Новини археології

Знайдено 3000-річний напис на івриті

Знахідка може показати, що Тель-Авель-Бет-Макаа був ізраїльським містом за часів царя Ахава

Напис на івриті на глеці, що розкопаний в Тель-Абель-Бет-Макаа, може вирішити давню суперечку про розміри території Ізраїлю в 9 столітті до нашої ери. Напис на івриті: «належить Бенайо». Бенайо − ізраїльське ім’я, яке припускає, але не доводить, що Авель Бет Макаа був ізраїльським містом у той час, коли Ахав був ізраїльським царем.

Джерело: biblicalarchaeology.org

Абель Бет Мааха знаходиться в районі, де зустрічалися стародавній Ізраїль, Арам і Фінікія. Як пояснює Лорен Монро в «Авель Бет Мааха в Біблії» (Bible History Daily), різні згадки в книзі Самуїла означають, що Авель Бет Мааха був або ізраїльтянином, або арамейським містом. Авраам Біран був першим прихильником теорії про те, що це було ізраїльське місто. Ізраїль Фінкельштейн та інші стверджують, що Ізраїльське королівство простягалося так далеко лише через покоління.

Знахідка була оголошена наприкінці 2020 року Тихоокеанським університетом Азузи, учасником розкопок Єврейського університету. Директорами є Роберт Маллінз з Університету Азузи Пасифік, а також Наама Яхалом-Мак і Нава Паніц-Коен з Інституту археології Єврейського університету.

Дослідники виявили кімнату IX століття до нашої ери, в якій були розбиті банки. Чорнильний напис був настільки слабким, що вони не бачили його, поки шматки не відправили на реставрацію. Лабораторії знадобилися мультиспектральні зображення, щоб вони могли читати іврит. Інша банка містила виноградні залишки та виноградну кісточку. Можливо, кімната була старовинним винним погребом.

Читайте також:

У Тель-Абель-Бет-Макаа були знайдені й інші важливі знахідки, зокрема срібний скарб пізньої бронзи, один із найдавніших коли-небудь знайдених у Ханаані. Подальші відкриття можуть підтвердити, що Авель Бет-Мааха був ізраїльським містом за часів царя Ахава. Або нові докази можуть суперечити цій знахідці, виявляючи, що це місце було арамейським чи фінікійським, або навіть незалежним містом.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button