Варто замислитись

Шукайте мудрості в епоху алгоритмів

Ми живемо в епоху алгоритмічних лестощів. Інтернет-алгоритми говорять нам приємну брехню, яку ми хочемо чути, тому що розумні люди хочуть те, що ми маємо. Вони хочуть наші гроші, нашу увагу, наші голоси. Чи то заради прибутку, чи то заради похвали, чи то заради влади, деякі з найблискучіших умів на землі працюють, щоб лестити нам.

Алгоритми не дбають про правду. Вони створені для того, щоб привернути нашу увагу на максимальний час, щоб мати максимальний вплив на наші рішення. Вони виводять на наші екрани найнадійніші засоби привернення уваги: те, що змушує нас відчувати злість, страх, збудження або обожнювання. Алгоритмічні лестощі утеплюють нас м’якими подушками позитивних тверджень і підтверджують те, що ми завжди підозрювали: ми заслуговуємо на краще. Ми розумніші за Бога.

Алгоритмічні лестощі ізолюють нас м’якими подушками позитивних тверджень і підтверджують те, що ми завжди підозрювали: ми заслуговуємо на краще.

Біблія повертає нас на землю. У той час як алгоритм змушує нас відчувати себе краще своєю брехнею, Боже Слово говорить нам правду і ставить нас на шлях до справжньої, тривалої реалізації. Зіткнувшись з реальністю мого ідолопоклонства і гріха перед Богом, я готовий прийняти й радіти добрій звістці про те, що в Христі про мене все відомо, але мене безумовно люблять. Усиновлений син мого Небесного Отця − вічно виправданий, повністю прощений, навіки в Його сім’ї, і все ж зараз залучений в жорстокий процес освячення, який завершиться в славі.

Тож як нам впорядкувати своє життя для Божої слави і добра ближнього в епоху алгоритмічних лестощів? Ось сім міркувань.

1. Вирішіть бути мудрими

Проповідуючи через книгу Еклезіаста, я запропонував нашій церковній родині робоче визначення мудрості: мудрість – це вміле розпізнавання і застосування істини на славу Божу і на благо інших.

Ми не народжуємося з проникливістю, це розвинена навичка. Щоб не бути введеними в оману «людською хитрістю, підступністю в оманливих планах», ми повинні зростати духовно, емоційно та інтелектуально (Еф. 4:14-15). Чим довше ми слідуємо за Ісусом, тим мудрішими стаємо.

Схожі статті

2. Звернення до Писання як арбітра істини

Ми, євангельські християни, сповідуємо sola scriptura. Тільки Писання є нашим остаточним авторитетом і стандартом істини. Але біблійна неграмотність серед нас, як відомо, дуже висока, що робить нас погано підготовленими до викликів, які чекають на нас в «епоху дезінформації».

Коли ми порівнюємо наш щотижневий час, проведений перед екраном, з нашим щотижневим часом, проведеним за Святим Письмом, чи очевидно, що ми віримо в остаточний авторитет тільки Святого Письма? Як зазначає Патрік Міллер, для багатьох членів церкви сьогодні «їхній наставник – це алгоритм». Нас атакують оманливими, улесливими повідомленнями, упакованими в ту чи іншу форму питання «Чи дійсно Бог сказав?» (Бут. 3:1). Перший крок у протистоянні спокусі алгоритмічних лестощів – це знати, що насправді сказав Бог.

3. Відточити навички орієнтування в інтернеті

«Не будьте обмануті» – це заповідь, а не пропозиція (1 Кор. 6:9; 15:33; Гал. 6:7; Як. 1:16). Бути легковірним не побожно, а наївним – не благородно. Щобільше, обманюватися може бути гріхом. Віруюча людина зобов’язана розвивати й калібрувати внутрішній детектор брехні.

Ефективне учнівство тепер має включати рівень цифрової грамотності, навчання послідовників Христа критичному мисленню, латеральному читанню, тріангуляції істини, виявленню логічних помилок, перевірці фактів і загалом уникненню дезінформації в інтернеті. В епоху алгоритмів пошук − це не те саме, що дослідження.

