Актуальне

Православне пробудження

Роками два лідера російської православної церкви, з якими Папа Франциск зустрівся на відеоконференції 16 березня – Кирило, патріарх Москви і всієї Русі та митрополит Іларіон, головний екуменічний діяч церкви, який працював, щоб підтримати зусилля Володимира Путіна з відтворення подоби Радянського Союзу в ім’я «русского мира». Зусилля Кирила та Іларіона охопили цілий діапазон від фальсифікації історії східнослов’янського християнства до віртуального благословення Володимира Путіна як фігури, висвяченої провидінням для спасіння світу від західного занепаду та лібералізму. Нещодавно Кирило богохульно благословив військову агресію святими іконами.

Цю ганебну справу рішуче засудили приблизно 500 православних вчених у східнохристиянському світі у Декларації про вчення «русского мира».

У декларації однозначно  висловлюється звинувачення щодо «русского мира» як «форми релігійного фундаменталізму», що має «тоталітарний характер». Православні віруючі, хто сповідує цю ідеологію перестають бути членами «Церкви Євангелія Ісуса Христа, апостолів, Нікейсько-константинопольського символу віри, Вселенських соборів та Отців церкви». Одним словом, «русский мир» – це «єресь», з цієї «мерзенної та незахищеної» єресі виникли «ганебні дії уряду Росії у розв’язанні війни в Україні при потуранні російської православної церкви».

Декларація «засуджує та відкидає» шість псевдотеологічних граней ідеології «русского мира»:

  • По-перше, підписанти вважають негожим «будь-яке вчення, яке прагне замінити Царство Боже, яке проголошене та відкрите Христом…на царство цього світу, будь то Свята Русь, Священна Візантія чи будь-яке інше земне царство».
  • По-друге, підписанти «рішуче відкидають усі форми правління, які боготворять державу та поглинають церкву, позбавляючи її свободи протистояти будь-якій несправедливості». Також вони «докоряють усім, хто стверджує цезаропапізм», який підпорядковує послух Христу послуху «лідеру, наділеному владою і який стверджує, що він Божий помазаник, незалежно від титулу: “Цезар”, “Імператор” чи “Президент”».
  • По-третє, підписанти вважають антибіблійним та єретичним «будь-яке вчення, яке приписує божественне встановлення чи владу, особливу святість чи чистоту в будь-якій окремій місцевій, національній чи етнічній ідентичності» або яке обожествляє «будь-яку конкретну культуру».
  • По-четверте, підписанти відкидають демонізацію тих, хто є «іншими» та рішуче засуджують «будь-який маніхейський та гностичний поділ, який би підніс святу православну східну культуру та її православний народ над зневаженим та аморальним “заходом”».
  • По-п’яте Декларація закликає православних віруючих нести справжню християнську відповідальність за суспільне життя, викриваючи лицемірство російського духівництва: «Ми докоряємо тим, хто молиться за мир, але поки не може укласти мир через страх або відсутність віри».

Нарешті, Декларація вимагає, щоб російські православні лідери були правдолюбцями за розумом Христовим. Ті, хто відмовляється «говорити істину або активно приховує істину про зло, яке вчиняється проти Євангелія Христа в Україні», засуджують себе на те, щоб бути боягузами чи брехунами. Підписанти також засуджують усі розмови про братовбивчу війну або «повторення гріха Каїна, який вбив свого брата із заздрощів», будь-яке таке використання біблійних образів не « визнає прямо вбивчий намір та вину однієї сторони над іншою», іншими словами, необґрунтований напад Росії на Україну.

Жорстока війна Путіна змінила багато речей на світовій політичній арені, яка також впливає на східне християнство. Зміни, які там можуть відбуватися, мають велике значення з двох причин.

Більше десятиліття російське імперське знущання супроводжувалось знущанням московського патріархату над іншими православними спільнотами, оскільки воно шукає гегемонії (переваги) у православному світі. Але через його малодушні дії після вторгнення в Україну 24 лютого, моральний авторитет патріарха Кирила зараз знаходиться на низькому рівні. Оскільки ракети Путіна розтрощили Маріуполь, погодження Кирила з варварством знищило російську православну кампанію бути першим серед православних.

Декларація про «русский мир» також відкриває важливі екуменічні можливості, особливо у сприянні діалогу про соціальну доктрину між православ’ям та католицизмом. Через дует Кирила/Путіна, стародавнє  візантійське уявлення про «симфонію» між церквою та державою знову призвело до церковної корупції, оскільки російське православ’я грає роль капелана при царі. Підписанти Декларації розуміють це. Двері завжди відкриті для творчої екуменічної розмови про церкву, державу, суспільство, культуру та економіку у майбутньому.

Сподіваємось, що Ватикан зрештою зрозуміє це.

Джерело: firstthings.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button