Актуальне

Богословські записки: Хрещення Господнє та богословські помилки

Сьогодні християни в Україні радо святкують Хрещення Господнє. Одну з подій в житті Ісуса Христа. На перший погляд, подія, котра не повинна викликати суперечок. Але на те ми люди… З хрещенням Ісуса Христа пов’язано як мінімум три помилкові думки, одна з яких є в абсолютній мірі єретичною.

  1. Хрещення Господнє: доказ кредобаптизму (хрещення по вірі)

Першою помилковою думкою, котра існує серед євангельських церков, що сповідують хрещення за вірою (credobaptism), є переконання в тому, що хрещення Ісуса Христа є аргументом на користь хрещення за вірою. В. Куліков, служитель ВРЄХБ [1], писав: «Це хрещення дороге нам не тільки тому, що пов’язане з життям та служінням Ісуса Христа, але ще й тому, що воно є заповіддю Господа, котру ми покликані виконувати» [2]. Г. Притула, служитель Об’єднання Галичини [3], описував хрещення в поселенні Гійчики: «По окінченню проповіді 26 кандидатів перейшли через св. хрещення, по приміру самого Господа Ісуса Христа (Мат. 3:15)» [4]. А його співслужитель В. Перетятко під час звершення Таїнства Хрещення в місті Рава Руська, проповідував, кажучи про Ісуса: «хрестившись від Йоана Хрестителя в дорослих літах і що нам оставив той приклад» [5].

Але це помилкове твердження. Реформатський богослов, представник вчення про хрещення дітей (pedobaptism) Джеральд Просі зауважує, що «Показовим є те, що Сам Ісус підкорився не тому обряду, який відомий нам як християнське хрещення в ім’я триєдиного Бога, а тому хрещенню, як здійснював Іван Хреститель» [6]. Ми можемо не погоджуватись з поглядами пастора Просі на хрещення дітей, але його зауваження є правильним. Христос насправді не приймав того хрещення, що звершують сьогодні християнські церкви. Баптистський історик та богослов, представник вчення про хрещення за вірою С. В. Санніков також вважає, що ототожнювання хрещення Іванового та християнського хрещення є помилковим: «Деякі люди – пише Сергій Вікторович – помилково вважають, що водне хрещення – це хрещення Іванове, тобто хрещення в покаянні, котре колись звершував Іван Хреститель. Так говорити та мислити немає ніяких підстав» [7].

Хрещення Івана Хрестителя звершувалось ще до того, як Ісус Христос утвердив Таїнство Святого Хрещення (пор. Мт. 3:1–6 і Мт. 28:18–20). Іншими словами, хрещення, котре сприйняв Христос від Івана хронологічно не є тим самим хрещенням, котре Він наказав звершувати апостолам. Окрім цього, цікавим є те, що одного разу подорожуючи по Малій Азії св. Павло зустрів «деяких учнів» в Ефесі, що були прийняли «Іванове хрещення». І що зробив апостол? Невже визнав їхнє хрещення як тотожне хрещенню, що заповідав звершувати Ісус? Ні, св. Павло перехрестив їх! (Дії 19:1–7)

  1. Хрещення Господнє: доказ «двох переживань» Духа Святого

Серед протестантських конфесій [8] в котрих сповідують, що «…в Новому Заповіті йде мова про два різні та роздільні переживання, що обидва названі «прийняттям Духа Святого» [9], є люди, що в доказ цього наводять в приклад Ісуса Христа. Вони вважають, що Ісус народився від Духа Святого і потім Дух Святий зійшов на Нього під час хрещення, так і ми повинні народитися Духом Святим (перше переживання Духа) і потім хреститися Духом Святим (друге переживання Духа). Іншими словами, вони ототожнюють народження Ісуса і духовне народження християнина, а також сходження Святого Духа у вигляді голуба на Христа і хрещення Духом Святим християн. Особисто мені доводилось прямо чути, що Ісус був народжений від Духа і хрещений Духом.

Але чи дійсно так є? Чи дійсно Ісус Христос був хрещений Духом Святим під час хрещення, що звершував над ним Іван?

