Новини археології

Ізраїльські археологи відкрили найдавніші міські ворота в Ізраїлі

Ізраїльське управління старожитностей (IAA) під час розкопок виявило найдавніші міські ворота в Ізраїлі.

Джерело: CBN

Ворота, яким 5500 років, є найстарішими з відомих воріт, знайдених в Землі Ізраїлю, і, за словами археологів, представляють “початок урбанізації”.

“Це перший випадок, коли були виявлені такі великі ворота, що відносяться до епохи ранньої бронзи”, – сказала Емілі Бішофф, директор розкопок IAA.

“Для того, щоб побудувати ворота та оборонні стіни, потрібно було привезти каміння здалеку, виготовити глиняну цеглу та побудувати оборонні стіни. Це не було під силу одній чи кільком особам. Система укріплень є свідченням соціальної організації, яка представляє початок урбанізації”, – йдеться в заяві Бішоффа.

Розкопки проводились протягом останнього місяця за фінансової підтримки Мекорот, національної водної компанії Ізраїлю, перед прокладанням майже семимильного водогону. Телль (курган, що включає шари цивілізацій різних часових періодів), виявлений у так званому Телль-Ерані, знаходиться неподалік від південного ізраїльського міста Кір’ят-Гат.

Ділянка площею 37 акрів була важливим раннім міським центром у цій місцевості. Брама збереглася на висоті майже п’яти футів і складається з проходу, “побудованого з великого каміння, який веде до стародавнього міста. Дві вежі з великих каменів фланкують ворота, а між ними – ряди сирцевої цегли”.

“Цілком ймовірно, що всі перехожі, торговці або вороги, які хотіли потрапити в місто, повинні були проходити через цю вражаючу браму”, – говорить Мартін-Давид Пастернак, дослідник цього періоду в МАА.

Пастернак каже, що брама не лише мала захищати поселення, але й передавала повідомлення стороннім, можливо, навіть з Єгипту, що “ви в’їжджаєте до важливого сильного поселення, яке було добре організоване політично, соціально та економічно”.

“Наприкінці раннього бронзового віку (3500-2200 рр. до н.е.) єгиптяни самі прибули сюди і заселили Телль, і вони повторно використовували ворота”, – додав він.

За словами археолога МАА, доктора Іцхака Паза, експерта з ранньої бронзи, Телль “був частиною великої і важливої системи поселень на південному заході країни в цей період. У межах цієї системи ми можемо виявити перші ознаки процесу урбанізації, включаючи планування поселень, соціальну стратифікацію та громадське будівництво”.

Відкриття дати допомагає археологам датувати початок процесу урбанізації раніше, ніж вони вважали раніше, останньою третиною четвертого тисячоліття до нашої ери, сказав Паз.

Археологи розкопують Телль-Ерані з середини 1950-х років і кажуть, що це допомагає відповісти на такі питання, як, наприклад, що таке місто, які його характеристики і чи було тут єгипетське завоювання чи ні.

Паз розповів, що стародавні ворота були засипані після розкопок, “щоб захистити їх від ерозії”.

Читайте також:

За даними компанії “Мекорот”, археологічні розкопки проводилися у зв’язку з будівництвом 11-кілометрового (6,6 миль) водогону вартістю 90 мільйонів шекелів (25 мільйонів доларів), призначеного для збільшення водопостачання в Кір’ят-Гат і, зокрема, для забезпечення потреб у воді заводу “Інтел”, великого споживача води. У зв’язку з відкриттям воріт було прийнято рішення про перенесення водогону.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button