Про відомих

Френсіс Шейфер – місіонер серед інтелектуалів

30 січня виповнилося 107 років від дня народження одного з найбільш провідних християнських апологетів ХХ століття Френсіса Шейфера. Його ще називають «місіонером серед інтелектуалів», тому що він глибоко осмислював ідеї та тенденції історії, даючи такий ґрунтовний аналіз тогочасних явищ, що і сьогодні його слова не втратили своєї актуальності. А 37 років тому, 31 січня 1982 року, він промовив знакову проповідь на тему «Християнський маніфест» у пресвітеріанській церкві Корал Рідж (США).
У своїй проповіді Френсіс Шейфер повторює ключові ідеї зі своєї однойменної книги 1981 року. Він протиставляє цілісний християнський світогляд, кінцевою реальністю в якому є Бог-Творець, матеріалістичному світогляду, який ставить наріжним каменем усього, що існує, матерію та випадковість. Він подає ці дві світоглядні моделі як такі, що взаємно виключають одна одну і не можуть співіснувати разом. Проблема другого світогляду в тому, що, відрікшись від Бога, людина почала сповідувати гуманізм, тобто зробила сама з себе центр та мірило усіх речей. Гуманізм, який за основу має не Бога, а людину, зрештою приводить до того, що цінності стають відносними і такими, що залежать від їхньої утилітарної корисності у конкретно взятій ситуації – тобто зникають будь-які абсолюти.
Одним із найгучніших понять сьогоднішнього світу є «права і свободи людини». Френсіс Шейфер показує історично, що ця концепція народилася у християнській Америці. Незважаючи на те, що не усі батьки-засновники Сполучених Штатів були християнами у повному розумінні цього слова, усі першоджерела американського правового устрою прийняли з усвідомленням того, що існує Бог, від Якого люди і отримують ті невід’ємні права на життя, свободу, власність та пошук щастя, які ми усі так сильно цінуємо. Критикуючи безбожний гуманізм, який поставив людину на місце Бога, Шейфер говорить: «Можна з математичною точністю сказати, що ти ніколи не будеш мати свободу, якщо вона заснована на суб’єктивному виборі кількох людей, зумовленому обставинами даного часу».
Пояснюючи свою тезу, він демонструє, як суди США сьогодні займаються законотворчістю: постанови судів виносять рішення про свободу віросповідання, легальність абортів, молитви в школах та інші питання у той час, коли є легітимний виборний орган, який повинен творити закони та виражати волю народу, з якого складається дане суспільство.
Вихід із ситуації апологет вбачає лише у поверненні до розуміння того, що над цим світом панує Бог. Він стверджує, що «консервативний гуманізм не кращий за ліберальний гуманізм». Суть питання полягає у тому, хто або що стоїть у кінцевій реальності – Бог та Його Слово чи матерія і випадковість. Християн же Шейфер закликає до повернення до справжньої духовності, коли «Христос є Господом усього мого життя, що означає, що Він є Господом не лише мого релігійного життя, але і моєї професії і моїх громадянських обов’язків».

Більше про відомих християн:

Роботи Френсіса Шейфера можуть допомогти і сучасним українським християнам розібратися, у яких ідеях ми сьогодні «варимось» і як повернути наше суспільство до здорового глузду та біблійних цінностей.

c4u.org.ua

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button