Домашня » Актуальне » Покрова, День Захисника і Біблія – чи є щось спільного?

Покрова, День Захисника і Біблія – чи є щось спільного?

1
Поширень
Pinterest WhatsApp

Сьогодні українці відзначають свято Покрови та День захисника України. Святкувати чи ні? Як до цього всього відноситись? Як дивиться на це Біблія?

З давніх-давен на теренах українських земель святкували Покрову. Це православне свято стало важливою віхою історичного контексту української історії – спочатку у козаків цей день був важливою подією, бо ж в цей день військо розпускалося на зимівлю. Потім, за версією багатьох істориків, саме в цей день була утворена Українська Повстанська Армія. Аж, зрештою, у 2014 році президент України Петро Порошенко видав наказ, й призначив — День захисника України й зробив офіційним державним святом.

Я багато чую від християн різних думок, мовляв,  нас це не стосується, наша Батьківщина на Небесах, християни поза політикою тощо. От і поглянемо, де ж, насправді, істина. І, можливо, нам і справді не варто надавати цьому дню значення?

Перш за все, подивімось на церковне свято Покрови. Що нам відомо? Відомо небагато, лише те, що є якісь старовинні перекази про те, що десь у 10-12 столітті (тут думки розходяться) під час облоги Константинополя (ким саме – тут теж думки сильно розходяться – чи то русичами, чи то турками-мусульманами) в найкритичніший момент облоги серед ночі людям, які молилися в храмі з’явилася Божа Матір і покрила їх своїм плащем. Після чого місто було врятоване. Яким чином? Тут теж варіанти різні – чи то піднялася буря, чи то вороги теж побачили це видіння та злякалися, хто ж тепер то зна… То вже й не важливо. Важливо інше, це свято — виключно питання внутрішніх традицій православного обряду. Залишім як риторичне питання чи справді така подія мала місце. Ми, християни, які всі свої життєві питання звіряємо зі Словом Божим, не знаходимо підстав в Біблії ні для надання цій події якогось канонічного значення, ні, тим більше, для форми, в якій воно відбувається. Головною формою святкування цього свята є молитви подяки до Божої матері та молитви прохання про допомогу, захист та інше. Біблія чітко і ясно говорить нам, що «нема ні в кім іншім спасіння. Бо під небом нема іншого Ймення, даного людям, що ним би спастися ми мали» (Дії 4:12). Тож, тут серйозних дискусій не виникає. Молитися до Божої матері (при всій величезній повазі) ми не можемо, Біблія недвозначно нам цього не дозволяє, тож і святкувати, ніби, немає чого. На цьому і стоїмо.

Зовсім інша справа з політичною частиною свята!

Тут ми мусимо підняти не тільки питання святкування дня Захисника. Тут питання куди глибше… Перш за все, Захисника чого? Ага, країни. Чи треба, християнам, захищати будь-яку країну, окрім Небесної?… Захищати від кого? Від ворогів країни. Так, так, так… та тут вже чиста політика! Чи потрібно християнам в це лізти взагалі? Які у нас вороги? Мамцю рідна, що починається на християнських форумах після цих слів…

Цікаві питання підіймаються, чи не так? А скільки ж думок різних я чув з цього приводу…

Ну то й добре. Я не буду зараз висловлювати свою думку. Я багато років роздумував над цією складною темою, ставив запитання досвідченим священнослужителям, студіював Слово. А тепер вже час поділитися біблійним поглядом на це непросте питання.

Отже, давайте з початку. Як тільки ми підіймаємо питання про патріотизм, чи інші подібні речі серед християн, одразу повстає одне ключове питання – що таке країна (чи держава) з точки зору Бога та Біблії. Хто її придумав – Бог чи людина? Як Бог відноситься до поділу світу на держави? Це ключове. Це вирішує все. Якщо це людське – то для християн це не важливе, другорядне. Якщо від Бога – то для чого Йому це? Яке значення Він надає цьому і яке місце нас, християн в цьому?

І перше, що ми знаходимо в Біблії щодо цього питання – то історія з Вавилонською вежею. Що ми бачимо в цій історії? Є один народ, одна країна, одна мова. Цей один народ задумує якусь справу, яка, на Божу думку, є злою. Вони хочуть побудувати вежу до неба, щоб «зробити собі ім’я». Це злий, гордий і грішний народ. І Бог втручається в цю справу. Він змішує мови. На наступний день ці люди прокидаються, і не розуміють один одного. Вони перестають будувати вежу, розходяться по землі та започатковують… що? Правильно, держави, побудовані за мовною ознакою! Апостол Павло у своїй проповіді в Атенах цілком підтверджує цю думку: «Бог, що створив світ і все, що в ньому… І ввесь людський рід Він з одного створив, щоб замешкати всю поверхню землі, і призначив окреслені доби й границі замешкання їх». Скажімо прямо і чітко – хто створив поділ світу на країни? Бог, і це однозначно. Ми чітко побачили, що Бог створив різні мови та кордони (границі) цих держав. А ще —  визначив час, коли вони мають бути в цих кордонах. Так каже Павло.

Інше питання – для чого? Це справді цікаво. В історії з Вавилонською вежею ми бачимо, що таким чином він зупинив гріх. Оце так! Виявляється, що Бог поділив землю на країни, дав їм різні мови, раси, колір шкірі й ще багато інших перепон – щоб максимально ускладнити поширення гріха! І якщо якийсь один народ в межах країни чи країн починає чинити гріх, то його розповсюдження по всій землі максимально ускладнюється кордонами, мовами та культурними відмінностями. Один відомий пастор, не буду його називати, якось сказав: уявіть собі землю, як великий корабель-танкер. Він має всередині безліч стінок, які ділять весь його об’єм на невеличкі відсіки, які заповнюються нафтою. Якщо забрати ці стінки, то нафта в кораблі почне розхитуватись і корабель перевернеться навіть від невеличких хвиль. Дуже яскраво, чи не так? Земля, не розділена на країни дуже швидка буде «розхитана» спільним гріхом і «перевернеться». Ви згідні?

