Блог Андрія Савича

Рефлексія про Halloween

Що страшніше і небезпечніше – ворожіння, гадання і забубони українських свят чи перевдягання і гарбузи американського Halloween? Чому перевдягання в козу, чорта і ходіння по домах на Старий Новий Рік багатьма людьми сприймається, а практика Хелловіну викликає такий ажіотаж? Невже лише тому, що костюми страшніші і свято не наше? А можливо, нам варто подумати про все це набагато ширше і глибше?
Не буду переказувати історію виникнення Хелловіну, оскільки це можна легко знайти в інтернеті. Також не хочу копатися в язичницькому минулому Хелловіну, оскільки більшість наших свят мають подібну історію. Я краще поділюся деякими цікавими статистичними даними стосовно цього свята в Америці, адже саме звідти українці запозичують ідею його святкування.
За даними авторитетного порталу Business Insider (один з передових порталів новин світу, на який посилаються такі видання як The New York Times) приблизно 172 млн американців будуть святкувати Хелловін цього року (2019), тобто більша частина населення країни (згідно з даними Бюро перепису населення США станом на 2019 рік кількість громадян цієї країни налічує 329 млн людей).

Business Insider, посилаючись на інші джерела, приводить цікаву статистику прогнозованих витрат американців під час Хелловіну беручи до уваги попередні роки, ситуацію в країні та опитування людей:

  • – 2,6 млрд доларів на цукерки (якщо всі цукерки, продані на це свято, зібрати в одну гігантську кульку, то вона важила б 300 000 тонн, тобто як 6 Титаніків)
  • – 3,2 млрд доларів на костюми (з них 490 млн на костюми для тварин, що у двічі більше, ніж у 2010 році)
  • – 2,7 млрд доларів на декорації
  • – 390 млн доларів на листівки
  • Всього − приблизно 8,8 млрд доларів (декілька років тому було 9,18 млрд доларів, і це найвищий показник за всю історію існування цього свята)

Більше статистики можна знайти тут (англійською):
https://www.businessinsider.com/halloween-candy-consumption-usa-facts-statistics-2019-10
Цікаво, що всі ці тенденції розпочалися не так давно.
Лише в 1900-х роках почала відбуватися комерціалізація цього свята з початком продажу листівок.
В 1930-х роках з’явилися костюми на свято.
В 1950-х роках діти почали ходити по домівках і просити цукерки.
З кожним роком кількість товарів, декорацій, костюмів та заходів на це свято значно зростають.
Про що це говорить? Найбільше радіють і виграють на цьому магазини та компанії, які перетворили це свято в одне з найбільш комерційно вигідних (друге після Різдва).
Варто сказати, що Хелловін не є державним святом і вихідним днем, тому всі компанії, підприємства, навчальні заклади та держустанови працюють як зазвичай в цей день. В липні минулого року на американському сайті change.org була зареєстрована петиція, щоб перенести Хелловін на останню суботу жовтня, яка мала б набрати 75 000 підписів для того, щоб бути розглянутою в Білому Домі. Ціль такої ініціативи − зробити свято масовішим, менш стресовим та безпечнішим, в першу чергу для дітей, за якими батьки могли б наглядати, коли ті збирають цукерки по сусідніх будинках та провести більше часу сім’єю разом. Проте, оскільки це не державне свято, то президент нічого з цим зробити не може, хоча петиція набрала необхідну кількість голосів. Тому цього року Halloween & Costume Association (ініціатор петиції) закликає людей до святкування Trick or Treat Day в останню суботу жовтня, щоб поступово замінити цим Хелловін.
https://www.usatoday.com/story/news/nation/2019/07/31/petition-change-halloween-update-saturday-trick-treat-day-goal/1873200001/
Якщо компанії й магазини від цього свята багатіють і радіють, то є ті, в яких Хелловін викликає занепокоєння. Мова йде про страхові компанії, яким доводиться виплачувати компенсації за пограбовані чи пошкоджені будинки, автомобілі тощо, а також про поліцію, яка констатує факт того, що кількість злочинів у деяких місцях зростає майже на 50 % в цей день, а також збільшується кількість аварій.
Для більшості американців Хелловін – це данина традиціям та моді, не здатність протистояти масовій культурі, а по суті просто fun, хоча й дуже дивний та страшний.
Ці люди далекі від язичництва, не поклоняються злим духам і часто навіть не розуміють суті свята, тому не варто називати сатаністами всіх, хто святкує Хелловін.
Проте саме в цьому не серйозному відношенні й криється найбільша небезпека, оскільки люди починають насміхатися зі смерті, злих духів, відьом, диявола, не бачачи в цьому небезпеки, оскільки це просто fun.

Небезпека Хелловіну в тому, що він:

  • – популяризує неправильне розуміння духовного світу і хибне ставлення до злих сил
  • – перетворює на жарт те, що Бог заборонив і ненавидить (чаклунство, гадання, загравання зі злими силами)
  • – спонукає людей думати, що в цей день вони мають законне право зробити комусь щось погане
  • – заохочує людей цікавитися окультними речами та практиками тощо

І все це за гроші людей і при участі їхніх дітей. Кращого і страшнішого обману не придумаєш!
Навіть якщо це свято для когось просто, щоб посміятися, то все одно цей fun з поганим підтекстом, який не пов’язаний з тим, що має нести християнство − світло, життя, святість.
Християнам варто уникати участі в подібних речах, але не уникати людей, з яким вже за декілька днів або навіть завтра ви знову будете мати справу. Ці самі люди роблять ще страшніші гріхи, а в цей день вони можуть грішити в такий особливий спосіб. Тому ми не повинні ізолюватися від людей, бо цим ми ніби говоримо, що в нас немає, що їм запропонувати. Християни мають нести людям радість, євангеліє життя, Христа, а не бісів, скелетів, смерть і темряву. Це свято є можливістю говорити людям про Спасителя, але робити це в м’якій формі, бо скоріш за все люди не розуміють або не думають глибоко про те, що вони роблять і як Бог до цього ставиться. Наше жорстоке і зверхнє ставлення лише відштовхне людей від нас.
Звісно ми не можемо бути частиною того, що знеславлює Бога. Ми не хочемо жартувати з того, що Бог заборонив і ненавидить. Ми не хочемо прославляти і рекламувати ворога − смерть. Але ми хочемо любити людей і говорити їм про найбільший страх – гнів Божий і рекламувати найбільшу радість і найсолодший подарунок – спасіння через покаяння та віру в Христа.
Для прикладу, багато християн в Америці також відзначають це свято у своїх домівках, мовляв: «Не обов’язково ж перевдягатися в страшні костюми, а можна вдягнути костюм герою з мультфільму, щоб діти, яким хочеться фану, могли ходити збирати цукерки». Багато американських церков організовують різні заходи у цей день або протягом тижня, щоб мати можливість свідчити людям запропонувавши їм альтернативу. Вам вирішувати, судити їх за це чи ні, але я б не поспішав з цим, оскільки це контекст їхньої культури, в якій вони намагаються донести Євангеліє людям, а не ховатися від них.
Давайте краще подивимося на себе і подумаємо як ми справляємося в нашій культурі з викоріненням язичницьких традицій на Старий Новий Рік, Вербну чи Провідну Неділю, під час передпасхальних поїздок на цвинтар, під час поховань, весіль, народження дітей тощо.
Нам би зі своїм язичництвом і перебиренцями розібратися перед тим, як судити когось іншого.
Чи означає це, що ми маємо легковажно ставитися до цього свята і святкувати його з усіма? Звісно ні! Якщо у нас є змога зупинити його або замінити, подібно як спробувала зробити Рівненська міська рада в результаті звернення релігійних громад (посилання нижче), то варто це зробити, щоб воно не набирало обертів. Нам би викорінити своє язичництво, а не запозичувати ще й щось подібне з інших народів та культур.
https://zik.ua/news/2019/10/24/u_rivnomu_zaboronyly_reklamu_svyata_helovin_1675671
Саме через страх перед невідомим духовним світом, не знання Слова Божого, одні люди придумають якісь обряди, забубони, амулети, костюми, щоб протистояти злим силам і якось, ніби, відлякати їх, а інші переводять все це на жарт. Обидві реакції є хибними. Саме тому християни мають говорити людям істину Слова Божого і вести їх до єдиного Спасителя від сил зла, Ісуса Христа, щоб вони могл знайти спокій своїм душам.
Найстрашніший Хелловін був на Голгофі, де диявол і його слуги святкували смерть Ісуса Христа, образно кажучи, водили хороводи навколо хреста.
Але Ісус воскрес і ворог переможений. Армія диявола − це не армія переможця, а сторона, що програла. Християни не повинні боятися чи відчувати себе, як переможена меншість (особливо під час свята), бо це не так.
Біблія говорить про те, що людина створена для Бога і на образ та подобу Бога для вічного життя і щоб примножувати життя і красу в цьому світі. Чи думали ви коли-небудь про те, що коли люди вдягають страшні маски та костюми на Хелловін, роблять страшні декорації на тему смерті й загробного життя, дозволяють собі зловживати алкоголем, робити злі жарти для ближніх, то чийому образу вони уподібнюються? Чиє царство вони рекламують і кого прославляють? Чию атрибутику вони використовують і які цінності пропагують? Вони несуть світло і життя в цей світ чи темряву і смерть? Чи не складається у вас враження, що ворог душ людських в такий спосіб намагається уподібнити людей у свій образ і показати, що вони належать йому, при тому обманути, сказавши, що Хелловін − це лише жарт такий? Але християни знають правду про те, на Чий образ ми створені, Кому ми належимо і Кому маємо уподібнюватися − це Ісус Христос! І ми знаємо, що добро завжди переможе зло, бо світло завжди перемагає темряву.
“Бо тепер спасіння ближче до нас, аніж тоді, коли ми ввірували. Ніч минула, а день наблизився, тож відкиньмо вчинки темряви й зодягнімось у зброю світла.” Римлян 13:11-12
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Андрій Савич

Пастор церкви «Голгофа» м. Луцьк. Одружений, батько трьох дітей Магістрант програми «Біблійна душеопіка» КБС.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Загалом, усе правильно й слушно зауважив тут шановний автор.
    А, напевно, було б ще краще, якщо б у всіх реченнях і словосполученнях цього тексту – тобто скрізь там, де це потрібно (згідно правил української граматики), – були розставлені пропущені розділові знаки. І, зокрема, коми. Щоб облегшити й спростити його прочитання й належне розуміння. :)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button