Блог Сергія Головіна

Чіп в руці і пов'язка над очима

Час від часу виникають теорії про те, що знамено звірини – це якась мітка, яку люди будуть приймати через непорозуміння, а то і зовсім про те не відаючи. Такими вже оголошувалися кредитні карти, облікові номери платників податків, біометричні паспорти й інші нововведення цифрової цивілізації. Про чіп і чіпізацію.
Повний текст заповіді, на яку Ісус вказує, як на першу і найбільшу в Законі (Від Матвія 22: 36-38), говорить: «Слухай, Ізраїлю: Господь, Бог наш Господь один! І люби Господа, Бога твого, усім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією силою своєю! І будуть ці слова, що Я сьогодні наказую, на серці твоїм. І пильно навчиш цього синів своїх, і будеш говорити про них, як сидітимеш удома, і як ходитимеш дорогою, і коли ти лежатимеш, і коли ти вставатимеш. І прив’яжеш їх на ознаку на руку свою, і будуть вони пов’язкою між очима твоїми. І напишеш їх на бічних одвірках дому свого та на брамах своїх. »(Повторення Закону 6: 4-9).
Ця заповідь  стверджує, що є лише тільки Один Бог, і що Його потрібно любити всім своїм єством, зберігати Його заповіді, і при всякій нагоді наставляти в них своїх дітей. Саме це повинно стати розпізнавальним знаком на нашій руці – що б ми не робили, все повинні робити, виходячи виключно з цього принципу. Цей же принцип повинен бути пов’язкою у нас над очима – наше світосприйняття і всі наші думки повинні бути підпорядковані тільки йому. Накреслення ж його на бічних одвірках дому означає повну відповідність цим принципом нашого сімейного укладу, а на воротах – наше свідоцтво для зовнішніх.

