Блог Себастьяна Тегзи

Свобода літургії

У консервативних церковних колах можна не раз почути думку, що літургія − це живий організм, який повинен розвиватися природньо, а тому будь-які літургійні реформи є штучними і рукотворними проєктами, які порушують природню екосистему богослужіння. Особисто я обома руками тільки «за», щоб усе рухалось природнім шляхом. Однак, для такого процесу потрібна свобода. В іншому разі подібне розбалакування про природність процесу є просто лицемірством, якщо не знущанням, що має на меті тільки одне − нічого не змінювати, нічим не поступатися, залишаючи насправді все, як є. Як у жарті з чорним гумором: «Немає ручок – немає цукерки».

Друзі, дайте літургійному життю свободу і не потрібно буде ніяких реформ. Але про яку свободу може йти мова, якщо найменше порушення уставу чи прояв творчості тягне за собою миттєву реакцію: «крок вправо, крок вліво − розстріл на місці». Щодо цього існує відомий церковний анекдот: «Можна домовитися з догматиком, з моралістом, з каноністом, але з літургістом домовитись неможливо. Літургіст гірше терориста».

Будьмо чесними, нема куди правди діти, відсутність свободи і жорстке регулювання літургії церковним уставом роблять літургійне життя громади значно більше штучним, ніж літургійні реформи, які навпаки часто приносять в літургію таке бажане пожвавлення і струшують із неї наліт штучності. Прикладом цього може служити доволі успішна римська літургійна реформа, у порівнянні з якою, візантійська літургія, даруйте за відвертість, виглядає музейним експонатом. І прошу не ображатися на мене за прямоту. Адже це й так ще досить м’яко сказано.

Читайте також:

Одно слово, якщо вже так сильно хочете природності, то дайте літургії більшу свободу, а якщо регулюєте її уставом, то будьте послідовні й проводьте реформи, бо природньо за таких умов нічого не змінюється, тільки ще більше консервується.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Себастьян Тегза

Народився 1981-го року на Закарпатті. Одружений. Батько трьох дітей. Бакалавр соціології та богослів'я. В минулому священнослужитель Греко-Католицької Церкви. Сьогодні член Євангельської Церкви Святої Трійці в м. Хуст. Початкуючий письменник.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button