Креаціонізм

Завдяки чому існує життя на Землі?

Антропний принцип (принцип Зельманова-Картера) – одне з важливих космологічних понять. Простими словами антропний принцип можна сформулювати приблизно ось так: люди спостерігають Всесвіт саме таким, а не інакшим, оскільки за інших умов людей у ньому не існувало б.

Це досить дивне визначення, бо воно по суті не пояснює нічого. З таким самим успіхом можна описати принципи будь-чого, наприклад, олівця. Так ми спостерігаємо олівець, оскільки за інших умов цей олівець не був би олівцем і ми б його не спостерігали, а також тому, що нас теж не було б. 

Немало визначень в еволюційній теорії грішать такою невизначеністю, зокрема поняття сингулярності, самоорганізації (в тому числі самовільне виникнення життя), природного добору. Зазвичай це тому, що вчені самі не знають, що це за явища, або якщо й знають, то всіма силами намагаються вписати їх у свій світогляд. 

Зазвичай антропний аргумент застосовують до усього Всесвіту, але ми будемо розглядати його в межах нашої планети. Отже, Земля має усі необхідні та надзвичайно точно налаштовані параметри – константи, системні властивості, які були налаштовані так, щоб було можливе життя та його підтримання. Завдяки цьому ми й спостерігаємо таке біорізноманіття життя.

То що ж це за параметри? Перш за все Земля – єдина планета, на якій є вода в рідкому стані¹. Ми всі знаємо, що вода є однією з найважливіших умов існування життя. Чому? Тому що у водних розчинах проходять практично усі хімічні процеси в живих організмах. 

Наявність рідкої води забезпечується помірною температурою на поверхні планети. Така температура є результатом інших важливих факторів. Одним з них є відстань від Сонця до Землі. Вона складає приблизно 150 млн кілометрів. Якщо відстань була б меншою – вода закипіла б, якщо більшою – замерзла. 

Наша планета рухається навколо Сонця приблизно по колоподібній орбіті – ексцентричність орбіти є невеликою. Інакше кажучи, відстань від Землі до Сонця протягом року залишається приблизно однаковою. 

Важливим фактором є і швидкість обертання Землі. Якщо б вона була меншою, то вночі на поверхні планети були б сильні морози, а вдень – неможлива спека. Якщо б швидкість обертання була більшою, різниця температур не була б суттєвою в різних регіонах планети, а отже зупинилися б усі метереологічні процеси.

А як щодо інших параметрів? Ідеальний нахил земної осі (23,5º по відношенню до площини обертання навколо Сонця) забезпечує найкращі умови для життя. Якщо б вісь була перпендикулярною (0º) до екліптики, то на планеті не було б помірних кліматичних зон – екстремальність температур не сприяла б розвитку життя.

Густина речовини, з якої складається планета Земля – 5,515 г/см³. Щільність планети є оптимальною, завдяки чому маса та розмір Землі найкраще відповідають один одному, що забезпечує потрібну силу гравітації і сприяє утриманню атмосфери та води.

Не дає воді «втекти» в космос й сама атмосфера. У найвищих шарах водяна пара замерзає й опускається назад в нижчі шари.

Ще один факт робить нашу атмосферу унікальною. Кількість кисню (21% від загального складу) ідеально відповідає для підтримання біологічного життя. Озоновий шар, який знаходиться у високих шарах атмосфери, захищає планету від шкідливого космічного випромінювання. Тим самим займається й магнітне поле Землі, яке теж налаштоване надзвичайно тонко.

Супутник нашої планети Місяць виконує важливу функцію. Своєю силою тяжіння він забезпечує припливи і відпливи на Землі, завдяки чому вода в океанах перемішується. Це дозволяє підтримувати морську екологію на відповідному рівні. Зайве казати, що сам Місяць теж має оптимальний розмір для виконання своєї функції.

Окрім супутника, нашій планеті «допомагає» і Юпітер. Він виконує роль «космічного порохотяга» завдяки своїй великій масі, а отже великій гравітації. Юпітер притягує до себе комети, астероїди та інші невеликі космічні об’єкти, які, в протилежному випадку, постійно бомбардували б Землю. 

Зайвим буде казати, що будь-яка зміна цих тонко налаштованих параметрів призвела б до унеможливлення органічного життя на нашій планеті взагалі. 

Горезвісний пропагандист дарвінізму, войовничий атеїст Річард Докінз в своїй книзі «Бог як ілюзія» пояснює, що антропний принцип без ідеї Творця пропонує наукове пояснення факту, що ми живемо в дивовижно пристосованих умовах для нашого існування; якщо прийняти (занижено, для більшої зручності), що у Всесвіті існує мільярд мільярдів планет (а це одиниця з вісімнадцятьма нулями!), життя могло б самовільно зародитися тільки на мільярді планет, одна з яких – Земля. А це рівноцінно пошуку голки в копиці сіна. 

Читайте також:

«Але нам не доведеться ворушити копицю в пошуках голки, тому що (вертаючись до антропного принципу) ще до початку пошуків будь-яка здатна до пошуку істота вже повинна мати біля себе одну з цих виключно рідкісних “голок”». 

Ось таке «пояснення». Майже як принцип олівця, кролика, барабана і т.д.

Книга Буття недвозначно показує нам історію виникнення життя, а також усіх тонко налаштованих параметрів для його підтримання. Нам залишається вибрати, яке пояснення підходить нам найбільше, інакше кажучи, чо́му ми будемо вірити. А ми віримо в те, що каже нам Святе Писання, яке написав Дух Творця всього руками людини.

Більше про креаціонізм та еволюцію читайте на сайті Креацентру Планета Земля https://creacenter.org/uk

Посилання:

  1. Вчені припускають, що рідка вода ще може існувати на одному з супутників Юпітера – Ганімеді. Супутник вкритий льодовим панциром, під яким, на думку вчених, може бути вода.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Віталій Тупчієнко,

Віталій Тупчієнко, науковий секретар Креацентру Планета Земля, магістр хімії Львівського національного університету ім. І. Франка

Орест Бабицький

Орест Бабицький, старший науковий спіробітник Креацентра Планета Земля, практикуючий лікар, випускник Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button