Блог Сергія Головіна

Вага вітру і землі

У Книзі Йова стверджується, що Бог при створенні світу «вагу вітрів і міру води» (Йов 28:25). А Ісая згодом додає, що Він «Хто виміряв рукою воду і небо долонею, і всю землю пригорщею? Хто зважив гори важками і ліси терезами» (Ісая 40:12).
Мудрий Соломон ще три тисячі років тому описав принцип кругообігу води в природі: «Воно, підіймаючись, іде туди на південь і обходить до півночі. Обходячи, обходить, іде вітер, і у своїх коловоротах вітер повертається. Усі потоки течуть до моря, та море не переповниться. На місце, звідки течуть потоки, туди вони повертаються, щоби плисти знову» (Екл. 1: 6,7). Але століттями люди, не маючи на озброєнні наукового методу, були не в змозі визначити вагу повітря. Коли всього 400 років тому Еванджеліста Торрічеллі (1608-1647) довів, що повітря дійсно має вагу і ввів поняття атмосферного тиску (ваги повітряного стовпа, що тисне на одиницю поверхні), багато вчених відмовлялися вірити в його відкриття.
Значення ж слів пророка Ісаї про рівновагу гір і пагорбів стало зрозуміло ще пізніше. Коли ньютонівская теорія гравітації отримала визнання, виникло припущення, що, оскільки гори теж мають масу, сила тяжіння над ними повинна бути більшою, ніж в долинах. Адже в цьому випадку предмет притягується і до Землі, і до гори яка височіє. Якщо це так, то торговцям було б вигідніше робити закупівлі в низинах, а продаж вести на висотах, де вага того ж товару повинна, здавалося б, бути більшою. Однак точні гравіметричні вимірювання, що проводилися в кінці XIX-го і в ХХ столітті, встановили, що тяжіння Землі в будь-якому її місці залишається незмінним.
Це явище отримало назву «Ізостазія», що по-грецьки означає «рівновага» (буквально – рівне становище вагових чаш). Досягається цей ефект тим, що чим вище піднімається гора над поверхнею Землі, тим глибше занурена її літосферна основа в більш щільну земну мантію, так що загальна вага всієї ділянки залишається незмінною. Це подібно до кубиків різної величини, що плавають на поверхні води: чим вище стирчить кубик над водою, тим глибше він занурений в неї знизу. Різниця лише в тому, що мантія, розташована під тонким (менш ніж 0,5% маси Землі) шаром земної кори, – не рідина. Вона набагато твердіша, ніж складові кори мінерали (граніти, гнейси і базальти). Але при високих температурах і тиску навіть настільки тверді матеріали виявляють пластичність.

Більше про науковість Бібілї:

Таким чином, заодно з’ясувалося, що гірські масиви покояться на заглиблених в земну мантію основах. Але і про існування «основ гір» в Біблії говориться давно і неодноразово (Повт. Зк. 32:22, Пс 17: 8, Йони 2: 7).
[infobox title=’Придбати книгу: “Біблійні основи науки”‘]Вага вітру і земліБіблія і творіння мають Єдиного Автора, і тому між ними, між Його природним (загальним) і надприродним (особливим) одкровенням, реальних протиріч немає і бути не може. Наука – блудне дитя релігії. Науковий метод був зароджений в надрах біблійного богослов’я, але виявився в шорах матеріалізму і атеїзму. Видатний християнський апологет і богослов 4 століття Василь Великий (330 – 379) так пише про це в своїх “Бесідах на Шестоднев”: “Але якщо в сказаному досі здається тобі що-небудь правдоподібним, то звернися з подивом до Божої премудрості, яка так це влаштувала. Бо здивування перед великими предметами не зменшується, коли відкритий спосіб, яким сталося щось надзвичайне. А якщо і не відкрито, то простота віри нехай буде міцніша за докази від розуму “. Ця книга для тих, хто стверджує, що християнство і наука – несумісні, для тих, хто шукає аргументи для ствердження зворотного, і, без сумніву, для тих, кому небайдуже якість освіти їхніх дітей.
Купити книгу[/infobox]  

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button