Новини археології

Археологи знайшли старовинні барельєфи царя Санхеріва на місці колишньої Ніневії

Американсько-іракська археологічна місія виявила вісім барельєфів з мармуру, які доволі непогано збереглися. На них зображено різні сцени битв за часів ассирійських царів. Розкопки велися на території стародавньої Ніневії, тепер Мосул, що на півночі Іраку.

Джерело: Біблійна археологія 

Барельєфам близько 2700 років, датуються періодом правління ассирійського царя Санхеріва, який правив між 704 і 681 роками до нашої ери. Знайдені біля стародавніх воріт Аль-Маска.

За допомогою різьблення митці того часу зобразили асирійських воїнів, зокрема лучників, а також пальми, виноград, гранатові та фігові дерева.

Археологи знайшли старовинні барельєфи царя Санхеріва на місці колишньої Ніневії

Спеціалісти визначили, що ці реліквії колись були прикрасою царського палацу, пізніше стояли біля воріт міста. Вчені зазначили, що ці артефакти є «єдиними фрагментами, знайденими в дещо недоторканому вигляді, і вони зберегли свою археологічну форму з того часу до цього періоду».

Нагадаємо, що ассирійська цивілізація виникла близько 4500 років тому, і був час, що їхня територія займала площу від Середземномор’я до Ірану.
Багато об’єктів монументального мистецтва ще й досі знаходиться у стародавніх містах колишньої Ассирії.

Цар Санхерів, про якого вже згадували, був сином Саргона II. Під час свого царювання та успішного розвитку держави він зробив Ніневію столицею та розширив її.
Санхерів згадується також і в Біблії, зокрема, при облозі Єрусалиму, про це написано в таких книгах, як 4 Царів, 2 Хронік, а також книга пророка Ісаї.

Ворота Аль-Маска, біля котрих і розкопали барельєфи, є одними з 15 воріт, встановлених біля майже 12-кілометрової стіни з каменю та глинобитної цегли. Вони були символом величі та могутності міста, найбільшими серед інших. Вважається, що через ці «Ворота водоносів» проводили худобу до сусідньої річки Тигр, в тому числі і для доставки води до міста.

Археологи знайшли старовинні барельєфи царя Санхеріва на місці колишньої Ніневії

Виявлені в 1968 та реконструйовані в 1970-х роках іракськими археологами. У 2016 році їх зруйнували бульдозерами терористи ІДІЛ, коли контролювали Мосул. Наразі відновленням воріт займається група археологів з Американського університету Пенсільванії та їхні іракські колеги за фінансування Міжнародної коаліції із захисту спадщини в зонах конфлікту (Алеф).

Після реставрації ці нові барельєфи стануть частиною нового освітнього центру, присвяченого історії Ніневії.

Також місто Ніневія неодноразово згадується в Біблії. Зокрема, в таких книгах, як Буття, пророка Ісаї, Наума, Софонії, та Йони.
В ті часи місто процвітало, але Бог сказав, що спустошить його через гордість та ідолопоклонство.

Читайте також:

У книга пророка Йони Ніневію також зображено, як нечестиве місто, яке Бог запланував знищити. Він послав Йону, щоб той проповідував ніневітянам про це, на що їхньою реакцією був піст та розкаяння. Через це Бог змилувався над містом, і попри протест Йони, сказав, що Він проявляє милосердя до людей, які не знають різниці між добром і злом.

Про це також згадував Ісус, сказавши, що ніневітяни будуть судити тих, хто не покаявся, коли Син Божий призивав до цього.

Історія Ніневії досить сумна, і була передбачена Богом. Знахідки археологів свідчать як про її велич, так і падіння, що ще раз показує нам достовірність біблійних пророцтв.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!