Блог Сергія Головіна

Радість випробувань

Розвиток неможливий без змін. Зміни неминучі без втрат. А втрати завжди болючі. Розвиток – це біль. Вам боляче? Радійте: ви ростете!
Апостол вчить не тільки дякувати, але і радіти (Филип’ян 4: 4). Підтримує його і Яків, брат Господній: «Брати мої, коли на вашу долю випадають різні випробування, вважайте це великою радістю. Адже ви знаєте, що випробування, яким піддається ваша віра, виробляють у вас стійкість. А стійкість повинна привести до досягнення мети, до того, щоб ви стали зрілими і досконалими і щоб не було у вас ніяких недоліків» (Якова 1: 2-4).
Чому ж, здавалося б, радіти? Проблемам? Втраті? Труднощам? Болі? Прямо мазохізм якийсь! Але Писання закликає нас засвоїти одну просту істину: без болю не буває розвитку. На перший погляд, це твердження може здатися парадоксальним, але давайте поміркуємо. Будь-який розвиток передбачає якісь зміни. А зміни – це, за визначенням, відмова від чогось. Відмова ж означає втрату, а це завжди болісно. Ось і виходить:

  • Розвиток = зміни,
  • зміни = втрати,
  • втрати = біль.
  • Тобто розвиток = біль.

Біля нашого будинку росла вишня. Її посадив батько, коли мені було років п’ять. З роками дерево вкрилося густою шапкою з гілок, і по весні перетворювалося на величезну блідо-рожеву хмару, яка випромінює дружний гул бджіл, що облітають квітки. Ягід на тій вишні, відповідно, теж було чимало. Правда, в більшості своїй були вони дрібними, а деякі навіть сухими. Так що рослина мала швидше декоративне, ніж продовольче значення.
Дереву було тяжко під вагою цієї крони, і ми доглядали за ним, як могли. Варто зауважити засохлу гілочку, ми тут же зрізали. Живих же гілок, часто тонких, як соломинки, було стільки, що, коли осінню опадало листя, здавалося, що на ніжці стовбура спочиває величезна куляста павутина.

