Християнські новини

Прочитано обвуглений сувій книги Левит: текст не змінився

Хоча скептики стверджують, що Біблія протягом століть змінювалася, за допомогою нових технологій доведено, що один з сувоїв древньої Тори практично не змінився протягом 2000 років.
Обвуглені сувої, виявлені в 1970 році в древній синагозі неподалік від Мертвого моря, нагадували по вигляду довгасті вугільні брикети. З тих пір вони знаходяться в коморі археолога Йосефа Пората, оскільки були занадто тендітними, щоб їх можна було розгорнути і прочитати.
Однак в минулому році Порат попросив лабораторію Управління Ізраїльськими старожитностями просканувати обвуглені сувої за допомогою томографа (знімки 3D), який в лікарнях використовують для отримання знімків внутрішніх органів людини.
“Я подивилася на нього і сказала:” Ви жартуєте “- розповіла в інтерв’ю для The Times of Israel Пніна Шор, завідуюча лабораторією.
Обвуглені сувої
Ніхто тоді не думав, що сканування обвуглених предметів може дати якісь цінні результати. Але Порат вислав знімки Вільяму Бренту Сілес, досліднику з факультету інформаційних технологій Університету Кентуккі. Той винайшов нову технологію, відому як “технологія віртуальної розшифровки” (virtual unwrapping technology), яка і дала можливість “прориву” в області вивчення обвуглених сувоїв.
Д-р Силес працював над цією технологією 13 років з метою роздобути “святий Граль” – можливість читати тендітні стародавні сувої без необхідності їх розгортати.
Хоча томограф і зміг виявити всередині обвугленого сувою плями чорнила, хаотичне розташування букв унеможливлювало його прочитання – необхідно було, щоб букви розташовувалися в тих місцях, де вони спочатку були написані.
У 2009 році д-р Силес зміг знайти спосіб відновлення структури шарів папірусу з давнього міста Геркуланум (біля Помпеї), який згорів під час виверження Везувію в 79 році.
Його метод моделює поверхню стародавнього сувою в формі взаємопов’язаних трикутників. Комп’ютер змінює розмір кожного трикутника до тих пір, поки віртуальна поверхня не буде відповідати поверхні реального сувою. Тоді єврейські букви встановлюються в правильних місцях на віртуальній поверхні, після чого комп’ютер переводить структуру 3-D в площину 2-D.
Коли вчені зрозуміли, що можуть читати текст книги Левит, вони були в захваті.
“Ви не можете навіть уявити, яка це була радість в лабораторії”, – сказала Шор в інтерв’ю для The Times of Israel.
“Ви не просто бачите літери – а й можете їх прочитати, – не приховував своєї радості д-р Силес. – І це дійсно приводить у захват “.
Текст Писання обвугленого сувою, знайденого в Ейн-Геді, є “на сто відсотків ідентичним” версії Книги Левіт, якою користуються з часів середньовіччя, і масоретського тексту, – стверджує Еммануїл Тов, фахівець з кумранських сувоїв і професор Єврейського Університету в Єрусалимі.
“Це просто вражаюче – за 2000 років текст не змінився”, – сказав Тов в інтерв’ю для The Times of Israel.
“Ми змогли датувати обвуглений сувій, не пошкодивши його, – 50-100 роки нашої ери”, – зазначила в журналі Textus Ада Ярден, фахівець в області палеографії. Д-р Тов погодився з такою датуванням (перше століття нашої ери).
Ось такі результати дала розшифровка одного вцілілого обвугленого сувою – сувою, що містить перші два розділи книги Левит, в яких Мойсей описує роль жертвоприношень в Божому плані спасіння людських гріхів. Ці жертвопринесення символічно вказують на найвищу жертву “Агнця Божого”.

Більше про знахідки, які підтверджують достовірність Біблії:

Хоча технологія д-ра Сілес відкриває великі дослідницькі перспективи для біблійних вчених, вона також може розшифрувати багато текстів латинської і грецької літератури, зміст яких вважається втраченим, – особливо це стосується обвуглених сувоїв, знайдених на римській віллі в Геркулануме.

Джерело: Голос Істини за матеріалами God Reports

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button