Home»Блог Себастьяна Тегзи»Як не перетворитися на дракона?

Як не перетворитися на дракона?

5
Поширень
Pinterest WhatsApp

Єдина, свята, соборна і апостольська Церква присутня в цьому світі у формі багатьох різноманітних помісних громад. Все це розмаїття є багатством, а не проблемою. Здоровий шлях зростання для кожної громади пролягає між двома берегами. З одного боку – це важливість плекання власної ідентичності, з іншого – відкритість до інших громад, які мають свою власну особливість. Без такої відкритості громаду важко назвати соборною, і взагалі церквою. Якщо ідентичність якоїсь громади полягає в тому, щоб заперечувати християнську сутність всіх відмінних від неї громад – тоді це погана ідентичність, її потрібно не плекати, а позбуватись від неї. Це не євангельська ідентичність. Апостольське розуміння соборності міститься в словах апостола Павла, які служать практичним підсумком його викладу Євангелія в Посланні до Римлян. І звучать вони так: «Приймайте один одного, як і Христос прийняв вас у Божу славу». (Рм.15:7)

Євангельські христини виступили свого часу з протестом проти середньовічного католицького церковного ексклюзивізму. І це було вповні справедливо. Втім, ідентичністю євангельського християнства є не протест, а євангельська свобода. Якщо ж євангельські християни на зміну католицького ексклюзивізму створять свій власний ексклюзивізм – це буде втрата питомої особливості євангельських християн. На мою думку, єдиною принциповою відповіддю на ексклюзивізм є інклюзивна церковна ідентичність. В іншому разі ми просто отримаємо ще один новий ексклюзивізм, який буде клоном, чи сіямським близнюком попереднього. Або як говорить давній міф: той, хто бореться з драконом сам перетворюється з часом на дракона. Тому я переконаний, що для євангельських християн є принциповим залишатися відкритими і плекати власну неповторну ідентичність, виносячи на свої знамена євангельску свободу. Тим більше, що сьогодні навіть католики докладають зусиль, щоб відійти від своєї минулої ексклюзивістської еклезіології.

І ще одна думка. Щодо різних церковних традицій та відношення до них. Якщо сакраменталізм приводить до примітивного магізму, то анти-сакраменталізм може привести до сухого раціоналізму. Якщо акцент на відносинах містить загрозу релятивізму, то підкреслення ролі правил приводить в свою чергу до легалізму. Не можна підносити жодну систему до абсолюту і ще гірше постійно вишукувати слабкі сторони в чужих системах і показувати свою систему, як панацею. Не можна забувати, що навіть найкращі ліки мають свою побічну дію. Тому, найкращий шлях – це шукати у всьому баланс і пильнувати за ризиками, притаманними власній традиції, а не тицяти пальцем на чужі перекоси.

Начертили круг –
Я остался снаружи,
Еретик и бунтарь,
Я был им не нужен.
Но Любовь и я –
Мы хитры вдвоем.
Мы начертим круг –
И они будут в нем.

                                    Эдвин Маркхем

Приєднатися до нас у Facebook  Twiter   Instagram

Підтримайте розвиток сайту "Слово про Слово"

Slovoproslovo.info – Газета “Слово про Слово є неприбутковим проєктом і працює коштом пожертв.

 Ми прагнемо забезпечити якісну незалежну християнську журналістику, якій ви можете довіряти. Але на те, що ми робимо, потрібно багато важкої праці, часу та грошей.

 Просимо вас фінансово підтримати розвиток та діяльність цього інформаційного християнського ресурсу.

Новий сервіс онлайн-переказів на картки ПриватБанку з платіжної картки VISA будь-якого банку світу. Тепер можна миттєво перерахувати гроші з картки закордонного банку на картку ПриватБанку через веб- або мобільну версію Приват24. При цьому для надіслання переказів не обов’язково бути клієнтом ПриватБанку або реєструватися в Приват24.

Пожертву із-за кордону можна надсилати на картковий рахунок:

5168 7427 1505 4262 (JAKOBCHUK ANATOLIJ)

IBAN: UA343052990000026204691061008

Завантажити реквізити

Попередня Стаття

Мізкувата комаха

Наступна Стаття

В Україні замовчують катастрофу розлучень

Без коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *