Варто замислитись

Що буде із цим світом?

Що буде із цим світом? Це питання хвилює всіх. У тому числі християн, які сперечаються про картини майбутнього та сваряться з питань біблійної есхатології. Ми хотіли б побачити правильну схему, Божий план майбутнього, і наше місце в ньому. Адже переживаємо ми не так через можливі труднощі, як через невизначеність, невідомість, незрозумілість.

Мені ж здається, що події останніх років вчать нас тому, щоб починати з себе, думати про свою відповідальність за поточний момент і при цьому змиритися з незнанням завтрашнього дня.

Я говорю це, тому що дуже багато людей хворіє, страждає, помирає, не відриваючись від телевізорів або не випускаючи з рук смартфони, переглядаючи новини політичного життя або захоплюючись сенсаціями, скандалами та теоріями змов.

Що з того, щоб знати про долю світу, якщо тобі залишилося жити зовсім небагато? Який сенс набирати в пошуковій системі будь-які важливі слова, якщо ти так і не розв’язав особисті питання?

Щоправда, люди бояться думати про себе – відповідально, серйозно. Тому вони думають про майбутнє своєї країни чи цілого світу.

Хочу нагадати дві прості істини, які мають зв’язати разом мале та велике, наше особисте життя та майбутнє світу.

Нам варто знати, що є два види есхатології – особиста та загальна

По-перше, нам варто знати, що є два види есхатології – особиста та загальна. Загальна говорить про історію людства, особиста – життя окремої людини. Події кінця світу і початку Царства Божого, суди й скорботи, явлення антихриста і пришестя Христа – все це виражається в історії світу, але також у подіях нашого особистого життя. Наше життя вписане у життя світу, наша мала особиста історія – частина великої загальної історії. Можливо, ми не побачимо великих подій, у яких явно справдиться біблійна есхатологія. Але нам не уникнути обставин особистої есхатології. Преміленіаристи і аміленіаристи можуть сперечатися про тисячолітнє Царство, і не помітити кінець їхнього земного життя. Набагато важливіше бути готовим до зустрічі з Богом у будь-який момент, ніж мати під рукою чітко розписаний план майбутнього та заспокоювати себе тим, що ми ще не в тій епосі, що ще рано, ще не час.

Мене особисто загальна есхатологія майже не цікавить. Я знаю, що моє життя занадто коротке, щоб його витратити на схеми та суперечки. Мені достатньо того, що Господь має свій план для цього світу і мене. Мені не обов’язково цей план знати. Достатньо знати, що він є.

Ми повинні бути скромнішими у своїх спробах пояснити майбутнє, але при цьому впевненіше дивитися далі – на кінець історії

По-друге, ми повинні бути скромнішими у своїх спробах пояснити майбутнє, але при цьому впевненіше дивитися далі – на кінець історії. Важливо не те, що буде завтра та післязавтра. Важливо те, що буде наприкінці. А в кінці буде царство, якому не буде кінця. Знаючи це, ми можемо бути спокійні, ми можемо зосередитись на виконанні нашої відповідальності за сьогоднішній день (Матв. 6:34), довіряючи майбутнє Богові.

Ми повинні практикувати довіру в малому та впевненість у великому та головному

Ми не знаємо, що буде завтра. Господь нам це не відкриває – щоб ми не розслаблялися та не панікували, не були надто впевненими чи надто розгубленими.

Звичайно ж, ми, як християни, теж люди. Ми хочемо знати, що буде завтра та післязавтра. Бажаємо планувати весілля дітей, будівництво будинку, сімейну відпустку. Але знання найближчого майбутнього нам не дано. Тому в наших планах ми завжди повинні залишати останнє слово за Богом: «Якщо вгодно буде Господу і будемо живі, то зробимо те чи інше» (Як. 4:15).

Читайте також:

Отже, ми не знаємо, що буде з нами завтра та післязавтра, що буде у 2022 році. Але Господь відкрив нам, що буде наприкінці. Нехай знання великого майбутнього та незнання найближчого майбутнього послужать нашій довірі у малому та впевненості у великому. Довіра та впевненість – це гарне поєднання!

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Михайло Черенков

Міжнародний директор Mission Eurasia, доктор філософських наук, професор Українського католицького університету, автор кількох книжок про євангельський протестантизм, активний проповідник, батько 4 дівчат: Був ректором Донецького християнського університету. Експерт з питань релігійної свободи. Пастор церкви Revival, м. Ванкувер

Схожі статті

2 Коментарів

 1. “Ми не знаємо, що буде завтра. Господь нам це не відкриває – щоб ми не розслаблялися та не панікували, не були надто впевненими чи надто розгубленими.” “Отже, ми не знаємо, що буде з нами завтра та післязавтра, що буде у 2022 році.”
  Водночас тут, мабуть, не варто так категорично й занадто самовпевнено узагальнювати. Тобто, по суті, НІВЕЛЮВАТИ й ЗАПЕРЕЧУВАТИ досить важливе і значне – ПРОРОЧЕ служіння в Христовій Церкві та (де-факто) принижувати й дискредитувати його представників!

  “Мене особисто загальна есхатологія майже не цікавить. Я знаю, що моє життя занадто коротке, щоб його витратити на схеми та суперечки. Мені достатньо того, що Господь має свій план для цього світу і мене. Мені не обов’язково цей план знати. Достатньо знати, що він є.”
  Одначе, напевно, не слід так емоційно КРИТИКУВАТИ й гнівно ЗАСУДЖУВАТИ тих братів і сестер по вірі, яких це цікавить дещо більше!!!

  “Можливо, ми не побачимо великих подій, у яких явно справдиться біблійна есхатологія.”
  Шановний брате у Христі! Будь ласка, перестаньте сердитися на цих братів і сестер і – бодай на деякий час – відірвіть власний погляд від землі, від ексклюзивно особистих справ і суто особистої долі. Тобто, будь ласка, трохи ширше відкрийте свої ДУХОВНІ очі і уважніше погляньте навколо!
  І Ви тоді неодмінно маєте – ясно і чітко – побачити й усвідомити, що, принаймні, деякі з цих “великих подій, у яких явно справджується біблійна есхатологія”, відбуваються прямо на НАШИХ ОЧАХ! Буквально ТУТ і ЗАРАЗ!
  Одначе якщо геть НЕМАЄ жодного бажання це зробити, то тоді…
  Тоді прошу милосердно вибачити, що отак потурбував.

 2. От ми і дізналися, “що буде у 2022 році”!
  24 лютого вибухнув новий – причому, ще значно масштабніший та криваво-руйнівний і нищівний (та, по суті, близький до геноцидного) етап збройної агресії вкрай озвірілого рашистсько-сатанинського ведмедя проти незалежної України…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button