Голоси на наших цифрових платформах переконують нас віддавати перевагу експертам, які підтверджують нашу упередженість. Але мудрі ретельно зважуватимуть докази, розуміючи, що «той, хто перший стверджує свою справу, здається правим, аж поки інший не прийде і не перевірить його» (Прип. 18:17).

4. Слава Богу, що є інтернет

Мій механік сказав, що я можу записатися до нього за три тижні, щоб він міг відремонтувати мій GMC Sierra. Я записався, прийшов додому, знайшов відео на YouTube, яке навчило мене, як його полагодити, полагодив його і скасував зустріч. Слава Богу, що є інтернет.

Як і всі технології, інтернет може бути провідником Божої благодаті. Ви, швидше за все, знайшли цю статтю в інтернеті, можливо, за допомогою алгоритму. Оскільки інтернет дає доступ до багатьох речей, які є істинними, чесними і прославляють Христа, він може служити корисним інструментом для виконання Великого Доручення.

5. Кидайте виклик теоріям змови

Як Старий, так і Новий Заповіти починаються з теорії змови, спрямованої на дезінформацію, розділення та знищення. У книзі Буття змій звинувачує Бога у змові з метою позбавити чоловіка і жінку їх найбільшого блага (Бут. 3:1). У Євангелії від Матвія Синедріон звинувачує учнів у змові з метою викрасти труп і розпочати корисливий рух (Мт. 28:13).

Сьогоднішні скептики часто беруть на озброєння ту чи іншу форму цих теорій змови, щоб заперечити воскресіння і пояснити виникнення християнства. Коли сповідуючі християни стають широко відомими своєю довірливістю, захоплені теоріями змови, ми підживлюємо ці неправдиві наративи й підриваємо довіру до Церкви.

6. Сприймайте політику як мінне поле приємної брехні

Іноді мінні поля потрібно перетинати, а іноді їх потрібно уникати – мудрість знає різницю. Християни повинні бути сіллю і світлом на публічній площі, але політична участь в епоху дезінформації вимагає надзвичайної пильності.

Першою жертвою політичної заангажованості є правда. Це в нашій природі – некритично сприймати докази, які підтримують наші політичні позиції, і придушувати докази, які їх спростовують. Коли так багато поставлено на карту, ми можемо навіть піддатися спокусі повірити, що праведна мета виправдовує неправедні засоби.

Заангажована політика може відкрити нам очі на подвійні стандарти нашого опонента, засліплюючи при цьому наші власні. Алгоритмічні лестощі підживлюють поляризацію, розширюють культурний розрив і порушують мир у церкві.

Читайте також:

7. Практикуйте смирення у застосуванні істини

Світові не потрібно більше цитування Біблії, критичного мислення, аналізу алгоритмів та перевірки фактів. Навіть якщо ми стаємо досвідченими в розпізнаванні істини, ми помиляємося, якщо ми не вміло застосовуємо її до нашого власного життя. Ісус сказав своїм учням: «Я посилаю вас, як овець серед вовків, тож будьте мудрі, як змії, і невинні, як голуби» (Матв. 10:16). Мудрість змії мінус невинність голуба дорівнює лицемірним вівцям.

Мудрість змії мінус голуб’яча невинність дорівнює лицемірним вівцям.

Голуб не повинен бути найрозумнішим птахом. Вони не схильні до поспішних висновків. У них достатньо самосвідомості, щоб зрозуміти, коли вони влізли не у свої справи, а коли треба відлетіти від безперспективної суперечки. Вони не відчувають потреби бути експертами в усьому, виправляти чужі помилки чи робити свій внесок у наше національне невігластво, яке накопичується в соціальних мережах. Перш ніж спростовувати чиїсь аргументи, вони працюють над тим, щоб зрозуміти їх.

Натхнені Святим Духом і практикуючи «любов, радість, мир, довготерпіння, доброту, милосердя, вірність, лагідність, стриманість», голуби здобувають репутацію «розумних», справедливих, неупереджених (Гал. 5:22-23; Фил. 4:5). Таке життя різко контрастує зі світом алгоритмічних лестощів.

Автор: Стів Бейтман

Джерело: thegospelcoalition.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!