Книжник, який запитував Вчителя, відразу ж визнав правоту Його відповіді: «Добре, Учителю Ти поправді сказав »(Від Марка 12:32). І як було не погодитися? Саме ця заповідь щотижня проголошувалася в синагозі. Кожен єврей з дитинства знав її напам’ять.
Читаючи згодом пророкування про звіра-лжепророка (Одкровення 19:20), який «зводить мешканців землі» (13:14), що «він зробить те, що всім, малим і великим, багатим і вбогим, вільним і рабам було дано знамено на їхню правицю або на їхні чола» (13:16), учні Христа прекрасно розуміли, що це означає. У кожного віруючого – Божий знак і на руці, і на чолі. Але, будучи захоплені ідеями лжепророка, люди стануть підміняти його іншим знаком. І робити це вони будуть усвідомлено, за своєю власною волею – слідуючи давній обіцянці лукавого: ви самі станете  богами і самі будете вирішувати: що добре і що погано; що істина, а що – ні.
Проте, час від часу виникають теорії про те, що знамено звірини – це якась мітка, яку люди будуть приймати через непорозуміння, а то і зовсім про те не відаючи. Такими вже оголошувалися кредитні карти, облікові номери платників податків, біометричні паспорти й інші нововведення цифрової цивілізації. Найбільш же живуча версія, що цією міткою стануть мікрочіпи, які представники якогось всесвітнього таємного товариства будуть імплантувати всім під шкіру (по найсвіжішої версії – при вакцинації від короновірусу) з метою тотального контролю над людством.
Як ви думаєте – наскільки таке тлумачення було корисно, повчально або хоча б зрозуміло сучасникам тайновидця Івана? Так вони про все це й гадки не мали! Але ми настільки захоплюємося новомодними ідеями, що втрачаємо з уваги безпосередній зміст тексту, що лежить прямо на поверхні.
У дечому прихильники теорій світової змови, звичайно ж, мають рацію. Безперервна організована дія зла у світі, дійсно, свідчить про деяке цілеспрямоване керівництво. Однак керівництво це – за межами людських здібностей. Всякий, хто мав хоча б елементарний досвід менеджменту, знає, наскільки тонка ця справа – керувати людьми. У кожного ж – власні інтереси, цінності, страхи, цілі, пріоритети та ін. Це не простіше, ніж утримувати стадо кішок в одній отарі або виводок тарганів у відкритій коробці. Прецеденти типу Вотергейтського скандалу показують, як скоро починають «сипатися» людські змови, навіть якщо за ними стоїть еліта суспільства, чия легенда ретельно продумана, а організація бездоганна. Обманювати вдається безліч людей малий час, або довгий час, але лише певну кількість людей.
Так, за всякою «світовою змовою» зла незмінно стоїть ворог роду людського. Однак було б занадто самовпевнено вважати, що він веде війну проти нас. Ми йому байдужі. Можливо, ми йому навіть якоюсь мірою подобаємося. Його ворог – живе в нас Христос. Людей же лукавий використовує лише як інструменти. Він грає на наших слабостях – гордині, страху, наріканнях, заздрості, похоті, жорстокосерді, гніві, чварах. Говорячи словами Віктора Пелевіна, «світом править не таємна ложа, а явна лажа». Або, як було сказано ще у Гете (1749-1832), «непорозуміння і недбалість створюють більше плутанини в цьому світі, ніж хитрість і злість».
Що ж до тотально контролюючого «чіпування», то тут ентузіасти, що розганяють ці лякалки по просторах інтернету, явно схибили. Ми всі, включаючи їх, вже давно самі обзавелися такими чіпами – взявши в руку смартфони, зареєструвавшись в соціальних мережах, підписавшись на всілякі онлайн сервіси. З цього моменту такого поняття, як конфіденційні відомості не існує! Ми постійно експонуємо всю інформацію про себе: де буваємо, про що я говорю, чим цікавимося, які сайти відвідуємо і які відео дивимося, що і почому купуємо.
Ваш літак тільки приземлився в чужій країні, а телефонний провайдер вже вітає вас з прибуттям туди. Можна підписатися – і навігаційний сервіс буде надсилати вам на пошту звіт про всі ваші переміщення і відвідані вами місця за місяць. Ви тільки сказали, що непогано б було до обіду купити пельменів, а в стрічці Фейсбук вас вже чекає контекстна реклама від виробників цього продукту. Сірі, Аліса, Гугл та інші «електронні помічники» постійно аналізують вашу мову, реагуючи на ключові слова. Не становить технічної складності і сканування інформації з відеокамери смартфона, що фіксує ваші дії і розпізнає обличчя всіх, з ким ви маєте справу. Хіба що наші думки цифрові технології поки ще не фіксують. Але з цим-то ми і самі успішно справляємося, зливаючи все, що приходить на розум, в Інстаграм, Твітер, Фейсбук та інші соціальні мережі.
До номера вашого мобільного прив’язані зарплатна картка і пропуск в спортзал, поштова доставка і бібліотечний абонемент, купон аккаунт супермаркету і вхід в соціальні мережі. Практично всі онлайн-сервіси зав’язані на нього. І повстануть чи «Бо постануть лжехристи та лжепророки і будуть чинити великі ознаки й чудеса, щоби звести, якщо вдасться, навіть і вибраних. І тоді з’явиться ознака Сина Людського на небі, і заголосять усі племена землі, і побачать Сина Людського, Який іде на хмарах небесних з великою силою і славою» (Мт 24:24, 30), – звістка про це тут же пошириться по всіх кінцях землі.
Але знак звіра тут ні при чому. Невіруючий в Христа «вже засуджений, що не повірив в Ім’я Однородженого Сина Божого» (Від Івана 3:18). Тим же, хто істинно у Христі, нема чого приховувати і нема чого соромитися. Для них цифрові технології – лише інструмент ефективного поширення слави Божої, засіб виконання Його заповіді: «Але не лякайтеся їх, бо немає нічого захованого, що воно не відкриється, ані потаємного, що не виявиться. Що кажу Я вам потемки, говоріть те при світлі і що на вухо ви чуєте проповідуйте те на дахах. І не бійтеся тих, що вбивають тіло, душі вбити не може; але бійтеся більше того, хто може й душу, і тіло погубити в геєні» (Від Матвія 10: 26-28).
На покрівлях проголошувалося те, що повинно було бути почуте якомога більшою кількістю людей. І сучасні технології дозволяють виконувати це завдання куди ефективніше, ніж покладаючись виключно на власні голосові дані. Світ же інтернету мало чим відрізняється від стародавньої агори, де і місцеві, і захожі «нічим іншим радніш не займалися, як в тому, щоб говорити або слухати що-небудь нове» (Дії 17:21). Як же нам, услід за апостолом, не нести Благу звістку саме туди, куди люди і приходять за новинами?
Поки ми не зрозуміємо, наскільки абсурдно нести вічну вістку спасіння людям XXI століття, розповідаючи їм про проблеми XX століття мовою понять XIX століття, церква буде сприйматися світом як анахронізм, а інформаційні технології будуть служити їй загрозою. Насправді ж церква повинна бути загрозою світу, бо вона – «стовп і підвалина істини» (1 Тимофія 3:15), «і сили адові не переможуть її» (Від Матвія 16:18).
Поза сферою гріха все, створене Богом, було дуже добре (Буття 1:31). Ні їжа, ні пиття, ні секс, ні влада, ні гроші не є благословенням або прокляттям самі по собі. Вони стають такими в залежності від того, чи ми використаємо їх відповідно до Божої волі, або ж – всупереч їй. Це стосується і чіпа в вашому смартфоні. Від пов’язки у нас над очима залежить – служить вона міткою звіра або ж знаряддям правди.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Сергію, дякую за здоровий, а саме головне біблійний погляд на це питання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button