Блог Себастьяна Тегзи

Як проповідували в ранній церкві?

Книга Дій розповідає про перебування апостола Павла і тих, що були з ним, у Антіохії Пісідійській в час його першої місіонерської подорожі. І там, зокрема, читаємо: «По прочитанні Закону та Пророків наставники синагоги послали їм сказати: «Мужі брати, як маєте якесь слово втіхи (παράκλησις) для народу, скажіть» (Ді.13:15). Саме так називали проповідь в новозавітні часи: пара́клесіс − слово втіхи.

Так само називає свій твір також автор Послання до Євреїв. Наприкінці він зазначає: «Благаю вас, брати, прийміте це слово попередження (παράκλησις), бо ж я коротко написав вам» (Євр.13:22). Висновок очевидний: перед нами не просто лист, а записана проповідь. Загалом, до такої думки схиляється більшість біблеїстів.

Одне слово, якщо ви хочете відчути, як проповідували в ранній церкві, прочитайте за раз Послання до Євреїв, або ще краще, прослухайте його в аудіоформаті. Боюсь тільки, що багато сучасних книг із гомілетики та експозиційної проповіді доведеться після цього серйозно переписати.

Можна також проаналізувати проповіді в Книзі Дій, пам’ятаючи, звісно, що це не їхня стегограма, а короткі редакційні презентації Луки, або ще краще перечитати проповіді самого Ісуса в Євангеліях, які, попри авторську редакцію євангелистів, складені переважно з реальних логій Ісуса. І ви не знайдете там багато чого з того, що вважається особливо біблійним в багатьох книгах з гомілетики.

Читайте також:

До чого це все? Моя думка дуже проста: тип проповіді, який у гомілетичних підручниках часто вважається істинно біблійним є насправді витвором певної традиції, а не взятий безпосередньо зі Святого Письма. Ну, а добре це, чи погано – це вже інше питання. Одне можу сказати точно: не все те, що називається в християнстві біблійним насправді таким і є.

Схожі статті
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Себастьян Тегза

Народився 1981-го року на Закарпатті. Одружений. Батько трьох дітей. Бакалавр соціології та богослів'я. В минулому священнослужитель Греко-Католицької Церкви. Сьогодні член Євангельської Церкви Святої Трійці в м. Хуст. Початкуючий письменник.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button