Новини культуриХристиянські новини

Два примірники Острозької Біблії: у Чернігівському історичному музеї представили унікальні стародруки

У Чернігівському історичному музеї відкрили виставку, присвячену 440-й річниці з дати видання Острозької Біблії. Назва заходу: «Біблія в колекції музею».

Джерело: newch.tv

«Це перше в історії зібрання всіх книг Священного Писання Старого і Нового Завітів в одній книзі, написаною церковнослов’янською мовою. Взагалі, Біблія є книгою унікальною, незвичайною. Кожен рік ця Книга займає найперше місце в рейтингу найбільш популярних та читаних у світі книг. І наразі переведено Біблії повністю або частково на 3400 мов», – підкреслив Мирослав Майборода, науковий співробітник історичного музею ім. В. Тарновського.

Йдеться, що вперше Біблія була надрукована у 1581 році Іваном Федоровим за ініціативи й на кошти князя Костянтина Василя Острозького. Видання складається зі Старого і Нового Завітів. Сьогодні у фондах Чернігівського історичного музею зберігається два її примірники.

«Коли готувалася виставка, все ж таки ми зазирнули вглиб. І є припущення, що ця Біблія була в збірці Чернігівського єпархіального древнєсховища… Зараз це споруда філармонійного центру… Фактично це був церковний музей, який був побудований на початку 20 століття», – зазначив Ігор Ситий, старший науковий співробітник історичного музею ім. В. Тарновського.

На виставці були представлені власні біблійні колекції друкованих та рукописних екземплярів, написаних різними мовами. До того ж музей показав два примірники саме Острозької Біблії.

Перший примірник знаходиться в експозиції постійно. Окрім передмови, він ще має герб та друкарську марку Івана Федорова. Друга ж книга була видана у Києві 1758 року, та збереглася вона значно гірше за іншу.

«Історія другого екземпляру є складною. Він не має початку і кінця. І довгий час в нашому музеї цей екземпляр був записаний, як книга богослужбова. Але прийшов час, з’явилась людина, яка все ж таки правильно атрибутувала, – каже Ігор Ситий. – Другий екземпляр, на жаль, не зберіг свою обкладинку. А практика була така: друкарня друкувала книгу без палітурки. І потім вже власний своїм коштом замовляв собі палітурку».

Також на заході, окрім унікальних стародруків минулих століть, були представили й ікони.

Експозиція працюватиме близько місяця. Ознайомитися з нею також можна на офіційному сайті закладу.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Керівник медіасфери Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!