Новини археології

Понтій Пилат та Єрусалимський акведук. Сумнозвісний римський прокуратор побудував частини Єрусалимського акведуку

Нещодавні археологічні роботи, опубліковані в журналі Geoarchaeology, пролили світло на історію великої ділянки стародавнього акведука Єрусалиму.

Джерело: biblicalarchaeology

Ця ділянка, відома як акведук Бір, є підземним сегментом стародавньої водної системи довжиною близько трьох миль. Радіовуглецеве датування дозволило команді з Єврейського університету припустити, що акведук Бір, швидше за все, був побудований під час правління римського правителя Понтія Пилата (близько 26-36 рр. до н. е.), який, як відомо, керував стратою Ісуса.

Археологічне дослідження проводилося шляхом занурення в темні та каламутні води акведука Бір, щоб нанести на карту якомога більшу частину його русла. У ході дослідження команда задокументувала різні методи, використані при його будівництві, та взяла кілька радіовуглецевих зразків із оштукатурених стін. Аналіз зразків показує, що акведук, швидше за все, був збудований на початку першого століття до нашої ери та відремонтований у другому столітті після руйнування Єрусалимського храму. Таким чином команда припускає, що акведук Бір може бути тим самим акведуком, який єврейський історик Флавій Йосип приписує Понтію Пилату.

Згідно з Йосипом, Пилат використав гроші з храмової скарбниці для будівництва акведука, що призвело до заворушень у місті. Незважаючи на кілька акведуків, що ведуть у район Храму, Бір впадав у верхнє місто, де мав бути палац правителя, що, можливо, пояснює посилання Йосипа на заворушення, що спалахнули по всьому місту.

Акведук, що починається біля джерела Бір, включає п’ять різних секцій, кожна з яких відіграє певну роль у зборі, відведенні та контролі води. Архітектура акведука є унікальною для землі Ізраїлю, і це була одна з найбільш технологічно просунутих водних систем римського світу. Хоча акведук брав воду безпосередньо з джерела Бір, його конструкція також дозволяла захоплювати і відводити ґрунтові та поверхневі води, тим самим забезпечуючи Єрусалим водою, яка більш ніж у сім разів перевищує річну витрату води з одного тільки джерела Бір.

На думку дослідників, інженери акведука мали «освоїти кілька сфер гідрогеології, гідравліки та методів збирання води». Кожна з п’яти секцій акведука має специфічну конструкцію даху, яка «призначена для подолання фізичних/гідравлічних навантажень на тунель». На ділянках акведука, де гірська порода була стійкою, весь тунель був вирубаний у скелі. У місцях, де гірська порода була слабшою, тунель був побудований у вигляді траншеї зі складною системою покрівлі для захисту від обвалення. Уздовж тунелю проходила система шахт, які забезпечують вихід на поверхню. Ці шахти допомагали як під час будівництва тунелю, так і під час його обслуговування.

Також було вжито заходів щодо ретельного контролю за потоком води, особливо в сезон дощів, коли акведук міг постраждати від повені. Ця неймовірно складна система свідчить про розвиток Єрусалиму та околиць за часів римських правителів, включаючи Понтія Пилата.

Читайте також:

Знайшли перстень префекта, який наказав розіп’яти Ісуса Христа

Протягом усієї своєї довгої історії Єрусалим завжди стикався із серйозною проблемою забезпечення водою своїх мешканців. За часів залізного віку (1200-586 рр. до н. е.) найближче джерело Гіхон, а також великий резервуар та цистерни були достатні для постачання відносно невеликого населення. Тунель Єзекії та басейн Сілоам були побудовані царем Єзекією у восьмому столітті до нашої ери для розширення міської системи водопостачання залізного віку. До кінця періоду Другого Храму населення міста різко зросло, і джерело Гихон вже не могло забезпечити місто достатньою кількістю води. Саме тому в Єрусалимі був побудований акведук для подачі води з більш віддалених джерел. Однак датування системи акведуків викликає багато суперечок, тому нове дослідження вносить додаткову ясність у розвиток древнього міста Єрусалима.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!