Статуси «біженець» та «тимчасовий захист»: в чому різниця та які умови отримання?

З початку повномасштабної війни понад 6 млн людей покинули Україну через вторгнення Росії. Тому для кожного українця, який вимушено переїхав за кордон, слід знати різницю між статусами «біженець» і «тимчасовий захист» та умови їх отримання. Це пояснюють на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Україні.
Джерело: ukrinform.ua з посиланням на minre.gov.ua
Різниця між двома статусами
Статус біженця – це індивідуальне, гарантоване міжнародними конвенціями право.
Право на тимчасовий захист є колективним, не передбачає звернення з індивідуальними заявами та проходження адміністративної процедури її розгляду. Регулюють поняття «тимчасовий статус» та «біженець» ще й різні міжнародні документи.
Отримання статусу
Людина отримує статус тимчасового захисту при перетині кордону держави-члена Європейського Союзу. При цьому державні органи відповідної країни повинні повідомити особі про її право на отримання цього статусу, процес набуття якого досить швидкий і максимально спрощений.
Щодо статусу біженця, кожна держава самостійно встановлює на законодавчому рівні адміністративну процедуру його отримання та систему органів, відповідальних за рішення про надання цього статусу.
Особа зі статусом тимчасового захисту отримує:
- право на проживання в державі, в якій вона отримала цей статус;
- доступ до праці, який можна отримати одразу з моменту звернення за отриманням захисту;
- доступ до житла;
- медичну допомогу;
- соціальну допомогу;
- доступ до освіти дітям і підліткам.
Отримавши статус біженця, людина має право на:
- житло (як правило, це спальне місце в центрі для біженців);
- безкоштовне харчування;
- медичну допомогу (обмежену);
- безкоштовний проїзд у громадському транспорті.
Однак не всі права після отримання статусу біженця стають доступними особі, яка перетнула кордон з моменту звернення із заявою.
Тривалість дії статусів
Термін тимчасового захисту становить 1 рік (до 4 березня 2023 р.) і двічі може автоматично подовжуватися на 6 місяців, якщо не зникнуть причини надання такого захисту, але максимум до 1 року (до 4 березня 2024 р.).
Статус біженця гарантує право безстрокового проживання на території відповідної держави, а термін відрізняється залежно від країни.
Детальніше читайте за посиланням.
Нагадаємо, що Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України (РНБО) спільно з Асоціацією «ЮрФем» опублікував роз’яснення, що таке статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та деталі його отримання. Детальніше читайте за посиланням.