Новини археології

Напис з ім’ям перського царя Дарія, батька царя Ахашвероша, знайдено на півдні Ізраїлю

У 522 році до н.е. Дарій I зійшов на трон імперії Ахеменідів, скинувши попереднього імператора. До складу величезної імперії, якою він правив, входила Юдея, а регіональний адміністративний центр імперії знаходився в місті Лахіш.

Джерело: haaretz.com

У грудні 2022 року випадковий відвідувач Тель-Лахіша (на півдні Ізраїлю) випадково натрапив на один із численних уламків глиняного посуду, що лежав на землі. Він підняв його і перевернув − так було зроблено надзвичайну знахідку: перша згадка про великого перського правителя Дарія Великого, знайдена на території Ізраїлю, повідомило в середу Управління старожитностей Ізраїлю.

Черепок невеликий, не більше 4х4 сантиметрів (1,5х1,5 дюйма), каже Саар Ганор, представник влади. Напис, чітко написаний арамейською мовою (яка використовувалася в перський період) на товстій кераміці, складається з трьох слів, які перекладаються як «24-й рік Дарія».

За датою ми знаємо, що йдеться саме про Дарія I, а не про когось іншого − Дарія, батька Ксеркса, він же Гішраш, він же Ахашверош, який згадується в біблійній Книзі Естер у контексті планів вбивства своїх підданих-євреїв, пояснює Ганор.

«Це сталося за днів царя Ахашверо́ша — того Ахашверо́ша, який правив від Індії до Ефіопії над 127 провінціями» (Естер 1:1).

Напис з ім'ям перського царя Дарія, батька царя Ахашвероша, знайдено на півдні Ізраїлю

У персів було три царі Дарії. Але 24 рік був 498-7 до н.е., що відсилає до Дарія І.

«Дарій I був великим реформатором перського періоду. Він реорганізував імперію і розділив її на сатрапії, − пояснює Ганор, маючи на увазі провінції стародавньої Персії. Юдея була в сатрапії під назвою “за річкою” [мається на увазі Євфрат]. У межах сатрапії були менші володіння, і Лахіш був у межах володіння Едом/Ідумея».

Фрагмент був знайдений не археологами, а Ейлоном Леві, радником президента Ізраїлю Ісаака Герцога з питань ЗМІ, під час обходу руїн, відомих як «палац юдейських царів» (або форт) періоду пізнього Першого Храму. За словами Ганора, він був зруйнований персами-завойовниками, які побудували на його місці свою власну вишукану адміністративну будівлю.

Перська будівля, якої вже немає, була, очевидно, величезною, з залами й внутрішніми дворами, з величним колонним портиком-входом у перському стилі, додає він. Сьогодні на місці залишилися лише основи колон. Лахіш перебуває під археологічними дослідженнями вже протягом століття, і, на жаль, під час розкопок у 1930-х роках британські археологи зруйнували перський палац, щоб дістатися до старішого, розташованого під ним, каже він. «Ми знаємо про перський палац лише з їхнього звіту. Але очевидно, що він був одним з найбагатших у цьому регіоні».

Археологи навіть думають, що знають, звідки взялася розбита кераміка: піфоси − гігантські глечики, що використовувалися для зберігання податків від васалів, деякі з яких могли бути у вигляді сільськогосподарських товарів. Тип посудини можна визначити за товщиною глини.

«Як і в кожній імперії, місцеві жителі повинні були платити податки, − розповідає Ганор. − Податки концентрувалися у великому палаці в Тель-Лахіші, а звідти надходили до перської скарбниці. Ця крихітна річ була частиною адміністративної системи у сховищі. Напис був схожий на сучасний штрих-код».

Або ж, можливо, напис на черепку був накладною, написаною службовцем сховища. Якщо так, то це лаконічне послання може бути одним з найдавніших адміністративних написів перського періоду, знайдених в Ізраїлі.

Ми знаємо все це, тому що коли Леві помітив напис, він зрозумів, що він може бути важливим. Він поспішив віднести остракон (уламок кераміки з написом) до органів влади, а саме до Ганору, який приніс його до Хаґґая Місґава з Єврейського університету, який є експертом з епіграфіки.

Напис з ім'ям перського царя Дарія, батька царя Ахашвероша, знайдено на півдні Ізраїлю

Наскільки вони впевнені у своїй інтерпретації? «Дуже», − відповідає Ганор, додаючи, що напис настільки чіткий, що Місгав міг прочитати його на місці. Попри це, остракон, звісно, був переданий на реставрацію, під час якої його автентичність була підтверджена. Остракон з написом буде опублікований в журналі Управління старожитностей Ізраїлю «Атікот», т. 110.

У понеділок ізраїльтяни почнуть святкувати Пурім − одне з найдавніших єврейських свят, за словами оглядача газети Haaretz Елона Гілада, оскільки воно виникло ще у другому столітті до нашої ери, але не набуло широкого визнання серед світового єврейства аж до Середньовіччя.

Читайте також:

Походження свята неясне, хоча сьогодні євреї визнають його. Вони також добре знають про Ахашвероша та його егоїстичного радника Амана, чиє обурення відмовою єврея Мордехая вклонитися йому надихнуло його на геноцид − вбивство всіх євреїв.

А тепер ми маємо першу в Ізраїлі згадку з перших вуст про його батька Дарія I, який правив з 522 по 486 рік до н. е. і збирав податки з Лахішу.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. До речі, той горе-“референдум” про приєднання вже окупованого Криму до рф 16 березня 2014 р. відбувся саме того дня, коли тогоріч відзначався Пурім.
    Іншими словами, тоді путін і Ко у такий спосіб прагнули “легітимізувати” пряму й відверту свою силову анексію певної частини законної і міжнародно визнаної території сусідньої суверенної держави. Тобто, якщо казати мовою Біблії, брутально й свавільно перемістили певну межу (кордон).
    І – таким чином – прямо накликали на себе (і свою державу-(недо)імперію) серйозне ПРОКЛЯТТЯ… Та й ще зробили це у свято Пурім, що у 2016 р., до того ж, припало якраз на 75-й (!) день з початку року.
    Ну і, звісно, чекатимемо на те, коли оте – вже ПОДВІЙНЕ прокляття щодо цієї агресивно-кривавої – варварсько-ординської країни, зрештою, виповниться – в його безумовній повноті.
    Амінь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button