Актуальне

Псалом на час епідемії: довіра перемагає страх

Псалом 90 дав підбадьорення та мир мільйонам віруючих у розпал випробувань. Він є дуже актуальним і для нашої нинішньої епідемічної ситуації.
«Хто живе під покровом Всевишнього, хто в тіні Всемогутнього мешкає, той скаже до Господа: Охороно моя та твердине моя, Боже мій, я надіюсь на Нього!»
Псалом 90 ще називають «тріумфальним гімном довіри». На думку деяких коментаторів, його було написано в розпал епідемії моровиці (2 Самуїла 24:13). Обставини були подібними до тих, які ми переживаємо сьогодні. Ми живемо у дні тривоги та невпевненості. Весь світ у страху. Раптом ми усвідомили крихкість життя. Що буде завтра? Сильна сучасна людина вірила, що вона в безпеці, але вона перетворилася слабку – ми відчуваємо себе вразливими. Люди шукають джерело спокою і миру. Де його знайти? Послання Псалма 90 можна підсумувати одним реченням: довіра перемагає страх. Автор псалма дає три ключові фрази, які узагальнюють «шлях» від тривоги-страху до впевненості:

«Боже мій»: ким є Бог для мене.

«Він тебе визволить»: що Бог робить для мене.

“Я буду довіряти”: моя відповідь.

  1. “Боже мій”: характер Бога.

Псалом починається із яскравого опису характеру Бога. У вступних двох віршах згадується чотири різних імені, щоб пояснити, хто такий Бог і який Він. Який міцний початок шляху до віри! На думку псалмоспівця, Бог Всевишній, Всемогутній, Господь (Яхве) і піднесений Бог. Усвідомлення величі Бога – це основа нашої довіри. Ми можемо перефразувати популярне прислів’я: «Скажи мені, хто твій Бог, і я скажу тобі, яка твоя віра». У годину страху перший крок – підняти очі на небо, подивитися на Бога і споглядати Його велич і суверенітет.

Роблячи так, псалмоспівець відчуває, що Бог – це його притулок, його тінь, його надія і його фортеця. Божий портрет у «чотирьох вимірах» приносить чотирикратне благословення! Знання того, який насправді Бог, є відправною точкою на шляху до довіри. Зауважте, однак, що псалмоспівець відноситься до Нього як до свого Бога. Це маленьке слово “мій” відкриває унікальну перспективу і багато чого змінює: Бог, до якого звертається автор псалма, є особистим, близьким Богом, який втручається в його життя і піклується про його страхи та потреби. Це одна з найбільш характерних рис християнської віри: Бог є не тільки Всемогутнім, Творцем Всесвіту, але й близьким Батьком, Аввою (“татом”), Який любить мене і охороняє мене (Гал.4: 6). Це наш великий привілей: Бог піклується про нас, як це робить Отець із сином, тому що в Христі ми стаємо дітьми Божими. Псалмоспівець описує це прекрасною метафорою: «Він пером Своїм вкриє тебе, і під крильми Його заховаєшся ти» (в. 4).

  1. “Він тебе визволить”: Божа турбота.

