Актуальне

Штучний інтелект – це не те саме, що штучна свідомість 

У червні співробітника Google, який стверджував, що компанія створила бота зі штучним інтелектом, відправили в адміністративну відпустку. Блейк Лемуан, учасник програми Google Responsible AI («artificial intelligence» − «штучний інтелект»), взаємодіяв із мовним штучним інтелектом, відомим як «Мовна модель для діалогових програм» або LaMDA. Коли алгоритм почав говорити про права та особистість, Лемуан вирішив, що його начальство та, зрештою, громадськість повинні знати про це. Для нього було зрозуміло, що програма стала «розумною», здатна відчувати та думати як людина.

Google спростував цю заяву. «Не було жодних доказів того, що LaMDA була розумною (і багато доказів проти цього)», —  сказав речник.  Стівен Марке з Atlantic погодився: «Той факт, що саме LaMDA опинилася в центрі уваги, чесно кажучи, трохи дивний.  Переконливі чат-боти наразі далекі від новаторських технологій».

Це правда, але це сюжет тисячі науково-фантастичних романів. Отже, залишається питання, чи взагалі можливий справді «розумний» штучний інтелект? Як код може розвинути здатність до почуттів, переживань або навмисності? Навіть якщо наші найкращі алгоритми одного дня зможуть ідеально віддзеркалювати поведінку людей, чи будуть вони свідомими?

Відповідь на такі запитання залежить від її антропології. Що таке люди? Чи ми просто «комп’ютери з плоті»? Або в нас є щось більше, ніж сума наших частин, справжній привид у машині? Справжній привид у броні?

Такі питання про людей і те, що вони створюють, відображають те, що філософ Девід Чалмерс назвав «важкою проблемою свідомості». У кожну епоху, навіть якщо суто матеріальні докази душі залишаються невловними, люди відчували, що особистість, сила волі та суб’єктивний досвід від першої особи щось означають. Християни належать до тих, хто вірить, що ми більше, ніж «матеріал» нашого тіла, хоча християни, на відміну від інших, швидко додадуть, але не менше. У нас і у світі є щось, що виходить за межі фізичного, тому що за всім цим стоїть нематеріальний, вічний Бог.

Християни також вважають, що існують якісні відмінності між людьми та алгоритмами, між життям і неживими істотами, такими як каміння та зірки, між носіями образів та іншими живими істотами. Хоча багато чого в чуттях і свідомості залишається таємницею, особистість ґрунтується на твердій метафізичній основі особистого й могутнього Творця.

Матеріалістам набагато складніше проголошувати такі відмінності. Заперечуючи існування чогось іншого, окрім фізичного «матеріалу» Всесвіту, вони не просто стирають суть певних аспектів людського досвіду, таких як добро, зло, цілеспрямованість і свобода волі: немає реальних підстав для мислення «особи» як унікальної, відмінної або цінної.

За словами філософа Томаса Метцінгера, наприклад, у розмові з Семом Харрісом, ніхто з нас «ніколи не був і не мав себе». Візьміть операцію на мозку, каже Метцінгер. Ви відкриваєте череп і розумієте, що існує лише тканина, яка складається з тих самих компонентів, що й усе інше у Всесвіті. Таким чином, підсумовує він, поняття окремої «людини» є безглуздим, це суто лінгвістична конструкція, призначена для того, щоб зрозуміти явища, яких там немає.

Таке пряме твердження, хоч і шокує більшість людей, узгоджується з суто матеріалістичним світоглядом. Що швидко стає непослідовним, так це твердження про етичні норми чи належну владу у світі без «особистостей». У світі без «чому» чи «повинен» існує лише «є», яке, як правило, є прерогативою могутніх. Факт, який Гарріс і Метцінгер відверто визнають.

У матеріалістичному світі будь-яка обчислювальна програма потенційно може стати «розумною», просто достатньою мірою віддзеркалюючи (і навіть перевершуючи) людську неврологію. Зрештою, у цьому світогляді між людьми та роботами немає якісної різниці, є лише ступені складності. Однак ця лінія мислення швидко руйнується в дисонанс. Чи справді ми готові дивитися на одиниці та нулі наших комп’ютерних програм так само як на новонароджену дитину? Чи готові ми поширити права людини та привілеї на наші машини та програми?

У фільмі Marvel «Месники:Ера Альтрона» 2015 року блискавка з молота Тора влучає в синтетичне тіло, запрограмоване за допомогою алгоритму штучного інтелекту. Новий герой, Віжн, оживає і допомагає врятувати ситуацію. Це одна з найцікавіших сцен у фільмі, де порушуються питання життя та свідомості.

Навіть у всесвіті Marvel ніхто не повірить, що простий алгоритм штучного інтелекту, навіть розроблений Тоні Старком, може бути розумним, яким би складним він не був. Для того, щоб дістатися до свідомості, потрібен був «таємний соус», в такому випадку блискавка від скандинавського молота або сила від каменю нескінченності. Таким же чином, якими б приголомшливими не були досягнення в галузі штучного інтелекту, свідомість, яка є справді людською, потребує іскри Божества.

Автор: Джон Стоунстріт

Джерело: christianheadlines.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!