Блог Сергія Головіна

Хвороби брудних рук

Родова гарячка, «хвороба брудних рук» чи знаєте ви, що це за хвороби? Від них помирало більшість породіль і солдат на війні? Люди довго нічого не знали про шкідливі мікроорганізми. Але Бог в Біблії дав Своєму народу веління, як захиститися від їх згубного впливу.
В середині XIX століття в Європі поширилася практика прийому пологів в лікарняних умовах. До цього акушерки приймали пологи на дому, і будь-які ускладнення могли без своєчасної лікарської допомоги привести до летального результату. Однак зі створенням пологових палат при лікарнях ситуація не особливо покращилася. З одного боку, безпосередня смертність при пологах значно скоротилася. Але у більшості породіль незабаром починався сильний жар, і через кілька днів вони все одно гинули. На цей раз – з діагнозом «родова гарячка».
Яких тільки припущень не робив австрійський лікар Ігнац Земмельвейс (1818-1865) про причини цієї недуги! Він і міняв положення тіла жінки під час пологів, і забороняв дзвонити в похоронний дзвін, коли його можуть почути породіллі – все було даремно. І ось одного разу, по дорозі в родовий зал після розтину трупів в анатомічному театрі, він запропонував своїм асистентам ретельно вимити руки.
Пропозиція була зустрінута з неприхованим здивуванням. Навіщо мити руки, якщо зараз же знову доведеться забруднити їх в крові? Але професор все-таки наполіг на своєму. Результат виявився приголомшливим – родова гарячка відступила! Намагаючись пояснити такий несподіваний ефект, Земельвейс висловив припущення, що на руках лікарів які робили розтин трупів залишалися «частки смерті», які і губили пацієнток, потрапляючи в їх організм.
Нам, які наслухалися про бактерії, неможливо не дивуватися – наскільки близьким до істини було просвітлення доктора Земмельвейса! Але тоді з його теорії зробили посміховисько. Адже кожен знає – освіченій медицині ніякі «частки смерті» невідомі! Оскільки ж професор продовжував наполягати на своїй «антинауковій» теорії, його згодом позбавили і звання, і лікарської практики. Але доктор Земмельвейс не заспокоївся і все життя закликав колег мити руки. Зрештою, його запроторили до божевільні, де, за іронією долі, він помер від зараження крові – тієї самої хвороби, від якої рятував своїх підопічних. Родова гарячка, «хвороба брудних рук», повернулася в лікарняні палати і панувала там ще ціле століття – поки дослідження, нарешті, не встановили справжню причину цієї смертоносної недуги.
Але ще за 3500 років до революційної пропозиції доктора Земмельвейса, Господь наказав Мойсеєві записати: «Хто доторкнеться до мертвого, до всякої людської душі, буде нечистим сім днів. Він має очиститися третього й сьомого дня — і стане чистим. Якщо ж не очиститься третього й сьомого дня, то не буде чистим. Кожен, хто доторкнеться до мертвого з людської душі (коли хтосьпомре) і не очиститься, той осквернив Господній намет; та душа вигубиться з Ізраїлю. Бо вода кроплення не покроплена на нього. Він — нечистий, — його нечистість — у ньому» ( Числа 19: 11,13).
Біблія дає множинні і дуже докладні гігієнічні приписи щодо як безпосередньо процедури очищення, так і дотримання карантину. Особливу увагу Писання приділяє дотриманню гігієни в військових умовах. Війни завжди забирали величезну кількість життів не тільки через безпосередні бойові дії, а й через епідемії, що поширювалися при пересуванні військ. Через недотримання елементарних санітарних норм у воєнний час чума, холера і дизентерія забирали не менше життів, ніж бойові дії.
Закон же Моїсеєв велить: «Коли виступиш, щоб стати табором проти своїх ворогів, остерігайся всякої поганої речі. Нехай у тебе буде спеціальне місце поза табором, і виходитимеш туди назовні. І нехай у тебе на поясі буде лопатка; і буде — коли ти сідатимеш на стороні назовні, то викопаєш нею ямку, а відтак, загорнувши, прикриєш нею свій послід» (Повт. 23: 10, 13-14).

Більше про біблійні основи науки:

Стародавні люди ще довго нічого не знали за допомогою загального одкровення (науки, медицини) про шкідливі мікроорганізми. Але в Своєму особливому одкровенні Бог свідомо дав Своєму народу веління, як захиститися від їх згубного впливу.
[infobox title=’Придбати книгу: “Біблійні основи науки”‘]Хвороби брудних рукБіблія і творіння мають Єдиного Автора, і тому між ними, між Його природним (загальним) і надприродним (особливим) одкровенням, реальних протиріч немає і бути не може. Наука – блудне дитя релігії. Науковий метод був зароджений в надрах біблійного богослов’я, але виявився в шорах матеріалізму і атеїзму. Видатний християнський апологет і богослов 4 століття Василь Великий (330 – 379) так пише про це в своїх “Бесідах на Шестоднев”: “Але якщо в сказаному досі здається тобі що-небудь правдоподібним, то звернися з подивом до Божої премудрості, яка так це влаштувала. Бо здивування перед великими предметами не зменшується, коли відкритий спосіб, яким сталося щось надзвичайне. А якщо і не відкрито, то простота віри нехай буде міцніша за докази від розуму “. Ця книга для тих, хто стверджує, що християнство і наука – несумісні, для тих, хто шукає аргументи для ствердження зворотного, і, без сумніву, для тих, кому небайдуже якість освіти їхніх дітей.

Купити книгу [/infobox]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button