Богослів'я

Засоби благодаті

Після увірування та покаяння, цебто навернення в християнство, у житті людини починається нове життя – життя в Христі. І для того, щоб це життя було повноцінним, Господь дарував Церкві Христовій та кожному християнинові засоби благодаті.

Засоби благодаті – це Божі інструменти «через які Він притягує грішника і засвоює йому спасіння, котре придбав Христос» – такий опис дає в параграфі №6 Гамбургське Баптистське Віросповідання (1872). Засоби благодаті – це особливі, священні речі або дії, через котрі Господь благословляє Свій Народ.

Сучасні богослови не погоджуються в кількості засобів благодаті. Вейн Грудем визначає 11 засобів благодаті: Слово Боже, хрещення, Вечеря Господня, молитва, поклоніння, церковна дисципліна, пожертвування, духовні дари, спільність, проповідь, особисте служіння [1]. Луї Беркхоф говорить про те, що існує тільки три засоби благодаті: Слово Боже, хрещення і Вечеря Господня [2]. Генрі Тіссен вирішив обмежитись тільки Словом Божим та молитвою, саме їх він називає засобами благодаті [3].

Читайте також:

Я не буду стверджувати про кількість засобів благодаті, хоча схиляюсь до позиції Луї Беркхофа, і при тому готовий говорити про молитву, як про засіб благодаті. Мені абсолютно не прийнятна позиція Генрі Тіссена, який не визнає Вечерю Господню і хрещення засоби благодаті, хоча я розумію, що він антисакраменталіст. Водночас позиція Грудема досить «широка». Саме тому в цій серії статей ми обмежимось тільки чотирма: Слово Боже, Св. Хрещення, Вечеря Господня, молитва. Хоча, знову ж таки, я не буду стверджувати, що існує тільки чотири канонічні засоби благодаті.

Посилання:

[1] Уэйн Грудем. Систематическое богословие (Санкт-Петербург: Мирт, 2004). С. 1072

[2] Луи Беркхоф. Систематическое богослове (Минск: Полигафкомбинат им. Я. Коласа, 2020). С. 699-700

[3] Генрі Тіссен. Лекції з систематичної теології (Едмонтон-Канада, 2001). С. 300

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Владислав Федюк

Проповідник в Першій Церкві ЄХБ м. Івано-Франківська; бакалавр історії та археології (в процесі), ПНУ ім. Стефаника м. Івано-Франківськ.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button