Для початку, нам потрібно визначити деякі моменти. А саме: хто хрестить Святим Духом? І одразу згадуються слова Івана Хрестителя:

«Я хрищу вас водою на покаяння, але Той, Хто йде по мені, потужніший від мене: я недостойний понести взуття Йому! Він христитиме вас Святим Духом й огнем» (Мт. 3:11).

Сам Бог говорить своєму пророку:

«Над Ким Духа побачиш, що сходить і зостається на Ньому, це Той, Хто христитиме Духом Святим» (Ів. 1:33).

Як ми бачимо, сходження Духа Святого на Ісуса Христа не було хрещенням Святим Духом. Ісус не був охрещений Духом Святим. Оскільки він сам є Той, Хто хреститиме Духом. Сходження Духа було знаком того, що Він є Сином Божим (Ів. 1:32–34), а також знаком того, що Він помазується Богом на месіанське служіння (Дії 10:38) царя, пророка та священника [10]. Саме тому, це не можна вважати аргументом, на користь вчення про два переживання Духа.

Читайте також:

  1. Хрещення Господнє: доказ про отримання божественності Ісусом

Адапціонізм – єретичне вчення, про отримання божественності Ісусом під час хрещення від Івана Хрестителя. Саме це буде третьою помилковою думкою в цьому списку. Якщо людей, які дотримуються двох попередніх позицій, ми маємо визнавати братами у Христі, то тих, що вірять в отримання божественності Ісусом, ми повинні визнавати за єретиків. Першими, хто почали сповідувати цю єресь були Федір «Кожевник»[11] та єпископ Антіохії Павло Самосатський [12].

Деякі адапціоністи вважали, що Христос отримав божественність в момент сходження Духа Святого під час хрещення в Йордані. Вони стверджують, що саме в той час Бог увійшов до свого храму (Мал. 3:1). Ісус для них просто людина, в котрій поселився Бог.

Але ця думка абсолютно суперечить біблійним свідченням. До прикладу Ісус називається Богом, ще до свого втілення, не те що до хрещення (Ів. 1:1–2, 18).

Висновок

Отож, хрещення Ісус Христа в Йордані не є доказом на користь хрещення по вірі. На користь цієї позиції є досить багато біблійних текстів. Окрім цього, сходження Духа Святого на Ісуса після хрещення від Івана не є хрещенням Духом Святим, а свідченням про Ісуса як про правдивого Месію. Також опис про хрещення Ісуса Христа не дає підстав нам стверджувати, що Дух Божий оселився в Ньому, але сам Христос не був Богом від вічності.

Вітаю Вас з Хрещенням Господнім!

Джерела:

[1] Всесоюзна Рада євангельських християн-баптистів – конфесійне об’єднання євангельських, баптистських, менонітських та частини пятидесятницьких церков в СРСР до 1991 року

[2] Куликов В. Надлежит нам исполнить всякую правду \\ Братский вестник. – 1987, №6, С. 11

[3] Українське Об’єднання баптистів в Галичині – конфесійне об’єднання україномовних баптистських церков в Галичині до 1939 року

[4] Притула Г. Урочистість св. хрещення в Гійчику \\ Післанець правди. – 1929, №9, С. 15

[5] Семенина І. Урочистість св. хрещення в місті Раві Руській \\ Післанець правди. – 1929, №10, С.14

[6] Джеральд Просі, Святе хрещення: біблійні передумови, значення та наповнення обряду хрещення немовлят – Українське Товариство Реформації, 2020. – С. 33

[7] Фундамент / Сост. Санников С. В. – 2014. – С. 197

[8] П’ятидесятники та харизмати

[9] Дерек Принс, Основы христианского учения. Строительство библейского фундамента христианской жизни. – К.: «Инициал», 2007. – С. 189

[10] Фергюсон, С. Святой Дух / Серия «Контуры христианского богословия» / Пер. с англ. – 2-е изд. испр. – Минск : «Позитив-центр», 2018. – С. 45

[11] Російськомовний варіант найменування цієї особи, що походить від роду діяльності, ремесла, котрим займався цей чоловік.

[12] Санніков С. В., Огляд історії християнства: Навч. посібник. – К.; Світ знань, 2007. – с. 64

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Владислав Федюк

Проповідник в Першій Церкві ЄХБ м. Івано-Франківська; бакалавр історії та археології (в процесі), ПНУ ім. Стефаника м. Івано-Франківськ.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!