Блог Сергія Головіна

Творення Європи

Поширення християнського вчення зробило Європу, північно-західний край азійського материка, не просто особливою ​​частиною світу, а найбільш грамотною частиною світу. Церква повсюдно створювала безкоштовні школи, піклуючись, щоб люди всіх станів могли вивчати Боже слово. Народи, які не мали власної писемності, отримували й продовжують отримувати її завдяки місіонерам, що вивчають їх мови і створюють переклади Біблії на них. Ми з вами – серед таких. Чи відомий вам хоч би один народ, писемність якому дали атеїсти?

Природним продовженням цих тенденцій стало виникнення і розвиток наукової педагогіки. Будь-які педагогічні підходи виявляються марними, якщо не спираються на праці Френсіса Бекона (1561 – 1626) і Яна Амоса Коменського (1592 – 1670), що заклали біблійні основи принципів навчання. В результаті виникла необхідність навчати тих, хто буде вчити, і Європа покрилася мережею вищих навчальних закладів. Перші університети виникають в XII столітті в Болоньї, Парижі, Оксфорді. Просвітителі-безбожники XVII століття, які привласнили собі ці плоди, прийшли на все готове через півтисячоліття.

Біблійне ставлення до праці і до власності, турбота про знедолених, розвиток уявлень про верховенство права, про релігійні та громадянські свободи, – все це створило умови для економічного розвитку суспільства.

Християнські переконання двічі звільнили західну цивілізацію від рабовласництва і работоргівлі. Перший раз це сталося в міру поширення ставлення до людини як образу Божого.

Видатний вчитель Церкви IV століття Іоанн Златоуст (347 – 407) закликав рабовласників до покаяння, викриваючи їх: «Я володію, говорите ви, рабами й рабинями; вони народжені в моєму домі. Яка гордість і зухвалість! Ці слова – крик обурення проти Бога… Я володію рабами й рабинями! За скільки ви їх купили? Що ви знайшли у світі, що могло б коштувати людини? В яку ціну ви оцінюєте розум? Скільки оболов ви заплатили за образ Божий?». В результаті IV-V століттях рабство зникає на всій території Римської імперії, а в VIII-IX століттях – і серед інших народів Європи. (Яке відношення до цього мало повстання Спартака в 74 р. до н.е. – питання до марксистів, які наполягають на даному сценарії).

Другий раз рабство і работоргівля (на цей раз мова йде про поневолення африканського населення) скасовуються законодавчо в XIX завдяки зусиллям багатьох християн, найбільш відомим з яких є британський парламентарій Вільям Уїлберфорс (+1759 – 1833).

Видатними практичним втіленням християнського світогляду став винахід друкарства. Будь-яка книга, навіть сама богохульна, вже самим своїм існуванням свідчить про перевагу віри в Бога, оскільки надрукована на верстаті, створеному з метою поширення Божого Слова.

Читайте також:

Порівняння плодів віри й невіри в історії, культурі, економіці, в становленні громадянського суспільства красномовно свідчить про переваги біблійного світогляду.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. “Поширення християнського вчення зробило Європу, північно-західний край азійського материка, не просто особливою ​​частиною світу, а найбільш грамотною частиною світу.”
    Якщо бути більш точним і пунктуальним, то Європа – це НЕ “північно-західний край азійського материка”, а ЄВРАЗІЙСЬКОГО. :)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button