Біллі Грем
Біллі Грем (англ. Billy Graham, William Franklin Jr. Graham — Вільям Франклін Грем листопада 1918-2018) — американський релігійний і громадський діяч, євангелист-християнин, служитель баптистської церкви. Член найбільшого баптистського об’єднання у світі — Південної Баптистської Конференції. Протягом багатьох років Біллі Грем став духовним порадником багатьох президентів США.
Народився 7 листопада 1918 року біля міста Шарлот, Північна Кароліна (англ. Charlotte, North Carolina)на молочній фермі. Батьки — Морроу Коффі (Morrow Coffey) і Вільям Франклін Грем Старший (William Franklin Graham). Виріс духовно і виховувався в асоційованій Реформованій Пресвітеріанській церкві(Associate Reformed Presbyterian Church), де його батьки були членами. У 1933 році, коли був скасований Сухий закон в США, батько напоював його пивом, поки у Біллі не починалася блювота, що виробило в ньому стійку огиду до алкоголю.
Служіння у колишньому СРСР і країнах Східної Європи
Б. Грем користується повагою у керівників багатьох країн світу. Це дозволило йому відвідати з офіційними візитами і виступати з проповідями в ряді країн Східної Європи, в тому числі і в колишньому Радянському Союзі. Під час свого перебування в цих країнах він усіляко підтримував місцеві церкви й обговорював з політичним керівництвом цих країн питання релігійної свободи, викладав основні істини Євангелія.
У колишньому СРСР
1959. Біллі Грем відвідав Москву як турист. Разом зі своїм співробітником Грейді Вілсоном він побував у Лужниках, на стадіоні імені Леніна, де молився про те, щоб Бог дав йому можливість проповідувати в цьому місті.
1982 год. Москва. Патріарх Пімен запросив Біллі Грема виступити на міжнародній конференції «Релігійні діячі за спасіння священного дару життя від ядерної катастрофи». У Москві Біллі Грем проповідував у Богоявленському соборі та у Центральній баптистській церкві.
1984. Біллі Грем здійснив 12-денну поїздку по 4 містах СРСР. Він відвідав Ленінград, Москву, Таллін і Новосибірськ. За цей час д-р Грем проповідував і виступав понад 50 разів: у православних і баптистських церквах, побував у Ленінградській духовній академії та в новосибірському Академмістечку. Крім того, він зустрічався з главами церкви і держави. Він також виступив з проповіддю на святкуванні 100-річчя місіонерської роботи баптистів у Росії.
1988 рік. Біллі Грем приїжджав в Радянський Союзу на святкування 1000-річчя хрещення Русі як почесний гість російської православної церкви. Проповідував в православних і баптистських церквах Москви та Києва. На його проповідь у Києві зібралося приблизно 15 тисяч осіб. Люди стояли на вулицях і слухали виступ Біллі Грема по спеціально встановлених гучномовцях. Він також відвідав Загорськ, був прийнятий керівниками Радянської держави, давав інтерв’ю газетам, радіо і телебаченню.
1991 рік. Доктор Грем виступив у Москві перед п’ятьма тисячами християн: благовісниками, пресвітерами та іншими служителями Церкви, які зібралися на Школу благовістя з усіх республік колишнього СРСР. Він закликав їх «використовувати грандіозну можливість, надану їм Богом уперше за довгі роки». Під час перебування в Росії Біллі Грем зустрівся з М. С. Горбачовим і Б. М. Єльциним.
1992 год. У Москві в спорткомплексі «Олімпійський» відбулися богослужіння за участю Біллі Грема. Він проповідував три вечори, на яких побувало близько 155 тисяч осіб. Біля стадіону були встановлені монітори. Люди, які не змогли потрапити в «Олімпійський» слухали звістку про Христа, стоячи на вулиці. Після зборів у Москві виникли десятки церков, парафіянами яких стали звернені на цих зборах.
Східна Європа
1977 рік. Угорщина. Перша поїздка Біллі Грема в Східну Європу. В Угорщині його візит не висвітлювався офіційною пресою. Проте, на заключну зустріч з ним, що відбулася в молодіжному християнському таборі, зібралося близько 30 тисяч осіб. Це проповідь була відзначена як найграндіозніша за весь післявоєнний час. Крім того, Біллі Грем проповідував у помісних церквах, зустрічався з керівництвом католицької церкви і лідерами держави.
1982. Німеччина і Чехословаччина. До цього часу ім’я Біллі Грема стало добре відомим у країнах соціалістичного табору. Відвідавши Чехословаччину (Братислава, Брно, Прага) і Німеччину (Берлін, Дрезден, Герліц, Стендаль, Штральзунд і Віттенберг), Біллі Грем проповідував у церквах.
1985 рік. Угорщина. Цього разу Біллі Грему була надана можливість проповідувати на великих зібраннях у Будапешті (критий стадіон) і в місті Піч (20тисячна збори під відкритим небом).
1985 рік. Румунія. Цей візит можна назвати одним з найдивовижніших за всю історію служіння Біллі Грема. Місцеві ЗМІ замовчували цю поїздку. Про майбутні богослужіннях люди дізнавалися з іноземних радіопередач і передавали інформацію один одному. Біллі Грем проповідував на великих зборах перед католиками, православними, реформатами, баптистами, п’ятидесятниками і навіть у синагозі. Іноді влада дозволяли встановлювати гучномовці біля церков і будівель, де проповідував Біллі Грем, щоб ті, хто не зміг потрапити всередину, могли слухати проповідь Біллі Грема на вулиці. Він проповідував у 7 румунських містах, включаючи столицю.
1988. Польща. Біллі Грем отримав запрошення відвідати Польщу від лютеранських, православних, католицьких і баптистських церков. Серед тих, хто запросив його, був кардинал Войтила, який незабаром після цього був обраний главою Католицької Церкви під ім’ям Папи Іоанна Павла II. Біллі Грем зустрічався з керівниками польської держави, проповідував у католицьких, баптистських і лютеранських церквах Варшави, Білостока, Вроцлава, Кракова та Катовіце, поклав вінок в Освенцимі.
1989 рік. Угорщина. Вперше після припинення гонінь на віруючих у Будапешті було дозволено провести молитовні збори під відкритим небом. Послухати Біллі Грема на Народний стадіон, який міг вмістити 75 тис. людей, прийшли приблизно 90 тисяч. Частина відвідувачів розмістилася прямо на футбольному полі. Поширювалися плакати, афіші, брошури та інші матеріали християнського змісту. Візит Біллі Грема широко висвітлювався угорськими ЗМІ.
У 90-ті роки минулого сторіччя пройшло кілька міжнародних супутникових місій за участю Біллі Грема, у 2000 році — міжнародний конгрес благовістників в Амстердамі.
В даний час Грем веде активну духовну та літературну діяльність, незабаром вийде його нова книжка «Причина моєї надії».