Але якось раз до нас завітали друзі, які розумілися в садівництві. «До чого ви довели свою вишню? – вигукнули вони, – Їй же потрібна обрізка! » «Знаємо, – відповіли ми, – і періодично займаємося цим». Але нас вже ніхто слухав. Озброївшись ножівкою і секатором, гості почали, як нам здавалося, знищувати наше улюблене деревце. Зі зловісним захопленням садистів вони відсікали живі гілки. «Зупиніться, – кричали ми, – йому ж боляче!» Але наші крики не мали результату, і незабаром від колишньої краси не залишилося і сліду.
Ми були в жаху! Пів дерева довелося понести на смітник! На місці колись розкішної папахи залишилися стирчати самотні потворні обрубки. «Ось і все, – подумали ми, – немає більше нашої вишні. Вони вбили її». Коли ж прийшов час врожаю, результат перевершив всі очікування! Вага зібраних ягід виявився не менше колишнього, самі ж ягоди були великими, соковитими і неймовірно солодкими. Просто раніше вся ця кількість гілочок відбирала у дерева живильні соки, не дозволяючи йому родити належним чином.
Цим, до речі кажучи, і обмежується весь мій (ну, майже мій) досвід практичної сільськогосподарської діяльності. Але наочний урок, отриманий тоді, допомагає краще засвоїти сенс прощальної бесіди Ісуса з учнями. Адже лише частина цієї бесіди була застільною. Після ж Учитель сказав: «Встаньте, підемо звідси» (Від Івана 14:31), і вони попрямували до Гефсиманії. У сутінках, які згущувалисяще можна було розрізнити контури вікових маслин на протилежному схилі Кедронської ущелини. Але до них треба було ще дійти, і тому не оливкам судилося стати наочним посібником для прощального уроку (глави 15, 16 і 17). Майбутні апостоли повільно спускалися по покритих добірними виноградниками схилах перш ніж перетнули потік, що відокремлював Сіон і Храмову гору від Оливної гори (18: 1).
За свідченням істориків, сіонські лози, попри свій древній вік, були неймовірно родючі. І, вказуючи на них, Господь говорив: «Я виноградина правдива, а Отець Мій – виноградар. Усяку галузку в Мене, що плоду не приносить, Він відтинає, але, всяку, що плід приносить, очищає, щоб рясніше родила. Ви вже очищені через слово, що Я вам говорив. Перебувайте в Мені, і Я в вас. Як гілка не може приносити плоду сама собою, якщо не буде на лозі: так і ви, якщо не будете в Мені. Я є лоза, а ви гілки; хто перебуває в Мені, і Я в ньому, той рясно зароджує, бо без Мене не можете робити нічого. Хто не буде в Мені, той буде відкинений геть, як галузка, і всохне; а такі гілки збирають і кидають у вогонь, і вони згоряють» (15: 1-6).
Знаєте, чим гілка відрізняється від палиці? Аж ніяк не листям або корою. І гілка може бути без листя, наприклад – взимку або після урагану. І палиця може залишатися покрита корою. Єдина різниця в тому, чи перебуває вона на рослині (дереві, кущі, лозі), або ж існує сама по собі. А буквальне значення слова «гріх» – «мимо цілі». Під цим мається на увазі невідповідність чого-небудь своєму призначенню. Призначення гілки – родити. Але без лози вона на це в принципі не здатна. Вона – всього лише палиця, і вже ні на що не годна, окрім як на розпалювання.
Чому ж тоді, запитаєте ви, та ж доля, що і «автономних» ціпків, уготована гілкам, які перебувають на лозі й все ще здатним приносити плід, хоча і не робить цього? Я відповім: не маю ні найменшого уявлення. Я не маю ні найменшого уявлення, чому з покоління в покоління перекладачі вперто дотримуються традиції перекладати використане тут слово айрей (підіймати, підбирати, брати, нести) як «відсікає». Тисячі раз це слово використовується в античній літературі. Тільки в новозавітних текстах – більше сотні разів (як, наприклад, «візьми (тобто підніми з землі) ложе своє і йди» або «взяли (підняли з землі) каміння, щоб кинути на Нього»). І жодного разу воно не вжите в значенні «відсікати».
Єдине пояснення, яке я знаходжу, полягає в тому, що перекладачі ці 0 такі ж експерти в виноградарстві, як я в вишневодстві. Через гравітацію, «природну схильність», виноградні гілки прагнуть рости не вгору, а вниз. І чим нижче вони простягаються, тим менше сонячного світла на них потрапляє. Коли ж вони досягають землі, вітер і дощ зовсім присипають їх грудками грунту. В результаті гілки перестають плодоносити. Але виноградар ніколи не стане через це відсікати здорову гілку. Він підбирає, підіймає її. Практично заламує, щоб росла в потрібному напрямку. Він закріплює її на опорах, підв’язує до шпалер, переплітає з іншими, більш міцними гілками.
Саме так Бог, наш Виноградар чинить з нами, коли ми, вже перебуваючи в Ісусі, ухиляємося від свого призначення через спокус, свавілля, помилкових прихильностей і інших «природних нахилів» гріха, який ще живе в нас. Коли не приносить плоду. Він підпирає нас словами Писання; дбайливо переплітає нас в тілі Христовому з іншими гілками, які перебувають на лозі. Він «заламує» нас, задаючи нашому зростанню належний напрямок. Це неприємно, це болісно, ​​але тільки так ми зможемо пізнати справжню радість плодоношення на славу Його Царства.
Але і гілкам, що приносять плід, не уникнути болю. Якщо безплідну гілку Господь айрей (піднімає, підбирає), то ту що плодоносить Він катхайрей – очищає, «щоб рясніше родила». Подібно до моєї вишні, лоза покривається безліччю побічних відростків і пагонів, що висмоктують з неї поживні соки. Що в нашому житті є такими пагонами? Образи? Токсичні відносини? Нереалістичні очікування? Безглузді захоплення? Залежність від когось або чогось? Все це виснажує нас, заважаючи приносити багато плоду, і підлягає обрізці.
