війна

Біженець, тимчасовий захист чи турист: українці можуть обрати певний статус на території ЄС

Через повномасштабну війну Росії понад 2 млн українців виїхало з України. Тому люди, які покинули нашу країну, можуть обрати або отримати один з трьох статусів в державах Європейського Союзу: біженець, має тимчасовий захист за Директивою чи турист. Повідомляє виконавчий директор/CEO Інституту релігійної свободи Максим Васін.

Джерело: Facebook-сторінка Максима Васіна

Біженець

Українці, які перетнули кордон, мають право подати заявку на притулок, тим самим отримавши статус біженця.

Однак поки розглядатимуть заявку, біженцю доведеться залишатися у тій країні, де така заявка була подана.

Процедура іноді триває кілька місяців і до отримання рішення не можна переміщатися в інші країни ЄС.

Тимчасовий захист за Директивою


(04.03.2022 р. Радою ЄС ухвалено рішення про активацію дії Директиви для українців
Council Implementing Decision (EU) 2022/382 of 4 March 2022).

Статус надається одразу й автоматично після перетину кордону без тривалих формальностей строком на один рік.

При тривалості обставин тимчасовий захист автоматично буде пролонговано на пів року і далі – до трьох років. Якщо ситуація покращиться раніше, до спливу одного року, захист може припинитися.

Після отримання статусу можливо поїхати у ту країну Європейського Союзу, де буде зручніше знайти місце проживання. Надалі такі громадяни матимуть право подати заявку на притулок.

Турист

Відповідний статус залишається протягом 90 днів з дати в’їзду у країну ЄС. Така особа повністю і самостійно забезпечує своє перебування в державі Європейського Союзу та не має права працювати.

Також зазначається, що при перетині кордону не потрібно одразу визначати свій статус. При цьому не треба одразу просити статус біженця. Доцільно скористатися Тимчасовим захистом за Директивою.

На кого поширюється тимчасовий захист?

 1. Громадяни України, які проживали на її території станом на 24.02.2022 р. та змушені були залишити свої домівки через вторгнення російських військ.
 2. Особи, які мають політичний притулок в Україні.
 3. Члени сімей перших двох категорій: чоловік/дружина (включно з фактичними шлюбними стосунками, але, якщо їх визнає держава-член ЄС, до якої в’їжджають), неповнолітні діти, інші близькі родичі, якщо вони проживали разом і були залежними від людини з перших двох категорій.

Які права надає тимчасовий захист?

 1. Перебувати на території ЄС протягом часу дії Директиви з правом проживання.
 2. Доступ до ринку праці та житла.
 3. Соціальна та медична допомога.
 4. Освіта.

Ще декілька порад

 • Під доступом до роботи розуміють не лише можливість працювати, але також займатися підприємництвом, відвідувати курси підвищення кваліфікації чи здобуття нової професії.
 • Діти, які прибули без батьків або інших родичів, отримують право на опікуна та доступ до шкільної освіти.
 • Для того, щоб скористатися цими правами, необхідно звернутись за дозволом на проживання до органів влади, які займаються питаннями тимчасового захисту.
 • В різних державах це можуть бути різні установи, тому потрібно зорієнтуватися на місці.

Нагадаємо, що з початку повномасштабної війни Росії проти України з нашої країни виїхало майже 2,5 млн біженців. Найбільше людей перетнуло українсько-польський кордон – 60,6 % усіх біженців, тобто понад 1,52 млн українців. Про це повідомив Верховний комісар ООН з прав людини (УВКПЛ ООН).

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Керівник медіасфери Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button