Новини суспільстваХристиянські новини

28 січня – Міжнародний День захисту особистих даних

Сьогодні світ відзначає Міжнародний День захисту персональних даних. У цей день доречно буде згадати про дотримання прав люди в цій сфері, що є важливим напрямком правозахисту сьогодення.
Коли світ робив лише перші кроки в інформаційну епоху, міжнародна спільнота потурбувалася про основи правової бази регулювання цієї сфери. Таким чином, 28 січня 1981 року була ухвалена Конвенція Ради Європи про захист осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних. Конвенцію ратифікувала і Верховна Рада, включивши її в українське законодавство.

В документі йдеться про гарантії безпеки даних, співробітництво держав у цій сфері та санкції у випадку порушення прав. За мету її підписання взято “дотримання права на недоторканість приватного життя, у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних”
З кожним роком ми помічаємо, наскільки збільшується вага інформації (і персональної також). Дана проблема стосується буквально кожного з нас і з плином часу її актуальність лише збільшується. Сьогодні у світі навряд можна знайти людину, яка ніколи б не стикалася з передачею та обробкою особистої інформації.
Персональні дані – це вся особиста інформація про людину: від прізвища, ім’я й адреси до стану здоров’я чи подій з особистого життя. Це досить широкий спектр даних, які отримують все більше і більше цінності в ХХІ столітті.
З поширенням доступу до інтернету й охопленням соцмережами значної часини людства питання захисту персональних даних вийшло на новий рівень. Стрімко зросла і кількість ризиків, пов’язаних зі збором інформації про користувачів.
Звичайно, люди самі нерідко діляться особистим з широкою публікою, демонструючи занадто багато інформації про себе і своїх близьких в інтернеті. Та це дії, які людина може контролювати. Значно більшу небезпеку несе збирання й обробка даних без нашого відома. Наприклад, минулого року компанія Facebook була оштрафована на 5 мільярдів доларів за наданий доступ іншій компанії (Cambridge Analytica) до персональних даних десятків мільйонів людей.
З року в рік зростає цінність аналізу даних, які ми залишаємо в мережі, а тому соціальні платформи збирають все більше інформації про людей: вивчають наші вподобання і коло спілкування, інтереси, цінності, політичні й релігійні погляди тощо. З кожним роком “білих плям” в біографіях користувачів стає все менше і не за горами той день, коли Google знатиме про нас більше, ніж ми самі.
Швидкий збір і обробка персональних даних в майбутньому може стати серйозною перешкодою для особистої свободи. Чим більше інформації збирають глобальні компанії, що працюють з інформацією, тим менше приватності (і захищеності) залишається звичайним користувачам. І хоча зараз це ще не виглядає, як сюжет із фантастичної антиутопії, проте за зручними й “турботливими” діями соцмереж по підбору контенту, відповідно до вподобань користувача, все чіткіше простежується прагнення вивчити нас.
Такі тенденції несуть прямі загрози, які помітні вже сьогодні. В майбутньому це може призвести до тотального контролю з боку уряду чи самих цих компаній.
Та найгірше – спроби переконати людей в особистій вигоді від цього, мовляв, задля боротьби зі злочинністю/тероризмом необхідно контролювати інформаційні потоки й аналізувати дії людей. Подібні експерименти вже проводяться, наприклад в комуністичному Китаї, де за допомогою штучного інтелекту та широкої мережі відеокамер в тестовому режимі здійснюється контроль над громадянами у деяких великих містах. І тут варто кожній людині задати собі питання: чи хочу я віддати свою свободу заради ілюзорної безпеки й стабільності?

Джерело: c4u.org.ua

[sc name=”futerblock” ]
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!