Актуальне

ChatGPT, свідомість і людський розум

У 1950 році британський математик, інформатик і зламник кодів Алан Тюрінг створив тест, щоб визначити, чи можуть машини мислити. Комп’ютер і людина відсилатимуть письмові відповіді людині, яка запитує. Тьюринг стверджував, що якщо відповіді комп’ютера не відрізняються від відповідей реальної людини, цю машину слід вважати «розумною».

Через сімдесят три роки розробник програмного забезпечення OpenAI наблизився більше, ніж будь-хто в історії, до проходження тесту Тюрінга. Chat Generative Pre-Trained Transformer, або ChatGPT, — це новаторське мовне програмне забезпечення, яке відповідає майже на будь-яку підказку послідовною, добре обґрунтованою відповіддю, яка майже не відрізняється від відповіді, яку може надати людина.

ChatGPT «ламає інтернет», якщо можна так висловитися. Поки що те, що він створює, варіюється від вражаючого до веселого. Це також викликає серію екзистенційних криз. Наприклад, вчителі намагаються відрізнити роботу своїх учнів від роботи переконливих підробок ШІ. Технологічна індустрія зараз стикається з тим, що The New York Times називає «гонкою озброєнь штучного інтелекту», оскільки такі конкуренти, як Google, застосовують власний штучний інтелект для пошукових систем і генераторів реклами. Технологія зробила пошук помилок у коді, просіювання крізь гори даних і резюмування складних проблем у кількох абзацах експоненціально простішим і зручнішим для користувача.

Користувачі можуть дякувати за цю технологію революції в машинному навчанні. Комп’ютери не такого далекого минулого, як описав Стівен Шенкленд із CNET, «були знамениті тим, що відмовлялися працювати, якщо ви не дотримуєтесь точних вимог до синтаксису та інтерфейсу». Наприклад, пошук у Google за запитом «тако» витягне все, позначене словом «тако», зазвичай упорядковане за популярністю.

Однак програми штучного інтелекту, такі як ChatGPT, збирають інформацію інакше. Програмісти «навчають» алгоритм для розрізнення категорій реального світу, включаючи контекстне використання слів в Інтернеті. Алгоритм здатний «дізнаватися», що означають ці слова, а потім використовувати їх більш відповідним чином, коли отримує підказку. Результатом є те, що говорить із колективними знаннями інтернету. Це означає, що результат програми може бути чимось між конструктивним і оманливим і, залежно від запитань, між корисним і веселим.

Наприклад, коли його попросили написати вірш Шекспіра про Ейнштейна в джинсових шортах, ChatGPT відповів:

In days of yore, when Albert pondered long, 

In contemplation of the cosmos strong, 

His denim-clad legs, the air did bask, 

As he sought the secrets of the natural task.

У давнину, коли Альберт довго розмірковував,

В спогляданні космосу сильний,

Його ноги, одягнені в джинсову тканину, на повітрі грілися,

Як він шукав таємниці природного завдання.

Попри повідомлення про протилежне, ані ChatGPT, ані жодна форма штучного інтелекту, створена досі, не є новою формою свідомості. Малоймовірно, що ChatGPT стане тією програмою, яка остаточно знищить людство, як покійний Стівен Хокінг побоювався щодо ШІ. У найкращому вигляді ChatGPT є корисним інструментом, який здатний у зручній для користувача формі підбирати та осмислювати неймовірні обсяги інформації. У гіршому випадку ChatGPT може ще більше підірвати нашу колективну здатність критично мислити, і може бути серйозною та навіть шкідливою помилкою.

Однак найбільше занепокоєння викликає те саме, що певною мірою супроводжує всі нові технології. Що ця технологія зробить з нашим розумінням того, що означає бути людиною?

Як багато хто зазначав, симуляція розумового процесу далека від справжньої свідомості.

Хоча ChatGPT, безперечно, може пройти тест Тьюринга, свідомість не можна звести до інтелекту, а інтелект не можна звести до обробки інформації. Такого роду редукціонізм властивий світогляду, який зводить всю реальність, включно з тим, ким ми є як людські істоти, до матерії. Хоча комп’ютери можна  звести до своїх складових частин, людину − ні. Ми уявляємо. Ми будуємо зв’язки. Ми не просто наслідуємо − ми створюємо. Попри креативність, ChatGPT наслідує. Про це свідчить явний прогресивний ухил його результатів. Наприклад, він готовий пропагувати годину історії «драг-квін», але не виступати проти цього.

Читайте також:

Кілька років тому був знятий фільм про життя Тюрінга під назвою «Гра в імітацію». Це саме те, що ми бачимо тут. ChatGPT не може замінити або навіть дублювати людський розум. Він може лише імітувати. Сучасний штучний інтелект набагато досконаліший. Але він все ще далекий до того, ким є ми, як і Deep Blue, комп’ютер для гри в шахи 20 років тому. Як сказав Девід Гелертнер у той час у Time,

«Як об’єкт, який нічого не хоче, нічого не боїться, нічим не насолоджується, нічого не потребує і ні про що не піклується, може мати розум? … Які у нього плани після матчу, якщо він переможе Каспарова? Він сподіваєтеся взяти Deep Pink на ніч у місто? Його не хвилюють ні шахи, ні щось інше. Він грає в гру з тієї ж причини, з якої калькулятор додає або тостер підсмажує − тому що це машина, призначена для цієї мети».

Джерело: Джон Стоунстріт і Кейсі Леандер

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Джерело
christianheadlines.com

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button