Новини культуриХристиянські новини

До «Софії Київської» привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика. Що в документі згадується про Бога?

У заповіднику «Софія Київська» експонуватимуть оригінал Конституції Пилипа Орлика. Документ планують привезти до України зі Швеції до Дня Незалежності країни. Про це повідомив міністр культури й інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Джерело: radiosvoboda.org

Міністр наголосив, що оригінал Конституції можна буде побачити вже влітку, а потім він повернеться до Швеції.

При цьому заповідник «Софія Київська» «забезпечить доступ усім охочим», заявив Олександр Ткаченко.

Ще не озвучували точні дати, коли експонуватиметься пам’ятка.

Історія появи Конституції

Конституція гетьмана Пилипа Орлика була ухвалена у квітні 1710 року на козацькій раді в місті Бендери. Тоді ця територія належала Османської імперії. Козаки та старшини опинилися там після невдалої для них Полтавської битви.

До «Софії Київської» привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика. Що в документі згадується про Бога?
Титульна сторінка Конституції Пилипа Орлика, написана староукраїнською мовою. «Договори і постановлення прав і вольностей Війська Запорозького» – акт угоди між гетьманом України Пилипом Орликом і старшиною українського козацтва та козаками, укладений у квітні 1710 року.

Документ має повну назву: «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорізького».

Конституція має преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. Також документ був укладений у двох примірниках: староукраїнською та латинською мовами.

Читайте також:

Конституція Пилипа Орлика, написана латиною, зберігається в Національному архіві Швеції. Документ староукраїнською зберігається в Москві.

До «Софії Київської» привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика. Що в документі згадується про Бога?
Перша сторінка Конституції Пилипа Орлика, написана латинською мовою.

Що в першій Конституції написано про Бога?

Пилип Орлик розпочав написання Конституції наступники словами:

«В ім’я Отця і Сина і Святого Духа, Бога в Трійці Святій славімого».

Ось деякі речення, де згадується Бог:

«Дивний і незбагненний у долях своїх Бог, милосердний у довготерпінні, справедливий у покаранні, як завжди від початку світу, на праведному мірилі правосуддя свого – одні держави і народи возвеличує, а інші за гріхи і беззаконня – упокорює, одні поневолює, інші – звільняє, одні підвищує, інші – понижує…

…Згодом той самий праведний Суддя – Бог за неправди та беззаконня, що збільшувалися, численними карами покарав той народ козацький, понизив, упокорив і звергнув, а наостанок зброєю держави Польської через польських королів Болеслава Хороброго і Стефана Баторія уярмив.

І незбагненний та неосяжний у правосудді своєму Бог, караючи, покарав наших предків незчисленними лихами. Проте, не до кінця прогнівившись, не на віки ворогуючи, а прагнучи, як за колишньої свободи, народ козацький з-під тяжкого на той час панування польського звільнити, висунув захисника святої православної віри, прав Вітчизни та стародавніх вольностей військових – звитяжного і хороброго гетьмана Богдана Хмельницького».

До «Софії Київської» привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика. Що в документі згадується про Бога?
Пам’ятний знак на честь 300-річчя першої Конституції України Пилипа Орлика, встановлений у 2010 році на території воєнно-історичного меморіального комплексу «Бендерська фортеця» в місті Бендери (Молдова, Придністров’я).
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button