Прослідкуймо ще трохи далі. Ізраїльська держава, яка описана в Біблії. Утворена Богом? Без сумнівів. Мала свою мову? Абсолютно точно. Бог сам придумав і дав закон для цієї держави. І Конституцію з 10 пунктів. Дуже цікаво, що Бог заборонив євреям змішуватись з іншими народами, одружуватись та брати заміж іноземок.  Цікаво, чому? Бо євреї мали нести знання про справжнього Бога, а іноземці були ідолянами й змішення цих народів призводило до викривлення знання про Бога та гріху ідолопоклонства. Знову це бачимо?

А що ж захистом держави? Ну, чесно сказати, більш мілітаристської держави ніж біблійний Ізраїль ще не було. Та й сучасний теж такий самий. Бог ходив на війну разом з ізраїльським військом. Вже теж здогадуєтесь чому? Так, бо збереження світу від гріха Йому було важливіше навіть за життя конкретних людей. Оце вже складно… На цьому моменті у багатьох християн-пацифістів починаються проблеми… Я чув багато служителів, які вчать теоретичним філософським думкам про «мир у всьому світі», але на пряме питання: «що ти будеш робити, коли у твій дім увірвуться злодії, та почнуть знущатися з  твоєї дружини та дітей?» – щось незрозуміле бубонять під ніс. Павло каже: «Коли ж хто про своїх, особливо ж про домашніх не дбає, той вирікся віри, і він гірший від невірного.»  А лишити в небезпеці родину, то є «дбати» про неї чи ні? А якщо з неба починають падати авіаційні бомби, то що таке «дбати про своїх»? Втікати до Європи чи Америки? Щось дуже сумніваюся… Принаймні, євреї так не чинили. І Бог був з ними.

Єдина ремарка. Бог ходив на війну з військом Ізраїлю лише тоді, коли вони були в стосунках з Ним. Як тільки вони відкидали Бога і поклонялися ідолам – одразу вони лишалися самі на війні й зазнавали поразки.

Спробуймо повернутись в наші часи, в нашу землю і підсумувати все сказане вище.

Чи нашу країну Україну створив Бог? Абсолютно. Як і нашого агресивного північного сусіда. А нашу мову? Цілком очевидно. Чи окреслив Він її кордони? Так. Чи поклав час, коли їй знаходитись в цих кордонах? Так каже Біблія. З цього ми робимо єдиний можливий висновок – захищати створену Богом країну, «своїх» та родину – це абсолютно біблійний підхід. Тепер питання – чи наш кордон є тим кордоном, який стримує гріх? А отут вже нехай кожен відповість сам собі…

А патріотизм, то добре чи погано для християн? Та хоч як то називайте, хоч що майте на увазі під цим словом. Мені байдуже. Якби комуністів зупинили у 1917 році на нашому кордоні – скільки горя й сліз уникла б наша земля? Скільки християн, замучених на смерть, розстріляних, засланих у Сибір залишилися б жити й нести вістку Євангелія до людей! Хіба не для цього Бог створив країни і їх кордони? А ви кажете «християни поза політикою»… Тоді ми не «сіль землі», а просто полова.

Гріх невір’я та атеїзму колись прийшов до нас з півночі й наші кордони не встояли. Цей гріх розповсюдився на два десятки країн. Наслідки його нам відомі. І тому я розумію повністю наших дідів-християн, які відмовлялися захищати кордон держави, яка не захищала світ від гріха, а сама несла та розповсюджувала гріх. А що сьогодні робимо ми, християни, щоб кордон України був кордоном, де Бог зупиняє гріх, як він і призначив колись для держав? Тоді б Він сам міг піти з нашим військом, тоді не було б «котлів» та «республік». І це залежить від нас, християн, які знають Бога. Ви задумувались над цим?

Я чітко усвідомлюю, що для багатьох це питання, яке я підняв зараз, дуже непросте. Однак, моє завдання було не агітація чи нав’язування однієї точки зору. Я шукав довго. Шукав у Біблії. І не хотів би бути богопротивником, якщо я знайшов би те, що мені не сподобалося. А ви?

У мене сьогодні свято. Сьогодні я привітаю свого одинадцятирічного сина і розкажу йому, що він має вирости воїном. Божим воїном на духовній війні. І захисником. Захисником України.

Тож, зі святом Вас, дорогі Божі воїни та Захисники України!

Приєднатися до нас у Facebook  Twiter   Instagram

Підтримайте розвиток сайту "Слово про Слово"

Slovoproslovo.info – Газета “Слово про Слово є неприбутковим проєктом і працює коштом пожертв.

 Ми прагнемо забезпечити якісну незалежну християнську журналістику, якій ви можете довіряти. Але на те, що ми робимо, потрібно багато важкої праці, часу та грошей.

 Просимо вас фінансово підтримати розвиток та діяльність цього інформаційного християнського ресурсу.

Попередня Стаття

Сьогодні розпочалося святкування єврейського свята Кучок (Суккот)

Наступна Стаття

У США хочуть скасувати пільги церквам, які не підтримують ЛГБТ

Без коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *