Блог Сергія Головіна

Робимо ставки

Серед «практичних» аргументів існування Бога найбільш відоме міркування, що отримали назву «Парі Паскаля». Воно викладене в статті VIII книги французького вченого і філософа Блеза Паскаля (1623 – 1662) «Думки про релігію та інші предмети», виданій після смерті автора його послідовниками.

Паскаль вказує, що може бути лише два варіанти відповіді на питання, чи існує Бог. Оскільки ж ми – обмежені істоти, то не в змозі знати напевно, яка з них правильна. Вибір будь-якої з них буде кроком віри. Але і ухилитися від вибору ми не можемо, оскільки Бог або є, або його немає. А тому, розмірковуючи, чому віддати перевагу – вірі в Бога або невірі, слід, подібно до гравця, який робить ставку, тверезо оцінити співвідношення ризиків і вигод, пов’язаних з кожним з варіантів.

Якщо ви приймете рішення поставити на те, що Бог є, і опинитеся неправі, ви нічого не втрачаєте; але в разі правоти вашою нагородою буде вічне блаженство. З іншого боку, якщо ви припустите, що Бога немає, і опинитеся праві, ви не виграєте нічого, а в разі програшу втрачаєте все. Так що вірити в Бога, як мінімум, розумніше навіть чисто з практичної точки зору. Лише дурень не ризикне тим, що він і так не має сили утримати, в обмін на те, чого неможливо втратити.

Паскаль пише: «Є три категорії людей: одні шукали Бога і знайшли Його, інші шукали, але поки не знайшли, а треті й не шукали, і не знайшли. Перші розумні й щасливі; другі розумні й нещасні; треті і нерозумні, і нещасні».

Читайте також:

Хоча віру в Бога сам по собі аргумент «Парі Паскаля” не будить, він спонукає шукати Бога, і, зрештою, знайти Його. Відповідно до слів Христа: «Всякий, хто просить одержує, хто шукає знаходить, а хто стукає відчинять» (Від Матвія 7: 8), Бог відповідає на щиру молитву скептика: «Господи, я не знаю, чи є Ти, але якщо Ти є, дай мені пізнати Тебе».

Схожі статті
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button