«Бо Він тебе вирве з тенет птахолова, з моровиці згубної, Щит та лук Його правда. Не будеш боятися … ані зарази, що в темряві ходить, ані моровиці, що нищить опівдні. Тебе зло не спіткає, і до намету твого вдар не наблизиться» (в. 3-6,10). Ми підходимо до серця псалму: Божий захист у дії. Усвідомлення величі Бога має вести до усвідомлення Божої турботи. Це важливий, ключовий момент у житті віри. Він стане незмінним джерелом спокою і миру, якщо ми добре його зрозуміємо. Але якщо ми не розуміємо це, ми, швидше за все, будемо помилятись чи впадемо в крайнощі, або навіть відчуємо розчарування у Бозі. Диявол намагається маніпулювати цим псалмом. Дуже важливо, що диявол спокушував Ісуса (Мт. 4, 6, Лк. 4) подвійною цитатою з цього псалма: «…бо Своїм Ангелам Він накаже про тебе, щоб тебе пильнували … на руках вони будуть носити тебе, щоб не вдарив об камінь своєї ноги!» (в. 11-12). Зловживати обіцянками божественного захисту може бути спокусою і сьогодні. Остерігайтеся «супердуховності» та «супервіри». Це може бути способом спокусити Бога, як вчить нас сильна відповідь Ісуса сатані: «Не спокушуй Господа Бога свого!» (Мт. 4, 7). Довіра Богу не звільняє нас від необхідності діяти відповідально та розумно. І попри це, ми все ж не можемо применшити могутній захист Бога для тих, хто Йому довіряє: «Що бажав він Мене, то його збережу, зроблю його сильним, бо знає Ім’я Моє він; як він Мене кликатиме, то йому відповім, Я з ним буду в недолі, врятую його та прославлю його» (в.14-15).
Це стосується всіх ризиків? Ключове слово – “визволить”. Що насправді означає речення «Бог тебе визволить»? Такий самий вираз використовується відносно життя Йосипа: «Бог був із ним, і його визволив від усіх його утисків» (Дії 7:10), і все ж патріарху довелося пройти через багато долин тіні і смерті.
Бог не завадив йому бути випробовуваним, але Він його визволив з цих випробувань. Як казав Сперджен, “неможливо, щоб улюблені Богом були вільні від усякого зла”. Віра не гарантує відсутність випробувань, але вона гарантує перемогу над випробуваннями. Апостол Павло велично розвиває цю ідею у Римлян 8: 28-39: «Але в цьому всьому (випробуваннях)  ми перемагаємо Тим, Хто нас полюбив». Таким чином, віра в Христа – це не вакцина проти всього зла, а запорука повної безпеки, безпеки того, що “якщо Бог за нас, хто проти нас?” (Римл. 8:31). Цей псалом не є обіцянкою повного імунітету, а декларацією про повну довіру. Ця довіра захисту Бога виражається трьома способами. У кожному випробуванні ми кажемо: «Бог знає — Бог контролює — Бог піклується». Нічого в житті дітей Божих не відбувається без Його відома та Його контролю (1 Кор. 10:13). Випадковостей у житті віруючого не існує. Величне провидіння нашого Бога – Авва – яскраво світить у найтемніші моменти: «…впаде тисяча з боку від тебе, і десять тисяч праворуч від тебе, до тебе ж не дійде!» (Псалом 90:7). З нами нічого не станеться, якщо Він цього не дозволить, як ми яскраво бачимо на прикладі Йова. Найяскравіше цю обіцянку пояснює Сам Господь Ісус: «Чи не два горобці продаються за гріш? А на землю із них ні один не впаде без волі Отця вашого. А вам і волосся все на голові пораховано. Отож, не лякайтесь, бо вартніші ви за багатьох горобців» (Матвія 10: 29-31, Лук. 12: 6-7).

  1. Моя відповідь: “Я буду довіряти”.

Після роздуму про характер Бога (яким Він є стосовно мене) і Його турботу (що Він робить у моєму житті) – псалмоспівець твердо вигукує: “Боже мій, я надіюсь на Нього!”. Це логічна послідовність. Довіра – це відповідь на певні докази. Псалмоспівець знав Бога особисто, тісно: «…бо знає Ім’я Моє він» (в. 14). Таке знання змушує його полюбити Його: «Що бажав він Мене» (в.14) і шукати тісних стосунків з Ним. Тут знаходиться серцевина християнської віри: це довіра, яка випливає зі стосунків любові, впевненість, що Той, Кого я люблю, не підведе мене, бо “Він (Бог) вірний”. Наше життя не віддане на милість вірусу, а знаходиться в руках Всемогутнього Бога. У цьому полягає впевненість нашої віри та фундамент довіри, що долає всякий страх. Тут немає місця тріумфалізму, але, безумовно, є місце для тріумфу. Це тріумф, який Христос дав нам своєю перемогою над злом і дияволом на Хресті. Це той самий Христос, чиї останні слова на Землі були: “Я перебуватиму з вами повсякденно аж до кінця віку!”(Матвія 28:20).

Джерело: evangelicalfocus.com

Переклад: Павлюк Євгенія

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button