Блог Сергія Головіна

Відкрито всім

Хоча пізнавати Божий задум ми можемо лише з Його особливого одкровення, явленого в Писанні, певні відомості про Творця відкриті для всіх людей без винятку. Наприклад – через моральний закон, закладений у свідомість людини. Саме з ним пов’язане поняття «совість» – інтуїтивна здатність відрізняти добро від зла.

«Адже у язичників немає Закону, – пише апостол Павло, – але коли вони інтуїтивно роблять те, чого вимагає Закон, вони цим показують, що і без Закону знають, що потрібно робити, а що ні. Вони показують тим самим, що вимоги Закону записані у них в серці, і про це свідчать їхні совість і думки, які то виправдовують їх, то осуджують» (Римлян 2: 14,15).

Як сказав з цього приводу Іммануїл Кант (1724-1804): «Дві речі наповнюють душу завжди новим і усе сильнішим подивом і благоговінням, чим частіше і триваліше ми міркуємо про них, – це зоряне небо наді мною і моральний закон в мені».

Це твердження філософа призводить нас до ще однієї форми загального одкровення – відображення Творця в Його творінні: «Запитай у худоби, і навчить тебе, і птаство небесне тобі розповість. Або говори до землі й вона вивчить тебе, і розкажуть тобі риби морські. Хто б із цього не дізнається, що Господня рука це?» (Йов 12: 7-9).

«Він дозволяв народам ходити кожному своїми шляхами, але продовжував свідчити про Себе, роблячи добро, посилаючи вам дощ з небес і урожай свого часу. Він дає вам їжу і наповнює ваші серця радістю» (Дії 14: 16,17).

«Від створення світу невидимі властивості Бога – Його вічна сила і божественна природа – цілком можна зрозуміти через розглядання того, що Він створив. І значить, людям немає вибачення, тому що хоча вони й знали про Бога, проте, вони не прославляли Його як Бога і не були вдячні Йому, але віддалися марним роздумам, і їх нерозумні серця занурилися в пітьму» (Римлян 1:19 -21).

Між загальним і особливим одкровенням існує безліч відмінностей. Так, загальне одкровення дано всім людям, незалежно від їхнього соціального статусу, етнічної приналежності і навіть – від релігійних вірувань.

Особливе ж одкровення дається через Божих посланників – ангелів або ж обраних Ним людей, які називаються пророками. Загальне одкровення повідомляється через відчуття потреби в Бозі, через совість, за допомогою спостережень в природі, в той час, як особливе одкровення Бог повідомляє людям безпосередньо.

Читайте також:

Загальне одкровення невербальне, тобто не пов’язане з промовою, особливе одкровення оформлене в усні або письмові повідомлення. Загальне одкровення осягається інтуїтивно, особливе – цілеспрямовано і сприймається розумом. Загальне одкровення постійне і безперервне, особливе ж прогресує і надсилається епізодично, час від часу. Загальне одкровення вимагає перевірки за зовнішніми щодо нього критеріями, а особливе – самодостатнє.

Нарешті, Писання говорить про те, що загальне одкровення досить для засудження, той хто відкидає його немає виправдання (Римлян 1: 19-20). Особливе ж одкровення направляє людину до спасіння (Ефесян 1:13).

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button