Актуальне

Батьки визначають темп релігійного життя своїх дорослих дітей

Чому батьки є найважливішими фігурами, які формують релігійне життя та майбутнє своїх дітей? Головна і потужна роль батьків у релігійній соціалізації сьогодні може здатися очевидною для читачів. Але це тому, що ми знайомі з нашою нинішньою системою, а не тому, що вона історично нормальна чи неминуча.

Деякі старші читачі можуть пам’ятати часи та релігійні субкультури, які працювали інакше. Люди з інших епох і місць в історії та світі також могли розповісти про різні способи передачі релігії з покоління в покоління.

Батьки визначають для своїх дітей роль, яку релігійна віра та практика має відігравати в житті, важливу чи ні, яку більшість дітей приймають. Батьки встановлюють «скляну стелю» релігійної прихильності, вище якої їхні діти рідко підіймаються. Релігійні інвестиції та залучення батьків майже у всіх випадках є необхідними, а іноді й достатніми умовою для релігійного інвестування та залучення дітей.

Ця перевага батьків у релігійній передачі є важливою, тому що хоча більшість батьків усвідомлюють це, їхня вирішальна роль часто відбувається на тлі їхнього насиченого життя; це не свідома, щоденна, стратегічна справа. Щобільше, багато дітей не визнають влади, яку мають їхні батьки у формуванні їхнього релігійного життя, а натомість розглядають себе як автономних процесорів інформації, які приймають незалежні, самостійні рішення. Широко поширені культурні сценарії також постійно говорять про те, що вплив батьків на своїх дітей зменшується з початком статевого дозрівання, тоді як вплив однолітків, музики та соціальних мереж посилюється.

Інші поширені та впливові культурні сценарії позбавляють батьків прав і можливостей, кажучи їм, що вони недостатньо кваліфіковані, щоб доглядати за своїми дітьми в багатьох відношеннях, тому вони повинні віддавати своїх дітей експертам. Крім того, принаймні деякі (розчаровані) співробітники релігійних конгрегацій вважають, що більше ніж декілька батьків вважають, що інші люди відповідають за релігійне формування своїх дітей (у недільній школі, молодіжній групі, конфірмації, катехизі тощо).

Проте всі емпіричні дані свідчать про те, що сьогодні для передачі релігійних поколінь між поколіннями ключовими агентами є батьки, а не священнослужителі чи інші релігійні спеціалісти. Ключове місце – будинок, а не релігійні громади. А ключовими механізмами соціалізації є формування звичайних життєвих практик та ідентичностей, а не програм, проповідей чи формальних обрядів переходу.

Чому і як, попри весь тиск і уявлення про протилежне, звичайні батьки стали ключовими агентами в соціалізації своїх дітей у релігії, незалежно від того, успішно чи ні? Деякі відповіді здаються очевидними. Одна з них полягає в тому, що більшість батьків мають набагато більше доступу до соціалізації та часу, проведеного зі своїми дітьми, ніж будь-які інші люди (за винятком, можливо, вчителів та шкіл для деяких дітей). Друга очевидна причина полягає в тому, що сьогодні небагато американських молодих людей так само бунтують, як, скажімо, молоді люди часів бебі-бумерів.

Читайте також:

Якими б звичайними чи справжніми не були ці події півстоліття тому, сьогоднішня реальність є значно іншою, а стереотип розриву поколінь підлітків безпідставний (за винятком деяких, коли йдеться про знайомство з соціальними мережами). Насправді більшість сьогоднішньої молоді цілком погодилися на цінності та цілі дорослих. Переважна більшість підлітків і батьків сьогодні у досить хороших стосунках.

Рівень психічних та емоційних розладів серед молоді не вищий, ніж у дорослих. І більшість підлітків досі звертаються в першу чергу до батьків за вказівкою та допомогою. З такими стосунками в грі, не дивно, що батьки мають великий вплив на своїх дітей сьогодні, у тому числі й у релігійних питаннях.

Автор: КРІСТІАН СМІТ І ЕМІ АДАМЧИК

Джерело: christianitytoday.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button