Блог Сергія Головіна

Відчуження – глибинна трагедія людської сутності

Відчуження людини від Бога неминуче призводить до відчуження її і від людини, і від творіння. Втративши відносини з Богом, ми вже ні належимо один одному, ні володіємо творінням в належній мірі. Внутрішній конфлікт між спрагою незалежності і нуждою бути «чиїмось», належати комусь, бути комусь потрібним – глибинна трагедія людської сутності, розділеної гріхом.
Створення людини як чоловіка і жінки, єдиної сутності в різних проявах – один з аспектів образу Божого. Як Бог являє єдність у множинності, так і людина є єдністю у множинності. Людина від початку тяжіє до потрійних відносини:

– володіти творінням як пан;
– належати людині як рівний;
– належати Богові як Господу.

Гріх зруйнував початковий стан «дуже добре», але сутність людини від цього не змінилася. В людині, як і раніше присутні ці три потреби: володіти чимось, належати комусь подібному, належати комусь вищому. Але немає більше можливості повноцінного їх задоволення. Ми не в змозі позбутися ні творіння, ні один від одного, ні від Творця. Але підтримувати необхідні відносини самі ми теж не в силах – поза Богом це неможливо.
Навіть коли людина говорить, що хоче побути на самоті, вона таким чином визначає своє становище саме по відношенню до інших людей, відсторонюючись від них. Навіть коли людина відкидає Бога, вона саме відкидає, і відкидає саме Бога. Навіть проголошуючи, що Бога немає, войовничі атеїсти самі ж визнають безглуздість своєї позиції: хіба можливо боротися з Тим, Кого немає?
Втративши відносини з Богом, ми вже ні належимо один одному, ні володіємо творінням в належній мірі. Внутрішній конфлікт між спрагою незалежності і нуждою бути «чиїмось», належати комусь, бути комусь потрібним – глибинна трагедія людської сутності, розділеної гріхом. Цей конфлікт супроводжує людину протягом усього самостійного життя, знову і знову нагадуючи про себе в різних проявах, найбільш поширеними з яких є:

– комплекс незатребуваності після закінчення навчального закладу: ось, мовляв, і здобув освіту, але вона, схоже, нікому не потрібна;

– відчуття своєї непотрібності при втраті роботи, оскільки робота – не тільки спосіб добути їжу, але і індикатор потрібності і корисності суспільству;

– криза середнього віку у чоловіків, коли, здавалося б, досягнутий найкращий період життя: вже багато знаєш, і все ще багато чого можеш; але замість цього відчуваєш свою невідповідність власним очікуванням;

– синдром надомної ізоляції у жінок, коли здається, що все цікаве відбувається десь там, зовні, і життя проходить повз;

– синдром «спорожнілого гнізда», коли діти виросли і покинули будинок – звільнення від клопоту обертається спустошенням;

– втрата сенсу життя, і так далі.

Відчуження людини від Бога неминуче призводить до відчуження її і від людини, і від творіння. Недарма, феномен відчуження є одним з ключових понять сучасних філософії, психології та антропології:
Відчуження (англ. Alienation, ньому. Entfremdung) – відділення від людей процесу і результатів їх діяльності, при якому процес і результати діяльності стають непідвладними людині і навіть панують над ним, роблячи чужими один одного людину і створюваний нею світ (Вікіпедія. «Відчуження» ).
Ми щось творимо, але не володіємо цим; будуємо відносини, але не належимо залученим у них людям. Розвиток суспільства не компенсує втраченої спільності. Ми постійно відчуваємо горезвісне «недобре чоловікові бути одному». Щоб відчути це, зовсім не обов’язково знати Бога і вивчати Писання. Втрата бажаного «вельми добре» поширюється на все людство без винятку. Ось як описує стан речей Еріх Фромм (1900-1980), – атеїст, радикальний гуманіст, засновник неофрейдизму і Фрейдомарксизму:

«Відчуження, яким ми бачимо його в сучасному суспільстві, носить майже загальний характер; воно пронизує ставлення людини до своєї роботи, до споживаних нею речей, до держави, до своїх ближніх і до самого себе. Людина створила світ рукотворних речей, якого ніколи не існувало раніше. Вона розробила складний суспільний устрій, щоб управляти створеним нею технічним механізмом. Однак все створене нею височіє і панує над ним. Вона відчуває себе не творцем і вищою керівною інстанцією, а слугою Голема, зробленого його руками. Чим могутніше і грандіозніше вивільняються нею сили, тим більше безсилою вона відчуває себе як людська істота. Вона протистоїть собі і своїм власним силам, втіленим в створених нею речах і відчуженою від них. Вона більше не належить собі, а знаходиться у владі власного творіння. Вона спорудила золотого тельця і ​​каже: “Ось ваші боги, які вивели вас з Єгипту”» («Здорове суспільство»).

Гуманістична віра в людину як найвищу сутність розбивається в реальність практичних результатів її втілення, спростовуючи саму себе. У притчі Ісуса про двох синів (Від Луки 15: 11-32) елемент відчуження присутній настільки органічно, що залишається непоміченим для більшості тлумачів. Син, який залишив батька, не чекає відновлення відносин і має намір проситися в найманці. Але син який, весь цей час залишався з батьком, відчуває себе не більше ніж його найманцем. Батько ж виходить назустріч їм обом.
Людині погано, коли вона – нічия, коли нікому не потрібена. Але людина не приречена на самотність. На питання Мойсея «Хто я, що піду до фараона і вивести з Єгипту синів Ізраїлевих?», Божа відповідь була: «Я буду з тобою» (Вихід 3: 11,12).

Більше про відчуження і самотність:

Воістину, Августин мав рацію: без відновлення відносин з Творцем спокою нам не знайти. «Тільки від Бога чекай душа моя, від Нього спасіння моє» (Псалми 61: 2). Справжнє набуття себе, справжнє зцілення (відновлення цілісності) можливе лише в єднанні з Богом – лише там, де Еммануїл, «З нами Бог» (Від Матвія 1:23).

Читайте головні новини “Слово про Слово” в соціальних мережах Facebook і Twitter

Читайте нас в Телеграм

[infobox title=’ПРИДБАТИ КНИГУ: ЗА ОБРАЗОМ І ПОДОБОЮ’]По образу і подобіЦя книга являє собою нарис біблійної антропології в світлі християнської апологетики. Розглядаючи в світлі Святого Письма питання, пов’язані з походженням, сутністю і призначенням людини, автор критично оцінює різні підходи, виділяє сильні і слабкі з його боку, допомагає читачеві розібратися – хто ми такі, чому ми існуємо, наскільки ми в змозі виконувати своє призначення, і що ми для цього повинні робити. Книга адресована широкому колу читачів.

Купити книгу [/infobox]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!