Актуальне

Роздуми Halloween чому стільки ажіотажу?

Що страшніше і небезпечніше — ворожіння, гадання і забобони українських свят чи перевдягання і гарбузи американського Хеловіну? Чому перевдягання в козу, чорта і ходіння по домах на Старий Новий Рік багатьма людьми сприймається, а практика Хеловіна викликає стільки ажіотажу? Невже лише тому, що костюми страшніші і свято не наше (хоча обидва пов’язані з язичництвом)? А можливо нам варто подумати про все ширше і глибше?
Не буду переказувати історію виникнення Хеловіну, оскільки це можна легко знайти в інтернеті, а краще поділюся деякими цікавими статистичними даними стосовно цього свята в Америці.
За даними авторитетного порталу Business Insider (один з передових порталів новин світу, на який посилаються такі видання, як The New York Times), приблизно 172 млн американців будуть святкувати Хеловін цього року, тобто більша половина населення країни (згідно з даними Бюро перепису населення США, станом на 2019 рік кількість громадян цієї країни налічує 329 млн людей).
Business Insider, посилаючись на інші джерела, приводить цікаву статистику прогнозованих витрат американців під час Хеловіну, беручи до уваги попередні роки, ситуацію в країні та опитування людей:

– 2,6 млрд доларів на цукерки (якщо всі цукерки продані на це свято зібрати в одну гігантську кульку, то вона важила б 300 000 тонн, тобто як 6 Титаніків)
– 3,2 млрд доларів на костюми (з них 490 млн на костюми для тварин, що в двічі більше, ніж у 2010 році)
– 2,7 млрд доларів на декорації
– 390 млн доларів на листівки
Всього — приблизно 8,8 млрд доларів (декілька років тому було 9,18 млрд доларів і це найвищий показник за всю історію існування цього свята)

Більше статистики можна знайти тут (англійською): https://www.businessinsider.com/halloween-candy-consumption…

Цікаво, що всі ці тенденції розпочалися не так давно

Лише в 1900-х роках почала відбуватися комерціалізація цього свята з початком продажу листівок.
В 1930-х роках з’явилися костюми на свято.
В 1950-х роках діти почали ходити по домівках і просити цукерки.
З кожним роком кількість товарів, декорацій, костюмів та заходів на це свято значно зростають.
Про що це говорить? Найбільше радіють і виграють на цьому святі магазини та компанії, які перетворили це свято в одне з найбільш комерційно вигідних (друге після Різдва).
Варто сказати, що Хеловін не є державним святом і вихідним днем, тому всі компанії, підприємства, навчальні заклади та держустанови працюють, як зазвичай в цей день. В липні минулого року на американському сайті change.org була зареєстрована петиція, щоб перенести Хеловін на останню суботу жовтня, яка мала б набрати 75 000 для того, щоб бути розглянутою в Білому Домі. Ціль такої ініціативи – зробити свято масовішим, менш стресовим та безпечнішим, в першу чергу для дітей, за якими батьки могли б наглядати, коли ті збирають цукерки по сусідніх будинках та провести більше часу з сім’єю. Проте оскільки це не державне свято, то президент нічого з цим зробити не може, хоча петиція набарала необхідну кількість голосів. Тому цього року Halloween & Costume Association (ініціатор петиції) закликає людей до святкування Trick or Treat Day в останню суботу жовтня, щоб поступово замінити цим Хеловін.
https://www.usatoday.com/…/petition-change-hall…/1873200001/
Якщо компанії й магазини від цього свята багатіють і радіють, то є ті, в яких Хеловін викликає занепокоєння.
Мова йде про страхові компанії, яким доводиться виплачувати компенсації за пограбовані чи пошкоджені будинки, автомобілі тощо, а також про поліцію, яка констатує факт того, що кількість злочинів у деяких місцях зростає майже на 50% в цей день, а також збільшується кількість аварій.
Для більшості американців Хеловін — це данина традиціям та моді, не здатність простистояти масовій культурі, а по суті просто fun, хоча й дуже дивний та страшний. Ці люди далекі від язичництва, не поклоняються злим духам і часто навіть не розуміють суті свята, тому не варто називати сатаністами всіх, хто святкує Хеловін.
Проте саме в цьому не серйозному відношенні і криється найбільша небезпека, оскільки люди починають насміхатися з смерті, злих духів, відьом, диявола, не бачачи в цьому небезпеки, оскільки це просто fun.

Небезпека Хеловіна в тому, що він:

– популяризує неправильне розуміння духовного світу і хибне ставлення до злих сил;
– перетворює на жарт те, що Бог заборонив і ненавидить (чаклунство, гадання, загравання зі злими силами);
– спонукає людей думати, що в цей день вони мають законне право зробити комусь щось погане;
– заохочує людей цікавитися окультними речами та практиками тощо.
І все це за гроші людей і за участі їх дітей. Кращого і страшнішого обману не придумаєш!

Навіть якщо це свято для когось просто, щоб посміятися, то все одно цей fun з поганим підтекстом, який не пов’язаний з тим, що має нести християнство — світло, життя, святість.
Християнам варто уникати участі в подібних речах, але не уникати людей, з яким вже за декілька днів або навіть завтра ви знову будете мати справу. Ці самі люди роблять ще страшніші гріхи, а в цей день вони можуть грішити в такий особливий спосіб. Тому ми не повинні ізолюватися від людей, бо цим самим ми ніби говоримо, що в нас немає, що їм запропонувати. Християни мають нести людям радість, євангеліє життя, Христа, а не бісів, скелетів, смерть і темряву. Це свято є можливістю говорити людям про Спасителя, але робити це в мягкій формі, бо скоріше всього люди не розуміють або не думають глибоко про те, що вони роблять і як Бог до цього ставиться. Наше жорстоке і зверхнє ставлення лише відштовхне людей від нас.
Звісно, ми не можемо бути частиною того, що знеславлює Бога. Ми не хочемо жартувати з того, що Бог заборонив і ненавидить. Ми не хочемо прославляти й рекламувати ворога — смерть. Але ми хочемо любити людей і говорити їм про найбільший страх — гнів Божий і рекламувати найбільшу радість і найсолодший подарунок — спасіння через покаяння та віру в Христа.
Багато християн в Америці також відзначають це свято в своїх домівках, мовляв “Не обов‘язково ж перевдягатися в страшні костюми, а можна вдягнути костюм героя з мільтфільму, щоб діти, яким хочеться фану, могли збирати цукерки”. Багато американських церков організовують різні заходи у цей день або протягом тижня, щоб мати можливість свідчити людям, запропонувавши їм альтернативу. Вам вирішувати, судити їх за це чи ні, але я б не поспішав з цим, оскільки це контекст їхньої культури, в якій вони намагаються донести Євангеліє людям, а не ховатися від них.
Давайте краще подивимося на себе і подумаємо, як ми справляємося в нашій культурі з викоріненням язичницьких традицій на Старий Новий Рік, Вербну чи Провідну Неділю, під час передпасахльних поїздок на цвинтар, під час поховань, весіль, народження дітей тощо.
Нам би зі своїм язичництвом і перебиренцями розібратися перед тим, як судити когось.
Чи означає це, що ми маємо легковажно ставитися до цього свята і святкувати його з усіма? Звісно, ні! Якщо у нас є змога зупинити його або замінити, подібно як спробувала зробити Рівненська міська рада в результаті звернення релігійних громад (посилання нижче), то варто це зробити, щоб воно не набирало обертів. Нам би викорінити своє язичництво, а не ще запозичувати щось подібне з інших народів та культур.
https://zik.ua/…/u_rivnomu_zaboronyly_reklamu_svyata_helovi…
Саме через страх перед невідомим духовним світом, не знання Слова Божого, одні люди придумують якісь обряди, забобони, амулети, костюми, щоб протистояти злим силам і якось ніби відлякати їх, а інші переводять все це на жарт. Обидві реакції є хибними. Саме тому християни мають говорити людям істину Слова Божого і вести їх до єдиного Спасителя від сил зла, Ісуса Христа, щоб вони могли знайти спокій своїм душам.
Найстрашніший Хеловін був на Голгофі, де диявол і його слуги святкували смерть Ісуса Христа, образно кажучи водили хороводи навколо хреста. Але Ісус воскрес і ворог переможений. Армія диявола – це не армія переможця, а сторона поразки. Християни не повинні боятися чи відчувати себе, як переможена меншість (особливо під час свята), бо це не так.

Схожі статті

Хеловін мені подібний до намагань диявола вдягти на людей, які є образ і подоба Бога, свої маски і костюми, щоб уподібнити їм свій образ і показати, що вони належать йому, при тому сказавши, що все це лише жарт. Але християни знають правду про те, на Чий образ ми створені, Кому ми належимо і Кому маємо уподібнюватися – це Ісус Христос!
Добро завжди переможе зло, бо світло завжди перемагає темряву.
“Бо тепер спасіння ближче до нас, аніж тоді, коли ми ввірували. Ніч минула, а день наблизився, тож відкиньмо вчинки темряви й зодягнімось у зброю світла». Римлян 13:11-12

Автор: Андрій Савич

[sc name=”futerblock” ]
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button