АналітикаХристиянські новини

Більшість підлітків в світі ведуть малорухливий спосіб життя – дослідження

Згідно з першим в історії дослідження рівня фізичної активності серед підлітків, підготовленого вченими з Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), для підвищення рівня фізичної активності хлопчиків і дівчаток у віці від 11 до 17 років потрібні невідкладні заходи.
За висновками авторів роботи, опублікованої в журналі The Lancet Child & Adolescent Health, показники фізичної активності більше 80% підлітків, які відвідують школу у світі – 85% дівчаток і 78% хлопчиків – знаходиться нижче рекомендованого рівня (не менше однієї години на добу).
Як випливає з публікації, заснованої на аналізі результатів опитування 1,6 мільйона учнів у віці 11-17 років, в період 2001-2016 рр. за рівнем фізичної активності дівчатка відставали від хлопчиків у всіх 146 досліджених країнах, крім чотирьох (Тонга, Самоа, Афганістан і Замбія).

З 2016 року різниця між часткою хлопчиків і часткою дівчаток, рівень фізичної активності яких відповідав рекомендованому, перевищувала 10 процентних пунктів майже в кожній третій країні (в 43 з 146, тобто 29% країн), причому найбільший розрив спостерігався в Сполучених Штатах Америки та Ірландії (понад 15 відсоткових пунктів). У більшості країн, охоплених дослідженням (в 107 з 146, тобто 73% країн), в період 2001-2016 рр. цей розрив збільшився.

Дефіцит руху негативно позначається на здоров’ї підлітків

На думку авторів дослідження, частка підлітків, які ведуть малорухливий спосіб життя, залишається надзвичайно великою, що негативно відбивається на їхньому сьогоднішньому і майбутньому здоров’ї. «Потрібні невідкладні заходи для підвищення рівня фізичної активності, особливо серед дівчаток», – сказала одна з авторів дослідження д-р Реджина Гатхолд (ВООЗ).
Ведення фізично активного способу життя в підлітковому віці сприятливо позначається на стані серцево-судинної та опорно-рухової систем, метаболізмі серця і масі тіла. З’являється все більше даних про те, що фізична активність також відіграє позитивну роль в когнітивному розвитку і соціалізації підлітків. Відомо, що багато хто з цих сприятливих результатів зберігаються і в дорослому віці. Необхідна для досягнення цих результатів рекомендована ВООЗ добова норма рухової активності для підлітків – не менш як годину помірної або інтенсивної фізичної активності на добу.
Автори провели аналіз даних, зібраних в ході опитувальних досліджень рівня фізичної активності у школярів, щоб оцінити, яка частка дітей у віці 11-17 років не дотримується цих рекомендацій. При оцінці враховувалися всі види фізичної активності, такі як активні ігри, дозвілля і спорт, активна робота по дому, ходьба і їзда на велосипеді або інші способи активного пересування, заняття фізкультурою і регулярні фізичні вправи.
Для підвищення рівня фізичної активності підлітків автори дослідження рекомендують вжити таких заходів:

– необхідно в терміновому порядку розширити масштаби впровадження стратегій і програм, які довели свою ефективність, спрямованих на підвищення фізичної активності підлітків;

– необхідні багатосекторальні дії щодо забезпечення для молоді можливостей ведення активного способу життя, в тому числі в секторах шкільної освіти, міського планування, безпеки дорожнього руху та інших.

Необхідно, щоб активний спосіб життя пропагувався на найвищому рівні, в тому числі національними, міськими та місцевими лідерами, як засіб досягнення здоров’я і благополуччя для всіх, включаючи підлітків.

«У дослідженні підкреслюється, що діти й підлітки мають право грати й повинні мати можливість реалізувати своє право на фізичне і психічне здоров’я і благополуччя, – говорить співавтор дослідження д-р Фіона Булл, ВООЗ. – Сьогодні четверо з п’яти підлітків позбавлені радощів регулярної фізичної активності і тих благ, які вона несе в плані соціалізації, фізичного і психічного здоров’я, і ​​благополуччя. Цю ситуацію можна виправити за наявності політичної волі і рішучих заходів. Необхідно закликати осіб, відповідальних за розробку політики, і всіх відповідних суб’єктів до негайних дій в інтересах здоров’я нинішнього і майбутніх поколінь».