1 Як би не було боляче, слід усвідомити: обрізка – це не покарання, а звільнення. І мова тут навіть не про схильність до гріха, як у випадку з заламувати гілками. Господь позбавляє нас від того, до чого ми були прив’язані, не тому, що це погано саме по собі. Воно може бути і добре, і приємно, і звично. Просто не дає нам рости, приносити плід. Це можуть бути люди, місця, компанії, проекти. Втрачаючи звичну роботу, зарплату, житло, знайомства, захоплення, ми незмінно відчуваємо біль. Але з часом, озираючись назад, ми розуміємо, що насправді це було порятунком. Ці відносини тримали нас в ізоляції від нових зустрічей, робота не давала творчо реалізовувати свої таланти, заподіяна нам образа змушувала жаліти себе, а не дбати про інших. І, звільняючись від цього, ми, насправді, відчуваємо полегшення, хоча і не відразу. Обрізка проводиться не за щось, і навіть не від чогось, а для чогось.
2 Другий важливий урок, який слід витягти з слів Господа, полягає в тому, що обрізці підлягають саме живі гілки – ті, що плодоносять. У Старому завіті ми знаходимо прекрасний образ: «Коли будувався храм, на будову його використовували тесане камення; ні молота, ні сокира, всяке залізне знаряддя не було чутно в храмі, коли його будували »(3 Царств 6: 7). Блоки були підготовлені ще в каменоломні, і кожен вставав на своє місце в загальній будові. Цей світ – каменоломня, в якій ми, живі камені (1 Петра 2: 5), проходимо тесанням, щоб зайняти належне місце в духовному храмі Божого Царства. І якщо когось Господь обтесує, може бути це не будівельний камінь, а уламок будівельного сміття? Тоді, яким витонченим і унікальним він би не був, після закінчення будівництва він буде викинутий на смітник. Обрізка формує з нас те, чим ми повинні бути за задумом Генерального Будівельника. Вона – відсікання зайвого. Не того, що погано, а того, що заважає бути ще кращим.
3 Третій урок не менш важливий: чим довше ми зволікаємо обрізку, тим болючішою вона буде. Робота, що не приносить задоволення, обтяжливі стосунки, позбавлені перспективи – все це засмоктує як болото: чим більше зусиль ми докладаємо, прагнучи утриматися на плаву, тим важче буде вирватися.
Біль не подобається нікому. Але якщо вам боляче втрачати щось, то, може бути, це – обрізка, хвороба росту? Відсікання чогось зараз, щоб було більше плоду потім? Ми ж бо не знаємо, що нас чекає далі! А Виноградар знає. «Ми не знаємо, про що маємо молитись, як належить, але Сам Дух заступається за нас невимовними зітханнями» (Римлян 8:26).
Болі в будь-якому випадку уникнути не вдасться, в яку з трьох категорій «гілок» ні потрап. Різниця лише в тому, чи буде ця біль руйнівною або творчою. І поки вогонь ще не розгорівся, навіть у палки є шанс стати гілкою, якщо вона не стала жорсткою і не засохла остаточно. Досвідчений виноградар зішкрібає і заточує її, а після, розсікаючи тіло лози, вживляє держак в рану, яка сочиться. І відбувається диво – палиця, починаючи живитися поточними з лози соками, оживає і перетворюється в галузку.
Саме так «Бог, багатий на милосердя, через Свою превелику любов, якою полюбив нас, і нас, що мертві були через прогріхи, оживив разом із Христом, – благодаттю ви врятовані, – і воскресив з Ним, і посадив на небесних місцях у Христі Ісусі» (Ефесян 2 : 4-6). Він прищепив нас до розсічення тіла Христа. «Ранами Його ми зцілилися» (Ісая 53: 5, 1 Петра 2:24).
Опинившись на Божій Лозі, ми долучаємося до її цілющої сили. По суті, вона починає плодоносити через нас, «бо без Мене не можете робити нічого» (Від Івана 15: 5). Від неї ми отримуємо всі, інгредієнти, необхідні для рясного плодоношення. Перебуваючи на ній, ми перебуваємо в Божій любові: «Якщо ви зберігати Мої заповіді, то в любові Моїй перебуватимете, як і Я зберіг Заповіді Свого Отця, і перебуваю в Його любові» (15:10). Ми сповнюємося Божої радістю: “Це Я вам говорив, щоб радість Моя у вас, і щоб повна була ваша радість!» (15:11). Нарешті, ми стаємо співучасниками Його жертовності: «Немає більше від тієї любові, як хто душу свою покладе за друзів своїх» (Від Івана 15:13).
Плодоношення – це завжди жертва, завжди самовіддача. Але радісна самовіддача і є суть любові. Саме таку любов і явив нам Христос: «Він заради майбутньої радості зазнав хресну смерть, знехтувавши ганьбу, і зараз сидить по праву сторону від Божого престолу» (Євреїв 12: 2 ).
Погодьтеся, поєднання «радісна жертва» звучить парадоксально. Тому-то деякі перекладачі пишуть «замість радості» (який використовується в оригіналі привід може мати обидва значення – і «замість», і «заради»). Але, боюся, ті, хто схильний тлумачити текст саме так, або не розуміють, яка саме радість попереду була у Христа по ту сторону хресних страждань, або ж не знають істинної радості любові. Вони не замислюються про радість олімпійця, який подолав місяці м’язового болю, коли він, стоячи на п’єдесталі, бачить, як піднімають прапор його країни. Радості матері, коли вона, пройшовши родові муки, притискає до грудей новонароджене дитя. Радості нареченого і нареченої, які цілком віддають себе один одному. Радості досягнутої мети. Радості виконаного призначення. Радості вистражданого «Здійснилося!»
Розвиток неможливий без змін. Зміни неминучі без втрат. А втрати завжди болючі. Розвиток – це біль. Вам боляче? Радійте: ви ростете!
[sc name=”futerblock” ]  

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!