Новини суспільстваХристиянські новини

10 фактів про День соборності в Україні

Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року. Пропонуємо вам 10 цікавих фактів про це свято.
1. Урочиста акція святкування й проголошення акта Злуки відбулася 22 січня 1919 р. на Софійській площі біля собору. На майдані зібралися тисячі мешканців столиці, військові частини, духовенство Української православної церкви на чолі з архієпископом Агапітом і єпископами, які відслужили службу Божу, члени Директорії, уряду УНР та делегація ЗУНР. Століттями розірваний український народ об’єднався на своїй землі в єдиній Українській державі  — Наддніпрянщина вийшла з Російської, а Західна Україна — з Австро-Угорської імперії.

2. Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України — Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тисяч учасників.
3. 21 січня 1990 року жителі багатьох населених пунктів по дорозі між Києвом і Львовом утворили живий ланцюг, відзначивши цю історичну дату.
4. В сучасній Україні на державному рівні вперше святкували цей день  у 1999 році.
5. Починаючи з 2008 року в Києві щорічно створювали “живі ланцюги” на мості Патона, символічно з’єднуючи лівий і правий береги.
6. У 2018 році кількасот людей з синьо-жовтими прапорами, частина – в одностроях армії УНР, вийшли на міст Патона у Києві. Їх супроводжували поліцейські машини та реконструйований панцерник часів Української Народної Республіки. Українці з різних регіонів спілкувались, співали та утворили «живий ланцюг», що символічно з’єднав правий та лівий береги Дніпра.
7. Вулиці, названі на честь Дня соборності України, є в таких містах: Броди, Дрогобич, Жмеринка, Івано-Франківськ (вулиця 22 Січня), Кривий Ріг (вулиця Соборності), Тернопіль (проспект Злуки).
8. Моторошним був інцидент в ніч на 21 січня, напередодні Дня Злуки, у 1978 році. В той період, при радянській владі, про День Соборності не можна було навіть згадувати. Тож тоді, вночі, Олекса Гірник спалив себе живцем біля могили Шевченка в знак нагадування про те, що Україна має бути незалежною та проти радянської окупації. Перед смертю він розкидав тисячі листів на кручах Дніпра, де значилось про мету його самопідпалу.
9. У 2011 році в акції “живий ланцюг” до Дня Соборності України взяло участь 22 міста.
10. У 2011 році, указом президента-утікача, Віктора Януковича, День соборності 22 січня був скасований на офіційному рівні. А відновлено вже у 2014 році, після його втечі.
А ось так відзначили День Соборності 2020 в одній з київських шкіл.
“Не розділені, а об’єднані вірою, українці здатні подолати багато труднощів і перепон, перемогти ворога і здобути справедливий мир, який можна зберегти лише в єдності”, – написав митрополит Київський і всієї України Епіфаній, вітаючи українців з Днем Соборності України у Facebook.
У День Соборності українців закликають пам’ятати про ціну, яку доводиться платити за єдність та аналізувати й враховувати помилки минулого.

Джерело: Поклик

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Я добре пам’ятаю цей живий Ланцюг Єднання 21 січня 1990 р. між Києвом і Львовом, який вперше – за ініціативою Народного Руху України – в тоді ще радянській Україні відзначався й проводився вельми масово-масштабно, відкрито і легально! :)
    Але щось не пригадую, щоб у ньому брали участь євангельські християни… :(

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!