Блог Олександра В'ялова

Фра Лука Барталомено Де Пачолі

Навряд чи можливо уявити собі сучасне життя без такої професії, як бухгалтер. Та хто першим заклав основи бухгалтерії? Для відповіді на це питання необхідно здійснити подорож у Середньовіччя, в Італію XV століття…
Саме тут, у невеликому містечку Сансеполькро, у 1445 р. народився хлопчик, якому судилося окреслити контури нового — комерційного — застосування математики. Оскільки до підліткового віку Лука (повне ім’я фра Лука Бартоломео де Пачолі) почав виявляти художній смак та нахили, батьки віддали його в підмайстри до відомого у той час художника П’єра делла Франчески. По кількох роках славетний італійський будівничий Леон-Баттіста Альберті помітив у Луці не лише художній, а й педагогічний хист.
Саме з цієї причини він рекомендує дев’ятнадцятирічного юнака за домашнього вчителя своєму знайомому венеціанському купцю Антоніо де Ромпіазі. Опинившись у Венеції, Лука не гає даремно часу: він відвідує у вільний від вчительської праці час лекції з математики, які читає відомий Доменіко Брігадіно в школі Ріарті. Навчання пішло Луці на користь: по шести роках він написав свою першу книгу — підручник з комерційної арифметики, складений для своїх вихованців. Для двадцятип’ятирічного Луки такий успіх відкривав багатонадійні перспективи, проте його душа шукає чогось більшого, аніж банальні слава й багатство. Ось чому він переїхав на два роки до Риму, а потім приймає чернечий постриг в орден францисканців.
Віра й академічні знання поєднуються в Луці цілком гармонійно. Завдяки цьому у свої тридцять два роки він стає професором Перуджинського університету, читає лекції з алгебри й геометрії. За три роки викладання він розробляє докладні конспекти двох курсів — «Алгебри» й «П’яти правил Платона», оформляє їх у вигляді окремої книги. А наступні 8 років Лука проводить у Зарі (теперішній Задар у Хорватії), старанно вивчаючи теологію й математику.
Свою найвизначнішу працю «Сума арифметики, геометрії, дробів, пропорцій і пропорційності» монах-математик видає в 1494 р. у віці сорока дев’яти років. Усупереч звичаям того часу, він написав її не по-латині — мові освіченої еліти, а італійською, щоби якнайбільше співвітчизників могли без зусиль прочитати й зрозуміти написане. У цьому трактаті, який уже став третьою на рахунку книгою Луки, описані правила та прийоми арифметичних дій над цілими й дробовими числами, пропорції, задачі на складні відсотки, а також вирішення лінійних і квадратних рівнянь. Проте найбільш практичною частиною був посібник з бухгалтерії, постачений таблицями монет, ваг та мір, прийнятих у різних частинах Італії.
Талант Пачолі пригортає до нього увагу герцога Людовіко Сфорца, який у 1496 р. робить привабливу пропозицію — переїздити до Мілану й очолити в Міланському університеті кафедру математики. Погодившись, Лука опиняється в Мілані та знайомиться тут з Леонардо да Вінчі. Три наступні роки їх об’єднує близька дружба, виявом якої стало написання чергової, четвертої, книги. Трактат «Про божественну пропорцію» Лука присвячує герцогу Людовіко Сфорцу, заразом Леонардо виконує всі ілюстрації до текстів, написаних рукою друга.
У 1499 р., після окупації Мілану французькими військами, Лука перебирається до Флоренції. Потім, не затримуючися надовго на одному місці, читає лекції в Пізі (1500), Перуджі (1500), Болоньї (1501–1502) і Флоренції (1502–1505). Зрештою, у 1508 р. Пачолі стає настоятелем монастиря у рідному місті Сансеполькро. Ласкаво просимо додому!
Навряд чи вас це здивує, дорогий читачу, але додамо для кращої обізнаності, що через рік після призначення Пачолі пріором монастиря вийшла у світ чергова (п’ята!) книга з математики під назвою «Божественна пропорція. Твір, дуже корисний кожному проникливому і спраглому знання розуму, з якої кожен, хто займається філософією, перспективою, живописом, скульптурою, архітектурою, музикою або іншими математичними предметами, добуде приємні, дотепні і дивно гідні відомості і знайде розвагу з різних питань найсокровеннішого знання».

Більше про християн науковців:

Через 8 років, у 1517 р. Лука Пачолі помер, проживши 72 роки та залишивши своїм нащадкам за духовний спадок багатий досвід математичних досліджень, завдяки якому сьогодні бухгалтер управляється зі своєю роботою, підраховуючи доходи та видатки, а ми — отримуємо свою зарплату…
[infobox]«Співпрацівниками Творця» – це біографічний збірник життєписів знаменитих людей: вчених, композиторів, художників, педагогів, лікарів, державних діячів. Кожен з них – захоплююче свідоцтво того, як віра в Бога-Творця впливає на спосіб життя людини, допомагає її власникові усвідомити своє покликання, розвинути дані Богом здібності, принести багатьом людям користь, допомогу, радість і натхнення. Книга доступна дорослим і дітям, адресована студентам, викладачам, батькам, священнослужителям, а також всім, хто шукає приклад для себе або відповіді на хвилюючі питання віри, життя, творчості.
Купити книгу “Соработники Творца

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Олександр В'ялов

Закінчив фізичний факультет Харківського національного університету за спеціальністю «теоретична фізика», викладач фізики вищої категорії, вчитель-методист. Засновник приватної християнської школи «Початок мудрості» Автор книги «Вчені мужі Божі», “Співробітники Творця”.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button