Блог Сергія Головіна

Дві твердині

Філософи не люблять слова «бог». Вони всіляко уникають його. Але в основі будь-якої філософської побудови закладено питання: що є вищою реальністю? І яким шляхом міркування ми б не йшли, які евфемізми не використали б (будь то «первинний початок», «абсолютна сутність», і т. п.), всі види світоглядів можна розділити на дві категорії: теїзм (від грецького «теос», бог) і гуманізм (від латинського «humanus», людина).

В рамках теїстичного підходу Бог − є вища реальність і абсолютна міра всього сущого. Призначення визначається задумом Творця. Істина і мораль абсолютні, оскільки відображають Його незмінну справжню і благу природу. Життя має встановлену Творцем, а тому невід’ємну цінність. Кредо цього підходу таке: «Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, усією душею своєю, всією силою своєю, всім розумінням своїм, і ближнього свого, як самого себе» (Від Луки 10:27).

Протистоїть йому світогляд гуманізму, в якому найвищою цінністю є людина. У цьому випадку людина служить відносною мірою чого-небудь (адже людина сама по собі не абсолютна, і тому абсолютною мірою бути не може).

В контексті гуманістичного підходу, все у світі – породження випадковості. Призначення не існує (звідки йому взятися, якщо немає Творця?). Істина відносна (я поважаю твої помилки, ти поважаєш мої помилки, ми з тобою – шановні люди). Мораль ситуаційна: те, що недозволено стосовно мене, моєї сім’ї або мого народу, стосовно інших цілком прийнятно. Нарешті, людське життя не має власних сенсів цінності – в харчовому ланцюжку все відносно: часом людина їсть звіра, часом – звір людину.

Читайте також:

Гуманізм – найдавніший світогляд на землі. Його кредо проголошено ще на самому початку людської історії: ви самі будете, як боги, самі будете вирішувати, що добре, а що погано (Буття 3: 5).

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button