Тенденції в галузі фізичної активності свідчать про деяке поліпшення ситуації для хлопчиків, але не для дівчаток

У новому дослідженні був вперше зроблений аналіз того, як змінювалися тенденції в період 2001-2016 рр. Для цього на всі 146 країн, охоплених дослідженням, були екстрапольовані тенденції, відмічені в 73 країнах, в яких протягом цього періоду регулярно проводились обстеження рівня фізичної активності серед підлітків.
За підсумками проведеного аналізу було встановлено, що в глобальному масштабі в період 2001-2016 рр. поширеність малорухливого способу життя дещо знизилася серед хлопчиків (з 80% до 78%), але ніяк не змінилася у дівчаток (залишилася на рівні близько 85%).

Автори дослідження відзначають, що збереження цих тенденцій не дозволить досягти глобального цільового показника відносного скорочення дефіциту фізичної активності на 15%, необхідного для того, щоб 2030 році середній показник дефіциту фізичної активності у світі становив не вище 70%. Нагадаємо, що цей цільовий показник був схвалений всіма країнами на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я у 2018 р.
З 2016 року Філіппіни стали лідером по поширеності дефіциту фізичної активності серед хлопчиків (93%), а Південна Корея – серед дівчаток (97%) і підлітків обох статей разом узятих (94%). Бангладеш, навпаки, стала країною з найнижчою поширеністю дефіциту фізичної активності серед хлопчиків, дівчаток і підлітків обох статей разом узятих (63%, 69% і 66%, відповідно).
Країнами з найнижчим дефіцитом руху серед хлопчиків були Бангладеш, Індія і США. Автори відзначають, що нищу поширеність малорухливого способу життя в Бангладеш і Індії (де у 2016 р. дефіцит руху відзначався у 63% і 72% хлопчиків, відповідно) можна пояснити високою популярністю в цих країнах національних видів спорту, таких як крикет. При цьому в США низький показник дефіциту фізичної активності (64%) може бути обумовлений хорошим викладанням фізичної культури в школах, інтенсивним висвітленням спортивних подій в ЗМІ й наявністю великого числа спортивних клубів (в таких дисциплінах, як хокей, американський футбол, баскетбол або бейсбол).
Найнижчі показники поширеності дефіциту фізичної активності серед дівчаток спостерігалися в Бангладеш і Індії, що, ймовірно, можна пояснити соціальними особливостями, такими як підвищений обсяг виконуваної дівчатками роботи по дому.

Дефіцит фізичної активності серед підлітків викликає серйозну заклопотаність

«Занепокоєння викликає зазначена тенденція до зниження фізичної активності у дівчаток в порівнянні з хлопчиками, – говорить один з авторів дослідження Ліенн Райлі, ВООЗ. – Щоб підвищити рівень і регулярність фізичної активності у дівчаток в підлітковому, а потім і в дорослому віці, необхідно створювати для них відповідні можливості з урахуванням їх інтересів та потреб».
На думку авторів дослідження, для підвищення рівня фізичної активності молоді урядам країн потрібно виявити й усунути численні причини дефіциту руху і відповідні фактори нерівності – соціальні, економічні, культурні, технічні та екологічні, – які можуть сприяти хронічному дисбалансу в рівні фізичної активності хлопчиків і дівчаток.
«Країни повинні розробити або оновити свою політику в цій сфері й виділити необхідні ресурси для підвищення фізичної активності, – додає д-р Булл. – Потрібно проводити політику, спрямовану на підвищення рівня всіх типів фізичної активності, в тому числі за допомогою фізичного виховання, що розвиває грамотність в питаннях фізичного здоров’я, створення можливостей для занять спортом, активних ігор і активного дозвілля, а також забезпечення безпечного середовища, в якій підлітки можуть не боятися ходити пішки і їздити на велосипеді. Комплексні заходи зажадають налагодження взаємодії між цілою низкою секторів і суб’єктів, включаючи школи, сім’ї, організації з надання послуг в області спорту і дозвілля, фахівців міського планування, а також міських і місцевих лідерів».

Джерело: https://www.who.int

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button