами для ранньої церкви. Арамейська мова, якою розмовляв Ісус, все ще подекуди використовується.
Але коли у 2013 році ІДІЛ почав атакувати і захоплювати міста, почалося масове переміщення християн.
Скрізь, де ІДІЛ захоплювала контроль, християнам наказували навертатися, платити релігійний податок джизью, або ж їм загрожувала смерть. Сотні християн, в тому числі єпископи Грецької та Сирійської Православної Церкви, були викрадені.
Ібрагім Наджар, християнський громадський працівник проєкту «Центри надії», що підтримується «Відкритими дверима», каже, що довготривалі наслідки жаху, спричиненого ІДІЛ, тепер ускладнюються постійною небезпекою пересування зруйнованими містами і селищами.
«Відчуття невпевненості та ізоляції зростає, − сказав він журналістам телефоном. − Зараз, як вони бачать, навіть їхні власні будинки не є достатньо безпечними. Вони відчувають, що живуть у будинках, які легко дають тріщини й можуть впасти. Тому їхнє відчуття незахищеності та небезпеки зростає».
Пастори та церковні працівники моляться за те, щоб крихітна християнська громада змогла витримати виснаження та невизначеність, з якими вони стикаються.
«Наша мета − зміцнити те, що залишилося. Ми повинні допомагати християнам, не тільки надаючи надзвичайну допомогу, але й думати про довгострокову перспективу, − каже Ібрагім Джаффар.
Читайте також:
«Подібно до того, як наші церковні будівлі стали надійним притулком для населення Алеппо, моліться, щоб Тіло Христове тут також було сильним і стійким».
«Сирія потребує служіння і стійкості своєї християнської меншини, як ніколи раніше».