Проєкт «Дитина не сама»: понад тисяча сімей пройшли навчання і готові прийняти дітей під час війни

В рамках програми «Дитина не сама» понад однієї тисячі українських родин готові тимчасово прийняти дитину, яка залишилась без піклування дорослих. Ці сім’ї пройшли усі етапи відбору та успішно завершили підготовку. Вже відомо про 6 сімейних історій, де тимчасово надали прихисток дітям.
Джерело: rodyna.orуg.ua з посиланням на sobor.com.ua та unicef.org
Зазначається, що програму «Дитина не сама» ініціювала Радниця − уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук. Проєкт запустили Офіс Президента України спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Міністерством соціальної політики України.
Загалом заявку про участь у проєкті подали через Telegram-бот @dytyna_ne_sama_bot понад 21 тисячі людей.
Дар’я Герасимчук приємно вражена великою кількістю охочих взяти участь у програмі. Вона висловлює надію, що українці подолають сирітство в Україні, й дякує тим, хто виявив бажання прийняти дитину.
Міністр соціальної політики України Марина Лазебна сподівається, що це буде потужним стартом як для розвитку патронатних сімей, так і для розвитку інших сімейних форм виховання й усиновлення після перемоги.
Уряд має безумовне переконання, що «родина для кожної дитини» є одним з ключових пріоритетів відбудови та євроінтеграційного руху України, наголосила міністр.
Повідомляється, що внаслідок першого етапу навчання 6 сімей вже прийняли дітей. Зокрема родина сімейного лікаря Тетяни із Черкащини прихистила 7-річного хлопчика з аутизмом.
Тетяна розповіла, що коли вона побачила по телевізору сюжет про дитину, яку евакуювали за кордон, то усвідомила, що під час війни буде багато таких малят, котрі потребуватимуть прихистку.
Хлопчик тимчасово був у нової родини кілька днів, а потім знайшлися його рідні та забрали додому.
Експерт проєкту «Дитина не сама» Жанна Петрочко зауважила, що під час війни, на жаль, є ризик збільшення кількості дітей, які можуть опинитися без батьків та рідних, а отже – потрапити до закладів інституційного догляду.
Вона вірить, що завдяки сім’ям, навченим в рамках проєкту, можливо буде звести до мінімуму випадки потрапляння дітей до інтернатів. За її словами, це надважливо для розвитку сімейних форм виховання та прориву в процесі деінституціалізації.
Відповідно до умов програми, дитина у новій родині може залишатися до завершення воєнного стану або до моменту, коли знайдуться її родичі чи батьки. А якщо рідних дитини немає – нова родина, де дитина тимчасово жила, отримує першочергове право на усиновлення чи опіку.
Водночас за кожною дитиною, яку тимчасово влаштували дитину, буде закріплений соціальний працівник. Він повинен буде переконуватись, що дотримуються найкращі інтереси дитини, а також надавати необхідну підтримку та консультації родині.
Мурат Шахін, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні, зазначив, що разом з партнерами вони працюють над збільшенням кількості підготовлених сімей і піклувальників, які будуть доглядати за дітьми у своїх сім’ях, і робити все для збереження найкращих інтересів дитини за активної залученості та підтримки від соціальних працівників по всій Україні.
Зазначається, що нові сесії для навчання відібраних сімей відбуватимуться на початку липня.
Повідомляється, що коли з’явиться необхідність тимчасового влаштування дитини, служби у справах дітей по всій Україні, що мають доступ до списку сімей, будуть звертатись до них.
А до тих, хто готовий допомогти дітям, планують звертатися і в майбутньому, аби влаштовувати дітей до всіх сімейних форм виховання. У тому числі йдеться про понад 90 тисяч дітлахів, які й до війни перебували в інституційних формах виховання.
Окрім того, партнери проєкту запустили сайт dity.msp.gov.ua, на якому можна більше дізнатися щодо програми та, зокрема, як допомогти дитині, яка втратила батьків, потребує прихистку або зазнала психологічних травм.
Нагадаємо, що майже двоє з кожних трьох дітей були вимушені покинути свої домівки, школи, ігрові майданчики. Читайте далі за посиланням.