Новини археології

Археологи в регіоні Галілеї в Ізраїлі виявили перші відомі зображення біблійних героїнь

Археологи в Ізраїлі знайшли перше відоме зображення двох біблійних героїнь зі Старого Завіту.

Джерело: christianpost.com

Професор Університету Північної Кароліни в Чапел-Хілл Джоді Магнесс очолив групу студентів і спеціалістів у регіоні Нижня Галілея в Ізраїлі, де протягом десятиліття проводилися роботи, розкопавши майже 1600-річну мозаїку в стародавній єврейській синагозі в Хукоку.

Після паузи через пандемію COVID-19 проєкт розкопок Huqoq зосередив свій 10-й сезон на південно-західній частині синагоги, яка, на думку дослідників, була побудована наприкінці четвертого — на початку п’ятого століття нашої ери.

Підлогу синагоги прикрашає велика мозаїчна панель, яка розділена на три горизонтальні смуги, або регістри, кожна з яких розповідає історію з книги Суддів, за словами Магнесса.

Під час розкопок під керівництвом директора проєкту Магнесса та помічника директора Денніса Міцці з Університету Мальти було знайдено велику мозаїчну панель із зображенням подій четвертого розділу книги Суддів, де пророчиця і суддя Дебора та воєначальник Барак ведуть ізраїльтян до перемоги над Ханаанеями на чолі з генералом Сісерою.

Згідно з Біблією, Сісера втік до намету Яїл, кенеянки, яка вбила полководця, встромивши йому кілок у скроню, поки той спав.

Частина мозаїки, розкопаної в Хукоку, зображує Барака зі щитом і Дебору, яка дивиться на нього з-під пальми. Середня частина збереглася лише частково, тоді як нижня показує, як Сісера стікає кров’ю й мертвий лежить на землі.

Дебора — одна з п’яти жінок, описаних як пророчиця в Старому Завіті, і єдина жінка-суддя, згадана в Біблії.

Магнесс сказав The Christian Post, що зображення Дебори та Яіл є чудовим, особливо завдяки тому, де воно було виявлено.

«Нам знадобиться деякий час, щоб повністю дослідити та зрозуміти значення цієї знахідки, але очевидною важливістю є зображення двох жінок-героїнь на видному місці в стародавній синагозі», — сказав Мегнесс.

Інша нова знахідка в Huqoq — це фрагмент усередині вінка, що містить напис на івриті, оточений панелями з двома вазами, які тримають пророслі виноградні лози, повідомляє Magness. Виноградні лози утворюють форму медальйона, який обрамляє чотирьох тварин — зайця, лисицю, леопарда та кабана, які їдять грона винограду.

За останні 10 сезонів розкопок було виявлено ще кілька мозаїк, зокрема: панелі із зображенням Самсона та лисиць із Суддів 15:4 ; Самсон несе браму Гази на своїх плечах (Суддів 16:3); інша панель із зображенням чоловіка, який веде тварину на мотузці, супроводжується написом «дитина мала їх вестиме» (Ісая 11:6); і те, що дослідники вважають першою небіблійною історією, знайденою в стародавній синагозі, можливо, стосується легендарної зустрічі між Олександром Македонським і єврейським первосвященником.

Мегнесс сказав, що виявлення двох додаткових сцен із Самсоном, взятих із книги Суддів, «більш ніж випадковий збіг», але потрібно більше часу, щоб «вивчити та розглянути причини, що стоять за вибором цих сцен громадою синагоги».

Інші біблійні мозаїки, знайдені в головному залі синагоги, включають панелі, що зображують Ноїв ковчег, розділення Червоного моря та будівництво Вавилонської вежі.

Сама синагога була перебудована в 14 столітті (що відомий як мамлюкський період), можливо, у зв’язку зі збільшенням кількості паломників, які прямують до гробниці Авакума, яка розташована неподалік.

З того часу бригади вивезли мозаїку з місця для її консервації.

За словами групи, розкопки планується відновити наступного літа.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button