УкраїнаХристиянські новини

Депутати Івано-Франківської обласної ради просять зробити навчальний курс «Основи християнської етики» обов’язковим для всіх школярів

Депутати Івано-Франківської обласної ради просять Володимира Зеленського, Верховну раду та Кабмін зробити навчальний курс «Основи християнської етики» обов’язковим для всіх українських школярів. Вони вважають, що без курсу «неможливе духовне та морально-етичне виховання дітей».
Про це пише thebabel.com.ua.
Зараз предмети духовно-морального спрямування факультативні, вони є у третині українських шкіл. Кореспондентка «Бабеля» Катерина Коваленко вивчила програму курсу «Основи християнської етики», поспілкувалася з її автором Василем Жуковським, заступником голови Івано-Франківської ОДА Василем Гладієм і розповідає, що на цих курсах вивчають діти.
Тридцять першого липня депутати Івано-Франківської обласної ради запропонували зробити курс «Основи християнської етики» обов’язковим для школярів усієї України. Вони попросили про це президента Володимира Зеленського, Верховну Раду та Кабінет міністрів. Франківські депутати стверджують, що без християнської моралі немає загальнолюдських та сімейних цінностей. А те, що цей курс викладають не в усіх школах, «унеможливлює духовне та морально-етичне виховання дітей». Відповідає за те, щоб адресати отримали звернення, заступник голови облради Василь Гладій. Він теж проголосував за. «Я думаю, йшлося про християнські цінності, а не про релігію та віросповідання. Більше про людські цінності. Цей предмет на часі для українського суспільства», — сказав він «Бабелю».

Зараз «Основи християнської етики» — факультативний курс. Це означає, що програму схвалило Міністерство освіти та науки, але кожна школа сама вирішує, чи запроваджувати в себе такий предмет. Програма розрахована на весь період навчання — з першого по 11-й класи. Цей курс — найпопулярніший із-поміж тих, що входять до переліку програм духовно-морального спрямування. У деяких школах також викладають «Біблійні історії та християнську етику» (1—11 класи), «Школу подружнього життя» (9—11 класи) та «Православну культуру Слобожанщини» (5—8 та 10—11 класи).
У деяких українських школах християнську етику вивчають ще з 1990-х. Наприклад, в Івано-Франківській області її викладають із 1992-го. Довгий час курс не був загальноукраїнським і відрізнявся залежно від регіону. У 2010 році в Україні з’явилася єдина програма курсу «Основи християнської етики», за якою предмет викладають досі. Її склав колектив авторів під керівництвом декана гуманітарного факультету Національного університету «Острозька академія» Василя Жуковського. «Це була дуже тяжка праця. Ми думаємо, що християни такі толерантні й терплячі люди, але працювати з ними надзвичайно складно. Кожен вважає себе експертом і не хоче йти на поступки», — згадує він.
На курсі з християнської етики школярі читають Біблію, вчаться любити Бога та родину. Школярі вивчають теми «Ісус Христос — ідеал для наслідування», «Божі заповіді — моральний дороговказ для людини», «Морально-етичні основи християнської сім’ї», «Сім’я у цивілізаційному вимірі», «Християнське покликання чоловіка й жінки» та «Морально-етичний зміст блаженств». На уроках діти, згідно з програмою, мають слухати духовну музику, розглядати картини на біблійну тематику, готуватися до релігійних свят, вивчати молитви та обговорювати приклади зі Святого Письма. При цьому в описі програми зазначено, що курс «не є вченням віри, не включає релігійних обрядів, не ставить за мету залучення до певної конфесії». Головна мета, згідно з документом, виховати в дітях моральні чесноти.
Василь Жуковський називає Івано-Франківську облраду, яка хоче зробити курс обов’язковим, «золотою». Але вважає, що проти неї будуть батьки, а також представники інших віросповідань. «Ви ж бачите, що зараз президент творить? Надає державний статус святам мусульман і євреїв. Він фактично урівнює християнську релігію, мусульманську, юдаїзм», — говорить автор програми. На його думку, мусульманство та юдаїзм «задавлять християнство» в Україні. Жуковський стверджує, що представники інших релігій хочуть витіснити зі шкіл курс із християнської етики, щоб запровадити там власні курси. На його думку, робити курс обов’язковим потрібно поступово. «Почати можна з Івано-Франківської області, бо вона найбільш готова. А потім уже поширювати цю практику на інші регіони», — вважає Жуковський.
В Івано-Франківській області «Основи християнської етики» вивчають майже всі діти. Предмет викладають 

Довідка
Дані з аналітичного звіту за 2020 рік заступника голови Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН Юрія Решетнікова. Звіт є в розпорядженні «Бабеля».

у 647 закладах освіти — це 95 відсотків від усіх шкіл області. Також курс популярний у Львівській, Волинській, Тернопільській та Чернівецькій областях. Значно менш популярним він виявився, наприклад, у Хмельницькій області — там його викладають лише в 10 школах. У Києві предмет обрали 36 шкіл — лише вісім відсотків від усіх шкіл столиці. Усього курси духовно-морального спрямування викладають у 5 279 українських школах — це третина всіх середніх закладів освіти у країні. Якщо ж рахувати учнів, які вивчають предмет, то їх трохи більше ніж 13 відсотків від усіх школярів України.
Цьогоріч програма курсу мала вкотре поновлювати гриф 

Довідка
Дозвіл, який МОН надає навчальним програмам. Без грифу викладання курсів у школах неможливе.

 — Міністерство освіти й науки вимагає робити це що пʼять років. Раніше гриф надавала спеціальна Комісія МОН із християнської етики, але міністерство ліквідувало її у травні 2020 року. У МОН пояснили, що змінюють порядок грифування факультативних курсів, але Василь Жуковський переконаний, що так міністерство вирішило прибрати зі шкіл «Основи християнської етики». «Немає комісії, програму прийняти не можна, час вийшов. Отже, викладати [з наступного навчального року] теж не можна», — каже він. Автор програми сподівається, що курс у школах усе-таки залишиться й адаптовує його до вимог «Нової української школи» 

Довідка
Назва ключової реформи середньої освіти. Розпочалася у 2017 році.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button