Новини археології

Археологи розкопали залишки споруд центру фарисейського юдаїзму періоду другого храму

Під час масштабних розкопок у стародавньому Явне відкриваються нові сторінки історії міста, яке після зруйнування Єрусалиму римлянами стало духовним центром єврейського народу.

Джерело: Facebook

Провівши археологічні дослідження на місці, де згодом буде споруджено новий житловий масив, вчені досягли культурного шару кінця І − початку II століття нашої ери. Саме тоді Раббі Йоханан бен Заккай, зібравши в Явне єврейських лідерів і вчителів, які пережили єврейське повстання 66-70 років, відтворив у місті Синедріон (верховний орган політичної, релігійної та юридичної влади в юдаїзм).

Під час розкопок вчені виявили залишки будівель цього періоду. У руїнах знайдено уламки кам’яного посуду, відомого як «вимірювальні чаші», що яскраво свідчить про присутність тут євреїв, оскільки кам’яний посуд не втрачає своєї ритуальної чистоти.

Всього за 70 метрів від будівлі вчені розкрили вражаюче кладовище того ж періоду з десятками незвичайно розташованих могил. Вони розташовані строго по рядах і на певній відстані. Це може свідчити про існування в той час єврейського кадіша, братства, відповідального за поховання.

Керівники розкопок Пабло Бецер і Даніель Варга додають, що згідно з місцем розташування кладовища можна припустити, що воно знаходилося за межами міста, що відповідало як єврейському, так і римському законам. Знайдено багато саркофагів, більшість із них кам’яні, але один свинцевий. Кути кришок більшості саркофагів прикрашають виступи «роги», як у стародавніх вівтарів.

Але чи були тут поховані євреї чи язичники? Висновки робити рано, бо на могилах немає відмінних етнічних ознак. За словами археологів, історичні описи та археологічні знахідки свідчать про те, що це саркофаги єврейської громади міста: «Якщо ця гіпотеза вірна, то можливо, принаймні в одній із цих гробниць, можливо найгарніших, поховані мудреці Явне, сучасники Раббана Йоханана бен Заккая, Раббі Аківи та Раббана Гамаліеля».

При розкопках було зроблене ще одне дивне відкриття: на могилах виявили понад 150 маленьких скляних пляшечок. За словами доктора Яеля Гурін-Розена, завідувача відділу скла в Управлінні старожитностей Ізраїлю, пляшечки використовували, очевидно, задля збереження цінних рідин, таких як ароматичні масла. Близько половини з них вироблені на місці, а другу половину імпортовано з єгипетської Олександрії. Такі пляшечки були виявлені при розкопках як у єврейських, так і в язичницьких могилах, починаючи з І-III ст. н. е.

Під час розкопок було зроблено ще одне дивне відкриття: у могилах було знайдено понад 150 маленьких скляних пляшок. За словами доктора Яель Гурін-Розена, завідувача відділу скла в Управлінні старожитностей Ізраїлю, пляшки, очевидно, використовувалися для збереження цінних рідин, таких як ароматичні масла. Близько половини з них було виготовлено на місці, а друга половина була імпортована з єгипетської Олександрії. Такі пляшки були знайдені під час розкопок як в єврейських, так і в язичницьких могилах, починаючи з І-III ст. н. е.

Те, що пляшки залишилися поза могилами, а не всередині них, як це було колись, – загадка, кажуть дослідники. Археологи Бецер і Варга описують це відкриття часів Синедріону, захопливим: «Це пряме привітання з того часу, коли єврейське керівництво зібрало свої останки після руйнування Другого Храму, знайшло Явне, і там почало відновлювати єврейський народ».

У давнину Явно було одним із найважливіших міст південної частини. Прибережної низовини. Хасмонеї зробили його стратегічною базою проти Селевкідів. На початку нової ери його населення було змішаним, але євреї тут переважали.

Читайте також: 

Після того, як Йоханан бен Заккай, який втік з Єрусалима, передрік трон імператора Веспасіану, який очолив облогу, і дозволив Йоханану знову скликати Синедріон, цього разу в Явне. Можна сказати, що саме в цьому місті були закладені основи юдаїзму, яким ми його знаємо сьогодні.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button